У Житомирі відбулася зустріч із Володимиром Вʼятровичем. ФОТО
3 грудня 2022
1 грудня Житомир відвідав
Володимир Вʼятрович.
Сьогодні, коли враження від приїзду до Житомира історика і народного депутата України
Володимира Вʼятровича трохи вляглися, варто спробувати відповісти на запитання, яке напередодні візиту Володимира Вʼятровича кількаразово спалахувало.
Отже, Житомир, 1 грудня 2022-го року. Зал Гнатюк Артцентру вщент переповнений і послухати відомого політика і справді талановитого автора – публіциста прийшла ціла сотня житомирян. Зауважимо – ніхто нікого не просив «забезпечити явку», ніхто не звертався до керівників навчальних закладів, аби ті «підсобили» студентами. Проте у Гнатюк Артцентрі не було вільних навіть «стоячих» місць.
Тепер про гостя. Про Володимира Вʼятровича. Формальним приводом його появи у залі Гнатюк Артцентру стала презентація його книжки «Нотатки з кухні «переписування історії». Вона вийшла з друку наприкінці 2021-го року і її автор розпочав знайомити із її змістом мешканців кількох обласних центрів України.
Звісно, Житомир мав бути ледь не у перших «порядках»серед тих міст, куди Володимир Вʼятрович привіз своє найновіше творіння. Але на заваді стала війна. 25 лютого 2022-го року нардеп Володимир Вʼятрович вступив до одного із батальонів територіальної оборони. Власне кажучи, про це він також розповідав у Житомирі 1-го грудня 2022-го року. Але значно більше уваги гість приділив темам, творам, подіям та персоналіям, які зявилися на сторінках книг, написаних Володимиром Вятровичем.
Нагадаємо, що нинішнього складу Верховної Ради України В.М.Вʼятрович потрапив не одразу, а лише тоді, коли довелося замінити захворілу чи втомлену від політичних «батлів»
Ірину Луценко. Одразу ж зауважимо, що заміна вийшла (чи виявилась) напрочуд вдалою. Сьогодні Володимир Вʼятрович входить до когорти найвидатніших, найфаховіших українських політиків, які розуміються на процесах комеморації та збереження історичної памяті нашого українського суспільства. До речі, під час перебування у Житомирі і якраз у ході його виступу у залі Гнатюк Артцентру було чітко видно і відчувалося, що той В.М.Вятрович, який свого часу упродовж 4-х років очолював Український інститут національної памяті, сьогодні відчутно зріс і додав, як досвідчений, бувалий і випробуваний часом політик і науковець. Виваженість, влучність формулювань та висловлювань, логічна стрункість його виступу значно прикрасили і кратно посилили вплив та ефект виступу у Житомирі Володимира Вʼятровича. Як справді видатного історика, а ще талановитішого діяча - просвітителя.
Досить варіативною за формою та змістовним розмаїттям запитань до гостя – історика стала друга частина зустрічі, коли В.М.Вʼятрович вже відповідав на запитання житомирян. Ледь не кожне запитання, адресоване Володимиру Вʼятровичу, перегукувалося із сотнею есеїв, оповідань та нарисів, які увійшли до збірника «Нотаток з кухні «переписування історії». Насправді Володимир Михайлович, скориставшись кількома «ковідно –карантинними» перервами у 2020/2021 роках, зробив вкрай потрібну і корисну справу, впорядкувавши, допрацювавши і довершивши роботу над раніше розпочатими творами. Тепер книга, що вийшла з-під пера справді відомого і вже шанованого політика, стане у підмозі не лише вчителям та викладачам історії України. Сьогодні фронт «історичної» боротьби став значно ширшим, ніж навіть ті тисячі кілометрів україно – російського кордону, де зараз йдуть артилерійські бої і гинуть десятки тисяч людей. І нам ще таки доведеться не одне десятиліття попрацювати, поборотися за свою, власну,героїчно-трагічну, але все одно звитяжну історію України. Це буде виснажлива і важка боротьба. Так і на щастя, вона не буде такою кровопролитною, як нинішня боротьба із агресором-окупантом, але вона буде не менш стратегічною та відповідальною.
Володимир Вятрович під час свого двогодинного виступу у залі Гнатюк Артцентру висловив чимало (кілька десятків) цікавих, влучних та насичених статистикою фактів і висновків, вербальна інформація із його вуст вдало і напрочуд гармонійно доповнювалась візуально-інформаційними «конструкціями», які робили спілкування із гостем приємним і навіть захоплюючим. Однак одна думка вченого і політика дуже яскраво окреслює той стан українського суспільства, який воно нині переживає. «Ми всі стомилися за спілкуванням, за комунікацією,за бажанням слухати і бути почутим», - зауважив Володимир Вятрович вже ближче до завершення свого виступу. Так, це відчувалося вже із того, як уважно люди вслухалися у кожне слово історика і наскільки багато присутніх у залі людей прагнули отримати відповідь на «своє» запитання. Звісно ж, задовольнити інтерес десятків людей Володимир Вятрович не встиг суто фізично, але його справу довершать його книги, записи його виступів на ЮТУБ-каналі, які сьогодні можна легко використовувати. Звісно ж, перед нами, пересічними українцями сьогодні стоять дуже важливі завдання. Окрім перемоги над полчищами рашистських орків, ми маємо відродити економіку нашої країни і навчитися берегти правдиву і обєктивну правду про наше минуле. І жодних сумнівів у тому, що ми це зробимо, у нас немає.
Фото Валерія Косенка