Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
Бізнес просить Зеленського звільнити Гетманцева з посади голову Комітету з податкової політики
Бізнес просить Зеленського звільнити Гетманцева з посади голову Комітету з податкової політики

Його дії завдають нищівної шкоди...

 • Бізнес просить Зеленського звільнити Гетманцева з посади голову Комітету з податкової політики
  Бізнес просить Зеленського звільнити Гетманцева з посади голову Комітету з податкової політики

  Його дії завдають нищівної шкоди...

 • Житомирський міський голова Сергій Сухомлин про загиблого Героя
  Житомирський міський голова Сергій Сухомлин про загиблого Героя

  Житомир попрощався з...

 • Віктор Развадовський продовжує допомагати мешканцям Житомирської області
  Віктор Развадовський продовжує допомагати мешканцям Житомирської області

  Починаючи з 24 лютого 2022...

 • Олексій Шекета: «Бригади “Житомиробленерго” працювали навіть під обстрілами, але ми оперативно відно ...
  Олексій Шекета: «Бригади “Житомиробленерго” працювали навіть під обстрілами, але ми оперативно відно ...

  З початку масштабної війни на...

Новини
Лікар-імунолог з Житомира розповідає про імунітет

Лікар-імунолог з Житомира розповідає про імунітет

1 березня 2019
Напевне, не випадково дата 1 березня обрана для відзначення Всесвітнього дня імунітету, адже саме на початку весни наша імунна система стає особливо вразливою.

Про роль імунітету у підтримці здоров'я людини і від чого саме залежить стан головного захисника організму, розповіла координатор управління охорони здоров'я Житомирської облдержадміністрації за напрямом «Імунологія», лікар-імунолог центру клінічної імунології та алергології комунальної установи «Обласна клінічна лікарня ім.О.Ф.Гербачевського» Тамара Сергіївна Султанова.

- Як у людини формується імунітет?

- Розрізняють вроджений і набутий імунітет. Вроджений формується під час вагітності при закладенні плода. Дитина народжується з мінімальним імунітетом, так званий видовий імунітет, властивий людському роду взагалі, і той, що вона перейняла від мами, тобто, який у мами був імунний ступінь захисту в антитілах, такий вона з кров’ю і передала своїй дитині. Набутий імунітет виробляється протягом усього життя людини у міру того, як вона зустрічається з різними інфекціями. Тож якщо дитина живе в «стерильних умовах», коли батьки надміру оберігають її від всіляких «шкідливих» на їх думку факторів, то набутий імунітет у неї не буде формуватись. Те саме відбувається, якщо батьки відмовляються від щеплень, така дитина не захищена від зовнішнього світу і її, наприклад, ризиковано вивозити кудись на відпочинок в іншу країну. Коли вона потрапляє в дитячий садочок, то відповідно починає часто хворіти.

Загалом активно імунітет формується до 14 років, пік його припадає десь на 18-20 років, а після 26-30 років - у досить молодому віці - імунна система вже йде на спад. У віці 60 років з’являються ознаки імунодефіциту, але для такого віку це норма. Навіть вилочкова залоза, яка є центральним органом імунітету, у людей похилого віку зменшується в розмірі, Т-лімфоцитів, котрі нею виробляються і захищають нас від вірусів і пухлинних клітин, в організмі вже менше. Тому в цьому віці частіше захворюють на онкопатологію, адже механізми, які захищають людину від ракових захворювань, знижуються природним шляхом. В організмі кожної людини щоденно виробляється від 10 до 100 тисяч пухлинних клітин, і тільки завдяки наявності Т-лімфоцитів імунна система моментально виявляє цю змінену клітину і знищує її.

- При яких симптомах обов’язково потрібно прийти на прийом до лікаря-імунолога?

- У наш час урбанізації, екологічних проблем кожна людина має хоча б раз у житті відвідати імунолога або зробити імунограму - це дуже глибоке дослідження, під час якого аналізується до 38 показників. Якщо вони всі в нормі, можна до імунолога і не йти, але з власного досвіду можу сказати, що таке дуже рідко зустрічається.

На що ж потрібно звернути увагу? Якщо доросла людина хворіє на простудні захворювання за сезон більше 3 разів або хронічне захворювання загострюється протягом року більше 2 разів, якщо збільшились лімфовузли, тривалий час тримається підвищена температура з незрозумілих причин - це все показання для консультації в імунолога. Часто до нас на прийом направляють пацієнтів інші фахівці вузького профілю, коли захворювання погано піддається лікуванню і навіть найкращі медпрепарати, сильні антибіотики не допомагають. Таких хворих обстежує імунолог і з’ясовує, чому тут не діє класична схема лікування. Як правило, в таких випадках дуже часто виявляємо патології імунітету.

В останні роки відзначається цікава тенденція виявлення первинних імунодефіцитів у дорослих. Зазвичай така патологія діагностується у ранньому дитячому віці, у мене є пацієнти, які спостерігались у педіатрів, а після 18 років перейшли до нас. При цьому важкому захворюванні сам організм імунотіла не виробляє, необхідно отримувати їх ззовні, тому таким хворим, щоб жити, постійно потрібно лікуватись.

Поширеність первинних імунодефіцитів – 0,099 ‰, а я за останній час щороку виявляю по 2-3 нових випадки, причому саме у дорослих людей. Раніше, якщо вчасно не був поставлений діагноз первинного імунодефіциту, хворі взагалі помирали в дитячому віці від різних інфекцій: пневмоній, гнійних ускладнень тощо. А зараз є ефективні медпрепарати, лікарі-педіатри гарно лікують, тому й трапляється, що первинний імунодефіцит виявляють уже у дорослого, зазвичай це відбувається, коли людина часто хворіє або лікування не дає потрібного результату і через це вона потрапляє на прийом до імунолога. Сьогодні ця патологія лікується, деякі препарати навіть надають безкоштовно за державною програмою. Головне - вчасно поставити діагноз, тож при найменших сумнівах доцільно зробити імунограму.

- А що провокує збій імунної системи?

Неправильне харчування, стреси, переохолодження, фізичні перевантаження, недостатній сон помітно підривають працездатність імунної системи. Існує і сезонне падіння імунітету здорової людини, яке припадає на осінь і весну, бо у 99 % пацієнтів з імунодефіцитами, які перебувають під нашим наглядом, зазвичай у цей час загострюються вірусні герпетичні інфекції, які супроводжуються висипаннями, тож профілактику сезонних авітамінозів ми починаємо заздалегідь - у лютому.

Імунітет напряму залежить і від стану шлунково-кишкового тракту, крім того, що там розташовані пеєрові бляшки - це також центральний орган імунітету, у самій слизовій кишківника є органи імунітету, які теж виробляють антитіла. Мікрофлора кишківника повинна бути певного складу: мають переважати лактобактерії і біфідофлора, будь-які зрушення будуть моментально зривати показники імунітету, тому все, що радять гастроентерологи для підтримки нормальної мікрофлори кишківника, наприклад, вживання кисломолочних продуктів, пробіотиків, для імунітету теж дуже корисно. У щоденному раціоні обов’язково повинні бути присутніми овочі, фрукти, каші. Також не слід забувати про найпростіші способи збереження та зміцнення імунітету: крім збалансованого харчування, це дотримання режиму сну, правильно підібрані фізичні навантаження і відмова від шкідливих звичок. Корисними будуть знайомі нам ще з дитинства контрастний душ, обливання, зарядка.

- Сьогодні в аптеках є багато рекламованих препаратів, які нібито зміцнюють імунітет і продаються без рецепта. Чи так важливо, щоб ці ліки призначав лікар?

- Не бажано самостійно приймати імуномодулятори, навіть перед застосуванням лікарських трав необхідно проконсультуватися з лікарем, бо, наприклад, популярна нині ехінацея при неконтрольованому прийомі може бути небезпечною. У діток дуже часто настоянка ехінацеї викликає перезбудження, серцебиття, неадекватність поведінки. Тож якщо її приймати без призначення лікаря, ехінацея не так зміцнить імунітет, як спричинить проблеми з вегетативною нервовою системою, погіршить самопочуття тощо. Всі імуномодулятори призначаються за результатами аналізів, імунограми, особливо обережними слід бути при онкопатологіях, аутоімунних, системних захворюваннях, так як ці засоби можуть стимулювати не тільки імунітет, але і загострення захворювання, навіть у стадії ремісії.

- Поясніть, будь ласка, як лікар-імунолог, чому так важливо вакцинуватись.

- Приблизно 10 років тому з’явилась можна так сказати мода на відмову від щеплень, і сьогодні ми «пожинаємо плоди» цього – спалахи кору, дифтерії, інших хвороб. Я як лікар-імунолог вважаю, що сьогодні кращих, надійніших методів захисту від хвороб, ніж вакцинація, немає. Згадайте, поки не було щеплень, середня тривалість життя становила 40 років, а коли з’явились антибіотики і вакцини, люди стали жити набагато довше. Тож раджу всім батькам захистити своїх дітей і зробити усі необхідні щеплення. На початку епідемічного сезону варто вакцинуватись від грипу, особливо тим, хто працює з людьми.
Щеплення захищає впродовж року від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів грипу і рятує не лише здоров'я, а й життя. Правда, щоб захист був ефективним, потрібно, щоб у колективі були вакциновані 2/3 працівників. У нас, наприклад, колективно робили щеплення співробітники Національної поліції, Збройних сил України. Вакцинація дає можливість зберегти здоров’я.

Всесвітній день імунітету - це прекрасний привід для того, щоб згадати про ті нескладні, але дієві заходи, які допоможуть підтримати імунну систему, адже здоровий імунітет – це насамперед здоровий спосіб життя.

Прес-центр УОЗ

На головну сторінку

«    Травень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Новини