Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
У центрі Житомира виник конфлікт між чоловіками, що призвів до спричинення погрому в квітковому мага ...
У центрі Житомира виник конфлікт між чоловіками, що призвів до спричинення погрому в квітковому мага ...

У конфлікті брали участь Максим...

 • У центрі Житомира виник конфлікт між чоловіками, що призвів до спричинення погрому в квітковому мага ...
  У центрі Житомира виник конфлікт між чоловіками, що призвів до спричинення погрому в квітковому мага ...

  У конфлікті брали участь Максим...

 • Житомирський міський голова:
  Житомирський міський голова: "Відсьогодні всі ліцеї міста, де є укриття, будуть відкриті цілодобово ...

  📢...

 • У Житомирі трапилась ДТП - авто влетіло у двір будинку. ФОТО
  У Житомирі трапилась ДТП - авто влетіло у двір будинку. ФОТО

  1 червня на вулиці Корольова...

 • Відпустки для військових: не забаганка, а найважливіше рішення
  Відпустки для військових: не забаганка, а найважливіше рішення

  Відпустка для бійця ЗСУ –...

Новини
Житомирський кардіолог Олена Ільчишина: «Здоров’я людини на 50% залежить від способу життя»

Житомирський кардіолог Олена Ільчишина: «Здоров’я людини на 50% залежить від способу життя»

4 серпня 2015
Серцево-судинні захворювання вже називають неінфекційною епідемією ХХІ століття. Щороку в кардіологів збільшується кількість пацієнтів, а проблеми із серцем мають навіть молоді люди.

Правилами та порадами щодо попередження, профілактики та лікування серцево-судинних захворювань на Житомирщині поділилася в нашому інтерв’ю завідувач кардіо-диспансерного відділення обласного медичного консультативно-діагностичного центру лікар-кардіолог вищої категорії Олена Василівна Ільчишина.

Загальний стаж роботи Олени Василівни – 30 років, 27 з яких вона допомагає тим, хто потерпає від серцевих хвороб. Лікар очолює кардіо-диспансерне відділення з 1992 року, а тому добре знає все про те, як попередити і ефективно вилікувати серцево-судинні недуги.

- За офіційною статистикою 66% українців помирають від серцево-судинних захворювань. За цим показником наша держава є лідером у Європі. Олено Василівно, а яка ситуація в Житомирській області?

- Справді, така тенденція невтішна. У 2014 році на Житомирщині було зареєстровано 706 654 хворих із серцевою патологією. Серед них 34% – це люди, які потерпають від гіпертонічної хвороби. Щорічно в області фіксується 900-920 випадків інфаркту міокарда та понад 2200 мозкового інсульту. Минулоріч від інфаркту померло 214 хворих, а від інсульту – 724. Загалом, у 2014 році через наше кардіо-диспансерне відділення пройшло 32061 хворих.

- Хто в першу чергу потрапляє у групу ризику людей із серцево-судинними захворюваннями?

- Всі фактори ризику можна розділити на дві групи – ті, на які ми можемо впливати і ті, що не піддаються нашому впливу. Так, до першої групи входять раціон харчування, куріння та споживання алкоголю, стресові ситуації, рівень холестерину в крові, фізична активність та наша вага. Наприклад, у курців звужуються судини, а якщо в них є ще й холестеринові бляшки, то це суттєво ускладнює надходження крові до серця. Натомість нам не під силу змінити вік, стать та спадковість. Так, останнім часом спостерігаємо, як «молодшає» інфаркт міокарда, адже цю недугу медики діагностують навіть у 30-річних. Якщо від артеріальної гіпертензії потерпають як чоловіки, так і жінки, то інсульт та інфаркт частіше виявляють у представників сильної статі, а особливо в тих, хто працює фізично та має власну справу. На жаль, ми успадковуємо від своїх батьків, бабусь і дідусів артеріальну гіпертензію та інші серцеві хвороби. Варто звернути увагу на те, що сердечниками стають і від супутніх захворювань, таких як цукровий діабет, ожиріння, облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок.

- Останні події в Україні вже півтора року не залишають нас байдужими. Військові дії на сході держави, зростання цін і тарифів теж є факторами стресу. Чи, на Вашу думку, збільшилася через це кількість пацієнтів у відділенні?

- Ґрунтовних наукових досліджень та статистичних даних з цього приводу поки що немає. Однак, все це в комплексі однозначно впливає на наш стан. Одним із факторів ризику стали новини по телебаченню. Обстріли, людські жертви та прощання із загиблими військовослужбовцями теж дають про себе знати. Протягом останніх років фахівці все більше говорять про те, що низький рівень життя наших громадян є чинником, який також провокує серцеві недуги. Своїм пацієнтам ми радимо максимально уникати стресових ситуацій, тобто не сваритися, нікого не ображати, поважати своїх рідних та колег. А якщо разом до нас приходять подружні пари, то наголошуємо на необхідності шукати компроміси. В молодості люди схильні демонструвати свій характер та боротися за лідерство в сім‘ї, але в старшому віці розуміють, що краще йти на поступки.

- Зазвичай більшість людей, у яких виникають болі в області серця, не поспішають до лікаря. Олено Василівно, у яких ситуаціях варто звертатися за допомогою до фахівця?

- Варто пам’ятати, що захворювання легше попередити, ніж лікувати. Особливо уважними до свого здоров’я мають бути ті, хто має спадкову схильність до серцево-судинних захворювань. Таким людям потрібно звернутися до фахівця, аби з’ясувати ступінь ризику цих недуг. У медиків є простий алгоритм, точніше шкала, яка дозволяє визначити, чи загрожують пацієнтові хвороби із серцем. Вона базується снові таких показників, як стать, вік, артеріальний тиск, рівень холестерину в крові та схильність до куріння. При цьому, якщо ви відчуваєте поколювання в області серця, не обов’язково одразу йти до кардіолога. Спочатку слід звернутися до сімейного лікаря, адже дискомфорт у грудній клітці може бути спричинений рефлекторними болями, що надходять від шлунково-кишкового тракту чи іншими проблемами в організмі. А вже після такого обстеження лікар вирішує, до якого фахівця спрямувати пацієнта.

- Що порадите людям, у яких раптово заболіло в області серця, але до лікаря звертатися не хочеться?

- У будь-якому разі протипоказано терпіти такий біль. Якщо серце дає про себе знати, варто швидко прийняти заспокійливі препарати – краплі корвалол або валокордин, пустирник, валер’янку або таблетку корвалтабу. Якщо ж біль пекучий, то однозначно треба викликати лікаря, бо це може сигналізувати про інсульт або інфаркт.

- Чи коректно називати серцево-судинні захворювання хронічними недугами?

- Так, адже люди, які, наприклад, страждають від артеріальної гіпертензії, повинні постійно приймати ліки. Ця хвороба не знає, що таке курсове лікування. Навіть якщо тиск знижується, треба продовжувати приймати медикаменти. Варто пам’ятати, що лікування приписує фахівець. У такому разі поради сусідів чи друзів недоречні, адже самостійний вибір ліків не дає можливості передбачити протипоказання, що можуть виникнути.

- Як розпізнати інфаркт та інсульт та оперативно попередити їх негативні наслідки до приїзду лікаря?

- Основне правило в такій ситуації – не втрачати час. Головна ознака інфаркту міокарда – різкий, інтенсивний біль за грудиною або в області серця, який не припиняється протягом 5-10 хвилин. Це може супроводжуватися навіть втратою свідомості. До приїзду лікаря хворого потрібно одразу заспокоїти, покласти і максимально уникати будь-якого емоційного і фізичного навантаження. Такій людині слід швидко дати таблетку нітрогліцерину під язик, а також аспірин, щоб розжувала.

Щодо мозкового інсульту, то його розрізняють двох видів: ішемічний (порушується потік крові в судини головного мозку, причиною чого є атеросклеротична бляшка) та геморагічний (спричинений крововиливом у головний мозок). Такі хворі відчувають слабкість, оніміння обличчя або верхньої чи нижньої кінцівки і може спостерігатися навіть порушення мови. При таких симптомах хворого потрібно заспокоїти, покласти та дати йому таблетку від високого тиску, якщо він перевищує показник 220/120.

Лікарі практикують введення тромболітиків протягом перших 4,5 годин, якщо у хворого немає протипоказань. Застосовують також інвазивний метод – пацієнту встановлюють металевий стент, який дозволяє ліквідувати атероскреотичну бляшку в судині, відновивши надходження крові до серця.

Варто пам’ятати, що ускладнення виникають в тих, хто не звертається до лікаря протягом першої доби у разі прояву таких симптомів. При інфаркті міокарда хворого слід госпіталізувати протягом перших двох годин, а при інсульті – впродовж 4,5 годин.

- Олено Василівно, порадьте, будь ласка, нашим читачам, як попередити виникнення серцево-судинних захворювань.

- В першу чергу треба отримувати від життя лише позитивні емоції та переглянути свій раціон харчування. Щодня необхідно вживати свіжі овочі, фрукти та ягоди, а особливо чорницю, вишню, червону і чорну смородину. В їжі мають бути поліненасичені жири (кукурудзяна, оливкова та соняшникова олія), а також каші, особливо вівсяна, гречана, кукурудзяна. Обираючи між м’ясом і рибою, перевагу слід віддати останній. Якщо ж хочеться м’яса, то це має бути курятина або кролятина. Корисними будуть кисло-молочні продукти з низьким вмістом жиру або взагалі обезжирені. Так, наприклад, після інфаркту знижується фізична активність, що й вимагає зменшення калорійності їжі. Корисно влаштовувати собі один раз у тиждень розвантажувальний кефірний чи фруктовий день. Хороший ефект має чорний та особливо зелений чай (він багатий антиоксидантами, які сприяють зменшенню маси тіла).

- Ви звертаєте увагу на те, що в групу ризику людей з кардіологічним захворюваннями потрапляють ті, в кого надмірна вага. Яким чином це попередити?


- Свою вагу потрібно контролювати. Якщо скинути зайві кілограми не вдається самостійно, ми готові допомогти всім бажаючим. У нашому відділенні функціонує кабінет корекції ліпідного спектру крові, надмірної ваги тіла та лікування ожиріння. Фахівець на науковій основі підбирає дієту, якої потрібно чітко дотримуватися. Голодними такі люди не будуть і при успішному виконанні всіх правил за перший місяць вдасться попрощатися з 5 кілограмами. Пацієнти втрачають навіть до 20-30 кілограмів. Якщо дієта не допомагає, тоді лікар приписує ще й ліки. Втрата ваги автоматично призводить до зниження тиску та зменшення проявів болю в серці. При цьому, слід пам’ятати, що зайві кілограми слід скидати поступово і під наглядом лікаря.

- Чи є підстави боятися оперативних втручань на серці?

- Не варто цього боятися, адже досягнення сучасної медицини гарантують низький рівень летальних випадків. Операції на серці не лише продовжують тривалість життя, але й покращують його якість.

- Як пережити спеку людям, які потерпають від серцево-судинних захворювань?

- Влітку від високої температури і сонця найбільше страждають ті, хто має проблеми із серцем. Лікарі радять включати в кімнаті кондиціонер чи вентилятор і закривати вікна темними шторами. Оптимальний час для прогулянок на свіжому повітрі – до 10.00 і після 19.00. Виходячи на вулицю, не забувайте про літні головні убори. Хворим на стенокардію, а також тим, хто переніс інфаркт міокарда перед прогулянкою слід прийняти нітропрепарат. А взагалі перебування на сонці, а тим більше фізична праця в спеку, протипоказані хворим на серцево-судинні захворювання та гіпертонікам.


- Які ще прості практичні поради Ви можете дати нашим читачам, що дозволять попередити серцево-судинні захворювання?

- Здоров’я людини залежить на 50% від способу життя, який вона сама обирає. Натомість медицина лише на 10% впливає на ці процеси. Тож окрім раціонального харчування варто не уникати помірних фізичних навантажень, найбільш прийнятним видом з яких є ходьба. Важливо навчитися мудро ставитися до того, що відбувається навколо, берегти серце, себе і тих, хто нас оточує. Хорошими ліками від болю в серці є любов. Таким чином, коронарне здоров’я людини – це не лише медична, а й суспільна проблема.

Житомирський кардіолог Олена Ільчишина: «Здоров’я людини на 50% залежить від способу життя»

Джерело статті: Житомир-онлайн

На головну сторінку

«    Червень 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Новини