Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
Мешканець Житомирщини, який четверту добу стоїть на польсько-українському кордоні, щоб розмитнити ав ...
Мешканець Житомирщини, який четверту добу стоїть на польсько-українському кордоні, щоб розмитнити ав ...

Мешканець Овруча Віталій Юшкевич уже...

 • Мешканець Житомирщини, який четверту добу стоїть на польсько-українському кордоні, щоб розмитнити ав ...
  Мешканець Житомирщини, який четверту добу стоїть на польсько-українському кордоні, щоб розмитнити ав ...

  Мешканець Овруча Віталій Юшкевич уже...

 • У Житомирі дезинфікуватимуть водопроводні мережі
  У Житомирі дезинфікуватимуть водопроводні мережі

  Промивка водогону проводитиметься з 22:00...

 • Завтра у Студениці ховатимуть нашого земляка, який загинув у боях під Сєвєродонецьком
  Завтра у Студениці ховатимуть нашого земляка, який загинув у боях під Сєвєродонецьком

  Захищаючи Україну в боях під...

 • Ракетний удар по Києву: з'явилося фото з місця події
  Ракетний удар по Києву: з'явилося фото з місця події

  З'явилося фото з місця влучання...

Новини
Чому так скромно у Житомирі вшанували пам'ять видатного ученого Бориса Кругляка?

Чому так скромно у Житомирі вшанували пам'ять видатного ученого Бориса Кругляка?

31 грудня 2021
30 грудня 2021 року у Житомирі на стіні будинку №29 по вулиці Київській відкрили меморіальну дошку Борису Абрамовичу Кругляку. Зауважимо, дошка насправді виготовлена згідно найсучасніших вимог та уявлень про дизайн подібних атрибутів памяті, оснащена гарним портретом і штрих- кодом, який допомагає житомирянам чи гостям міста всього за мить «відкрити» докладну інформаційну картинку про те, ким був для Житомира, для історичної науки Борис Кругляк.

Чому так скромно у Житомирі вшанували пам'ять видатного ученого Бориса Кругляка?


Меморіальна дошка, що з’явилася на будинку по вулиці Київській, 29, насправді дуже потрібна і доречна, адже на походи до музеїв чи на пошук інформації в мережі Інтернету у багатьох людей руки, як кажуть, не доходять.

І що найголовніше, постать Бориса Абрамовича Кругляка заслуговує на те, аби посісти у середовищі наукових авторитетів дуже високе місце. Скажемо так: Борис Кругляк був чи не єдиним істориком на території колишньої УРСР, який глибоко вивчав торгівлю, як рушійну галузь так званого первісного накопичення капіталу, у часи становлення, а потім - і бурхливого розвитку капіталізму другої половини 19-го і на початку 20-го століття. Його важко назвати «чистим» істориком, оскільки коло його наукових інтересів невпинно пульсувало на зламі кількох наукових дисциплін: економічної географії, економіки, економічної історії і т.п. Ще одна риса Бориса Кругляка, як вченого – історика, він напрочуд тісно повязував свою наукову та викладацьку діяльність із Україною і зокрема – із Житомиром. Взагалі, життєва біографія Б.А.Кругляка позначена багатьма іменами відомих українських істориків, з якими він працював, у яких він навчався і з якими спілкувався упродовж багатьох десятиліть. Насамперед, це Леонід Антонович Коваленко, який вважається батьком історичного факультету в Ужгороді, а потім одним із патріархів істфаку у Камянці – Подільському. Але перед цим, на зламі 40-х і 50- х років минулого століття , Леонід Коваленко працював завідуючим кафедри всесвітньої історії у Житомирському педінституті. І саме тут одним із його найздібніших вихованців став Борис Кругляк. Після завершення навчання на істфаці Житомирського педінституту, Борис Кругляд поїхав вчителювати до Ружинського району.

Потім, після служби в лавах ЗС СРСР, повертається до Житомира, вчителює у ЗОШ №32 ( на Корбутівці), керує відділом туризму у Палаці піонерів та школярів і водночас працює над кандидатською дисертацією. Варто лише зауважити, що наукова кар’єра Бориса Кругляка складалася напрочуд важко і кожну наукову «сходинку» він позначав титанічною працею. Слід зауважити, що видатний український історик, академік Іван Гуржій, який вважався незаперечним авторитетом у царині економічної історії, вважав Бориса Кругляка найталановитішим дослідником економічної історії України рубежа ХіХ – ХХ століть. Володимир Сарбей, який був колегою Бориса Кругляка на ниві історичних досліджень, підкреслював наукову довершеність, виняткову документальну грунтовність праць житомирського історика. Щоправда якраз всередині 70-х років минулого століття ледь не вся наукова громадськість України обговорювала прикрий ( а насправді дикий) факт дискримінації з боку керманичів тогочасної науки щодо постаті кандидата історичних наук Б.А.Кругляка. Доцент Борис Кругляк , захистивши дисертацію і таким чином формально засвідчивши свій винятково потужний науковий рівень, так і не зміг знайти собі роботи у системі вищої школи УРСР.

Чому так скромно у Житомирі вшанували пам'ять видатного ученого Бориса Кругляка?


Уявіть собі, із Житомира вчений переїздить на півтора десятиліття аж до міста Сизрань, що в Російській Федерації. Там він не полишає досліджень у галузі економічної історії України наприкінці ХІХ століття. Зрештою, вже у часи незалежної України, Борис Кругляк повертається до Житомира, тут же захистивши докторську дисертацію, посівши посаду завідуючого кафедр у місцевих вузах. Дуже важливо було б нагадати житомирянам про наступників, учнів і послідовників Бориса Кругляка. Іван Ярмошик сьогодні також доктор історичних наук і очолює кафедру на історичному факультеті ЖДУ ім. І.Франка. Володимир Молчанов нині працює у Інституті Історії АН України і входить до сонму найпрацьовитіших, відданих справі історичної наук дослідників. Але найкращим символом вшанування Бориса Кругляка є його внучка Марина Кругляк, яка продовжує славні родинні традиції на ниві історичної науки.

До речі, 30 грудня 20-21 року, під час церемонії відкриття меморіальної дошки Б.А.Кругляку на будинку по вулиці Київська, 29 , було дуже мало житомирян. Мало, тому, що Бориса Кругляка у Житомирі пам'ятають сотні людей. Ще памятають, бо поки ще живі. Було дивно споглядати на «картинку», яку транслювали декілька інтернет –сайтів, коли на церемонію відкриття меморіальної дошки доктору історичних наук Борису Кругляку прийшло лише два- три десятки житомирян. Було дивно не побачити серед вдячних житомирян учнів та послідовників Бориса Кругляка, яким було що сказати, і було за що подякувати великому і справді визначному вченому.

А поки що у нас залишається надія та сподівання, що Житомир і житомиряни памятатимуть і шануватимуть пам'ять Бориса Кругляка. Не зайве було б провести у нашому місті хоча б кілька змістовних заходів, приурочених його пам’яті. Адже Борис Кругляк любив науку, був палким її прихильником і вміло долучав до неї своїх земляків. Тому й житомиряни мають відповісти йому адекватною, змістовною і довершеною вдячністю, увагою і шаною. Тільки і всього!

На головну сторінку

«    Червень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Новини