Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
17 вересня – свято всіх рятівників України
17 вересня – свято всіх рятівників України

Вони варті найкращих...

 • 17 вересня – свято всіх рятівників України
  17 вересня – свято всіх рятівників України

  Вони варті найкращих...

 • "Там есть сумасшедшие люди, психически больные. Срез общества", - Богдан о депутатах из "Слуги на ...

  Там есть сумасшедшие люди, психически...

 • Житомирский медицинский центр вертебрологии и реабилитации: здесь ставят на ноги. В буквальном смысл ...
  Житомирский медицинский центр вертебрологии и реабилитации: здесь ставят на ноги. В буквальном смысл ...

  - К нам привезли бойца...

 • Сморід і бруд на Бульварі від неприбраних біотуалетів.ФОТО
  Сморід і бруд на Бульварі від неприбраних біотуалетів.ФОТО

  Біотуалети поставили, але вчасно їх...

Новини
У Олевську розкопали більш як тисячолітній дерев’яний древлянський колодязь
У Олевську розкопали більш як тисячолітній дерев’яний древлянський колодязь
19 вересня 2018
Вода з найкраще збереженого на території Східної Європи колодязя часів Київської Русі може бути навіть придатною для пиття.

Унікальний більш як тисячолітній дерев’яний древлянський колодязь, який археологи розкопали у місті Олевськ на Житомирщині.

Фахівці стверджують, що це єдиний досоконало збережений колодязь часів Київської Русі на території Східної Європи.

Археологічну знахідку включили до 700-кілометрового туристичного маршруту «Древлянські гради», що проходить містами Житомирщини, де свого часу жили древляни, і в яких збережено цінні пам’ятки. Тур охопить Малин, Коростень, Овруч, Олевськ, Новоград-Волинський, Житомир, Коростишів і Радомишль.

Розкопками в Олевську керував старший науковий співробітник Інституту археології НАН України Андрій Петраускас, який і очолює Житомирську археологічну експедицію.

УНІКАЛЬНИЙ АРТЕФАКТ ОЛЕВСЬКОГО ГОРОДИЩА

Об’єкт розташований на території урочища Бабина гора, що на околиці Олевська. Систематично досліджувати гідротехнічну споруду, яку побудували древляни, археологи взялися у 2013 році.

На Бабиній горі є городище слов’янського та давньоруського часу із прилеглим до нього археологічним комплексом, що складається із посаду, курганного могильника і поселення. Олевське городище відоме ще з ХІХ століття. Перші обстеження там були зроблені на початку ХХ століття, але розкопки не проводилися. Тільки у 2009 році археологи взялися до щорічних планомірних робіт.

Тепер до древлянських об’єктів Бабиної гори додався і колодязь, про існування якого археологи підозрювали вже не один десяток років.

«Городище досліджувалося у 1970-х роках співробітником Інституту археології Михайлом Кучерею. Тоді він помітив там характерне забарвлення, що й мотивувало до детального вивчення території. Як відомо, городище – це укріплене поселення, призначене для того, аби люди в ньому захищатися від нападників. Чи не найбільша проблема, з якою могли зіштовхнутися ті, хто перебував в облозі, - це нестача води. Тому, як правило, для середньовічних укріплень обов’язковою є наявність колодязя чи інших гідротехнічних пристосувань. Вода була потрібна також і для гасіння пожежі, яка виникала під час нападів», - розповів Андрій Петраускас.

Наполеглива праця археологічної експедиції увінчалася неабиякими успіхами. Мало того, що науковці розчистили всі 11 метрів знахідки. Вони ще й докопалися до води у кам’яній породі.

Дерев’яні зруби, що добре збереглися, виготовлені з дубових колод і напівколод.

ЯКА Ж ВОНА НА СМАК, ДРЕВЛЯНСЬКА ВОДА?

Вражає наполегливість древлян, які не маючи сучасного електротехнічного обладнання, вручну пробивали доступ до води у скельній породі. Андрій Петраускас зауважує, що зараз більшість колодязів на території Олевська лише доходять до каменю, і цього достатньо, аби отримати воду.

За попередніми підрахунками, об’єм колодязя сягав до 20 кубометрів води, що за нинішніми мірками, справді, багато. Нині, в умовах спекотного й посушливого серпня, вона підіймається до рівня 5-6 метрів.

У Олевську розкопали більш як тисячолітній дерев’яний древлянський колодязь


У Олевську розкопали більш як тисячолітній дерев’яний древлянський колодязь

Джерело статті: ukrinform

На головну сторінку

«    Вересень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Новини