Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
Житомирська «СіЧ» обирала делегатів до столиці
Житомирська «СіЧ» обирала делегатів до столиці

Упродовж весни і початку літа...

 • Житомирська «СіЧ» обирала делегатів до столиці
  Житомирська «СіЧ» обирала делегатів до столиці

  Упродовж весни і початку літа...

 • Чи допоможе партія «ПроПозиція» Сергію Сухомлину стати вдруге міським головою?
  Чи допоможе партія «ПроПозиція» Сергію Сухомлину стати вдруге міським головою?

  «ПроПозиція» не має у своєму...

 • Який чорт тягне Бунечка за язика?
  Який чорт тягне Бунечка за язика?

  У своєму виступі 6 липня...

 • СЛІДСТВО ЗАВЕРШЕНЕ, ВИНУВАТЦІ - НЕ НАЗВАНІ, І, ТИМ ПАЧЕ - НЕ ПОКАРАНІ!
  СЛІДСТВО ЗАВЕРШЕНЕ, ВИНУВАТЦІ - НЕ НАЗВАНІ, І, ТИМ ПАЧЕ - НЕ ПОКАРАНІ!

  Відгомін сесії Житомирської обласної ради,...

Новини
Трішки історії. Цілюща вода в Новограді
Трішки історії. Цілюща вода в Новограді
2 жовтня 2018
У Новограді були, мабуть і є, два джерела із цілющими властивостями.

Вони били ключем з-під землі над Случчю в місці, де зараз завод "Біоветфарм". Міські священики оголосили ці джерела чудотворними й раз по раз водили до них хресні ходи, просячи для пастви Божої допомоги. Йшла слава про джерела як про чудодійні. Вони дійсно допомагали при кишково-шлункових захворюваннях

У 1901 році новозвягельські землі разом із джерелами успадкував землевласник Мезенцев. Певне наявність цілющих витоків була однією з причин того, що він переніс свій винокурний завод із села Олександрівки у Новозвягель і поставив його тут прямо біля джерела. З тої пори доля джерел і заводу нерозривно злилися.

Незабаром звягельські води стали відомими й за кордоном. У 1918 році Центральна Рада звернулася по допомогу до Німеччини, щоб та допомогла Україні проти російської більшовицької агресії. 21 лютого 1918 року німецькі й австрійські війська вступили до міста.

Практичні німці відразу ж оцінили властивості джерельної води. Радіоактивну звягельську воду вони газували й везли до себе в Німеччину.

У 1927 році професор Бурксер вдруге обстежив водні ресурси Звягеля і встановив, що тут виходять на поверхню кілька цілющих джерел. Радіоактивність їх вод становила 36 одиниць махе. Такої води немає більше ніде в Україні. До того ж витік її великий. Тільки одне із джерел у змозі давати 7 тисяч відер (70 кубометрів) на добу.

Ця новина заінтригувала навіть республіканську керівну верхівку і на початку лютого 1930 року професор Бєльський про наслідки дослідів свого колеги Бурксера доповідав секретарю ЦК КП (б)У Сухомлину.

Але будувати курорт тоді у Звягелі не вийшло.

Місце, де були джерела, захопила московська воєнщина, та й саме місто підпало під статус прикордонного й перетворилося в закриту зону.

Більшовики марили шпигуноманією й боялися, щоб під личиною хворих до міста не проникли агенти ворожих розвідувальних служб.
Та спроби пробити мур імперських заборон не припинялися. Дуже наполегливо ідею господарського використання джерел проводив голова міськрадівського планового відділення Москаленко. Бувши в Києві, він в Академії Наук України познайомився із документами експедиції Бурксера, зняв з них копії і загорівся бажанням витворити у Звягелі бальнеологічний курорт, що не поступався б відомим світовим водолікарням. Починаючи з 1936 року Москаленко на засіданні міськради постійно проводив думку про будівництво лікувального комплексу у Звягелі на базі місцевих джерел. Адміністрація, знаючи позицію центру та армії, не дуже зважала на ті домагання.

У січні 1939 року під натиском Москаленко міськрада нарешті зобов’язала міськкомунгосп організувати розвезення та продаж радіоактивної води населенню.

У роки Другої світової війни, що нахлинули на край у зв’язку з участю Москви в розподілі Європи, надовго відсунули будь-яке мирне будівництво в Новограді-Волинському. Водолікарню у місті відкрили аж в 1963 році. Цілюща вода стала нарешті на службу людям. Біля заводу кормових антибіотиків звели цех із розливу столової мінеральної води.

Широкої популярності набула новоград-волинська мінеральна вода. Пили її у вишуканих закладах розваг, готелях та ресторанах. Але ніхто вже не пов’язував із нею властивості оздоровлювати. Про неї казали: "Ні шкоди, ні користі", "Просто смачна і приємна".

Текст: Іван Тригуб, краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України

Трішки історії. Цілюща вода в Новограді


Трішки історії. Цілюща вода в НовоградіНа головну сторінку

«    Липень 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Новини