Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
Сергій Форест: Як працює ринок нерухомості у воєнний час
Сергій Форест: Як працює ринок нерухомості у воєнний час

Багато людей, з тих чи...

 • Сергій Форест: Як працює ринок нерухомості у воєнний час
  Сергій Форест: Як працює ринок нерухомості у воєнний час

  Багато людей, з тих чи...

 • Ворог знову вдарив по Малину
  Ворог знову вдарив по Малину

  Інформацію про це підтвердив міський...

 • Білоруський щебеневий завод на Житомирщині вимагають конфіскувати
  Білоруський щебеневий завод на Житомирщині вимагають конфіскувати

  Житомирські активісти звернулись з вимогою...

 • У Житомирі військовий вʼїхав у пекарню за те, що персонал зробив зауваження про необережне парк ...
  У Житомирі військовий вʼїхав у пекарню за те, що персонал зробив зауваження про необережне парк ...

  На відео військовий таранить пекарню...

Новини
25 років тому "народилася" українська гривня

25 років тому "народилася" українська гривня

2 вересня 2021
25 років тому - 2 вересня 1996 р. до обігу, на зміну гіперінфльованим купонам, прийшла гривня. Але історія наших грошей почалась задовго до того! Слово «гривня»- похідне від слова «гривна», яке походить від слово "грива"/"шия" і позначало срібний обруч, який носили на шиї і який мав свою вагу.

Про це у соцмережі Фейсбук написав Олександр Алфьоров.

У добу України-Русі гривна позначає міру ваги срібла. У різний час це від - 140 грамів до 200 з +. Для кращого розуміння наведу приклад: фунт – це міра ваги для срібла, а водночас, назва грошей. Тож, гривна як одиниця ваги, для зручності у обрахунку та швидкої перевірки проби срібла стали відливатись у злитки. Вони малі різні форми: «київська» має вигляд ромба, «чернігівська» та сама форма «київської» але з розплющеними закінченнями, «новгородська» у вигляді палички, «галицько-волинська» - видовжена і зігнута паличка, «литовська» - видовжена і нагадує човник - лодію.

Дослідники розрізняють ці види гривень в історії середньовічної України не лише візуально, а й відповідно до ваги та часу побутування. Самі ж назви – достатньо умовні – за місцями перших знахідок.

У часи Визвольних змагань за доби Української Народної Республіки та Української Держави Гетьмана Скоропадського гривня була нашою національною валютою. Спеціальним законом від 1 березня 1918 року було запроваджено національну валюту – гривня. Відновлення цієї назви, як і прийняття Тризубу за гербом – мало свою конкретну мету: закріпити за Україною першість у спадку Русі. Проголосити цими атрибутами державності – історичну тяглість та свою окремішню і незалежну історію.

Протягом Визвольних змагань були надруковані номінали: 2, 10, 100, 500, 1000 та 2000 гривень.

Із відновленням незалежності у 1991 році український уряд прагнув створити свою грошову одиницю. Проте, було розуміння, що гіперінфляція, зумовлена економічною кризою – підірвала б будь-яку грошову одиницю. Тому було вирішено тимчасово запровадити до обігу «купони багаторазового використання». Саме вони і прийняли всі удари інфляції та перетворили кожного українця на мільйонера. Та вже з 1992 року розпочалась жвава робота над ескізами перших грошей – як банкнот так і монет. 25 серпня 1996 року було оголошено Указ Президента «Про грошову реформу в Україні». Відповідно до Указу з 2 вересня в Україні запроваджувалась гривня, яка дорівнювала 100 тисячам купонів. Обмін грошей та всі перерахунки було здійснено протягом 2-16 вересня 1996 року.

Із впровадженням гривні у 1996 р. ми отримали не лише нові гроші, але й набір героїв нашої історії, що були розміщені на найпоширеніших зображеннях. Особливої уваги слід надати постаті Гетьмана Івана Мазепи. У 90-х роках ще діяла потужна пропаганда про нього, як про зрадника. Із розміщенням його портрету на 10 грн, його постать дедалі менше демонізувалась серед людей і всі «полтавскіє побєди» та «анафеми» - лишились виключно для п’ятої колони.

Слід відзначити, що за часів Кучми зображення гривні кардинально змінилось. У 2004 р. на номіналі 1 грн зникли руїни Херсонесу/Корсуня. Їх замінило зображення княжого Києва. Окремі групи невігласів промовляли, що руїни на грошах спричинять руйнацію держави. Херсонес – наш надважливий історичний маркер прибрали. Крим у 2014 р. окупували, а РФ випустила банкноту в 200 рублів з тими самими руїнами... Разом із тим з'явився новий портрет Володимира Святого: довге не мите волосся та борідка. Подейкують- це був вплив "бородатої партії" на чолі з Табачником. Це був елемент гібридної війни. Замовники з уряду прекрасно розуміли, що вусаті князі на купюрах не підпадають під російський образ князів. А для п’ятої колони це було надважливим завданням – «розмити» українську ідентичність та звести її до спільної з російською. Долучились до цих процесів і керівники російської православної церкви в Україні.

Справді, як це святий може бути без бороди. Разом із тим, на сотнях монетах Володимира Святого з його зображенням – жодної з бородою!
У 2000-х гривню ще кількаразової ґвалтували. Випускали монети до "ювілеїв". Тричі вони стосувались ІІ Світової війни, яка на монетах визначалась 1941-1945 рр. Без жодних натяків про окупацію німецько-радянськими військами Польщі у 1939 р, коли розпочалась війна для мешканців західної України.

Образ Володимира та Ярослава на сучасних банкнотах та металевих гривнях не відповідає їхньому реальному вигляду. Наші князі – на найпопулярніших зображеннях в Україні і до цього часу є візуальною пропагандою «російського світу». Ці зображення промовляють українцям, що наші князі виглядали саме так, як вони виглядають в Росії. А отже «одна історія, одін народ».

Цими днями готую звернення до Національного банку України з вимогою змінити зображення наших правителів на банкотах і монетах відповідно до історичних джерел.

25 років тому "народилася" українська гривня

25 років тому "народилася" українська гривня
25 років тому "народилася" українська гривня
25 років тому "народилася" українська гривня

На головну сторінку

«    Травень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Новини