Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
У центрі Житомира виник конфлікт між чоловіками, що призвів до спричинення погрому в квітковому мага ...
У центрі Житомира виник конфлікт між чоловіками, що призвів до спричинення погрому в квітковому мага ...

У конфлікті брали участь Максим...

 • У центрі Житомира виник конфлікт між чоловіками, що призвів до спричинення погрому в квітковому мага ...
  У центрі Житомира виник конфлікт між чоловіками, що призвів до спричинення погрому в квітковому мага ...

  У конфлікті брали участь Максим...

 • Житомирський міський голова:
  Житомирський міський голова: "Відсьогодні всі ліцеї міста, де є укриття, будуть відкриті цілодобово ...

  📢...

 • У Житомирі трапилась ДТП - авто влетіло у двір будинку. ФОТО
  У Житомирі трапилась ДТП - авто влетіло у двір будинку. ФОТО

  1 червня на вулиці Корольова...

 • Відпустки для військових: не забаганка, а найважливіше рішення
  Відпустки для військових: не забаганка, а найважливіше рішення

  Відпустка для бійця ЗСУ –...

Новини
500 сторінок «Житомирщини в боротьбі» - це далеко не все!

500 сторінок «Житомирщини в боротьбі» - це далеко не все!

15 лютого 2022
Житомир із очікуванням готується до зустрічі із Романом Ковалем. Популярний в Україні історик, який своєю невтомною роботою зумів підняти потужний пласт вітчизняної історії, а період Української національної революції 1917 -1921 років, який тривалий час знаходився у тіні достойної дослідницької уваги, саме зусиллями Романа Коваля та когорти його сподвижників із клубу «Холодний Яр» було піднято на рівень державницької і суспільної уваги. Напередодні приїзду до Житомира Роман Коваль погодився відповісти на декілька запитань.


500 сторінок «Житомирщини в боротьбі» - це далеко не все!


- Отже, пане Роман, Житомирщина і Волинь , з огляду на написані вами твори та дослідження, займають у вашій дослідницькій роботі доволі значиме місце, хоча в Україні вас знають щонайперше, як старійшину досліджень на теренах Холодноярської республіки

- Свого часу в Україні більше знали про Бабин Яр, а про Холодний Яр народна пам'ять зберігала перекази ще гайдамацької пори ХVІІІ століття. Але, як виявилося , саме Холодний Яр, як епіцентр повстансько – отаманського руху 1919 – 1922 років , став синонімом непокори української нації і згадки про це урочище у радянські часи тривалий час підлягали забороні. Нам вдалося воскресити пам'ять героїв, а насправді - лицарів Холодного Яру і сьогодні Україна (а поступово й світ) про них багато чого знає. Скажу більше, але саме завдяки зусиллям членів історичного клубу «Холодний Яр» було реабілітовано і відроджено в українському суспільному дискурсі період Української національної революції 1917 – 1921 років. І Указ Президента України щодо вшанування подій тієї революції був логічним підтвердженням своєрідного ренесансу історичної памяті.

- Але ж як так вийшло, що й на Житомирщині підвищена увага до вивчення періоду Української революції 1917-21 рр. спостерігається також після появи ваших книг? Спочатку була книжка «Рейд у вічність», присвячена подіям Другого Зимового походу армії УНР та трагедії із загибеллю під містечком Базар 359-ти вояків армії УНР. І тепер ось «Житомирщина в боротьбі».

- Житомирщина - унікальний край з огляду на важливість тих подій, які тут відбувалися у 1917/1921 роки. Адже до тих трагічних подій листопада 1921 року тут відбулося дуже багато подій, процесів. Певною мірою Житомирщина була на своєрідному перехресті боїв, рейдів, наступів та операцій. Ті документи, спогади та новели, чималий обсяг довідкового матеріалу, який ми вмістили у видання «Житомирщина в боротьбі»- це лише невелика частина літературних, письмових. Епістолярних матеріалів про той час на Житомирщині. Разом зі своїм колегю Юрієм Юзичем ми підготували до видання «Діти у визвольній битві 1917-1921 років. Одним із персонажів книжки, що вже готується до друку, став підліток - житомирянин Петро Расторгуєв, який, не зважаючи на свій зовсім юний вік, лише за півроку брав участь у 30-ти боях. І зокрема у бою із денікінцями він втратив руку.
Потім, вже в еміграції він вступив до Української господарської школи у Подєбрадах..


500 сторінок «Житомирщини в боротьбі» - це далеко не все!


- Я так розумі, пане Романе, що дослідники поки що доторкнулися лише невеликої частки документів, що залишилися свідками подій столітньої давності?

- Так, на жаль, поки що так. Я працював із матеріалами центральних українських архівів, розташованих у столиці України. Але це не значить, що і в Житомирі, так само, як і у Кам’янці – Подільському, Хмельницькому чи у Вінниці знаходиться не менший, а насправді - куди більший обсяг української минувшини. Ось приклад, який стосується знайденої нещодавно документальної спадщини Любарщини, де у 1920-1922 роках розгортається боротьба місцевого отамана Йосипа Соломінського із більшовизмом. І таких прикладів дуже багато. Ми просто ще не зуміли їх вивчити і показати нашим сучасникам. А тому я прагну щороку готувати все нові й нові книжки, що стосуються подій столітньої давності. Важливо їх поширювати, тиражувати, множити. Тепер це не так важко, як ще було 30 років тому. Але потрібні кошти на книговидавництво, на кінематографію. Наші сусіди, наприклад, це справно роблять, а тому ми повинні від них ні на йоту – не відставати!


500 сторінок «Житомирщини в боротьбі» - це далеко не все!


- Пане Роман, до Житомира ви приїздите не сам, а у супроводі Юрія Юзича та Марка Мельника.

- Вони також задіяні у ряді проектів, які я вже давно намагаюся втілити в життя. Презентуючи у Житомирі збірку «Житомирщина у боротьбі», ми сподіваємось , що нашу, або ж подібну до нашої естафету, підтримає ціле покоління патріотів - істориків, краєзнавців. Задля цього власне, все й робиться.


На головну сторінку

«    Червень 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Новини