Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
Керівницю Житомирської митниці та її заступника спіймали на хабарі. ВІДЕО
Керівницю Житомирської митниці та її заступника спіймали на хабарі. ВІДЕО

Правоохоронці затримали на хабарі керівницю...

 • Керівницю Житомирської митниці та її заступника спіймали на хабарі. ВІДЕО
  Керівницю Житомирської митниці та її заступника спіймали на хабарі. ВІДЕО

  Правоохоронці затримали на хабарі керівницю...

 • Неймовірні краєвиди у лісі під Кам'яним Бродом. ФОТО
  Неймовірні краєвиди у лісі під Кам'яним Бродом. ФОТО

  Читачка сайту Житомир-онлайн з Кам'яного...

 • “Житомир – Попільня” – дорога випробувань. ФОТО
  “Житомир – Попільня” – дорога випробувань. ФОТО

  Фото опублікував Леонід...

 • Шокуючий медичний скандал на Тернопіллі: з 22 пацієнтів, які осліпли після уколів, одному довелося в ...
  Шокуючий медичний скандал на Тернопіллі: з 22 пацієнтів, які осліпли після уколів, одному довелося в ...

  На Тернопільщині спалахнув шокуючий медичний...

Новини
Торговців поставлять на карту

Торговців поставлять на карту

14 жовтня 2013
За розширення безготівкових розрахунків влада вирішила поборотися методом батога. Тепер Держінспекція з захисту прав споживачів зможе штрафувати торговців, які не приймають платіжні карти. Згідно зі змінами, внесеними Кабміном до Положення про порядок накладання та стягнення штрафів, за відмову в розрахунку «пластиком» торговельному підприємству загрожує штраф до 8,5 тис.грн. (500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Його можуть стягнути, якщо покупець поінформує Держінспекцію про такий інцидент. Причому, за відсутність або непрацюючий термінал торговця можуть штрафувати хоч щодня. Більше того, вже найближчим часом у захисників споживачів може розширитися поле діяльності. Фінансисти не виключають, що НБУ готовий переглянути граничну суму розрахунків готівкою. «У Європі діють обмеження в діапазоні від 1 до 5 тис. євро. Для України цей ліміт повинен бути встановлений приблизно на рівні 20–30 тис. грн.», — вважає координатор Комітету Незалежної асоціації банків України з питань банківської інфраструктури та платіжних систем Володимир Єременко.

Незабаром Кабмін може затвердити ще один документ, який передбачає повальну «терміналізацію» в країні. Згідно з пропозиціями банкірів, до кінця 2014 року електронні платіжні засоби будуть зобов’язані приймати всі суб’єкти, які ведуть господарську діяльність у населених пунктах з населенням більше 25 тис. Поки це правило не поширюється на суб’єкти малого підприємництва, які повинні будуть перейти на прийом безготівкових платежів до кінця 2015 року. А до 2018-го — впровадити карткові розрахунки зобов’яжуть всі без винятку торговельні підприємства. Проект цієї постанови Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем «ЄМА» вже передала в Кабмін. «Результатом цих заходів має стати значне зростання мережі терміналів, тим більше що потенціал зростання великий. За даними НБУ, на 1 липня 2013 POS-термінали використовували близько 100 тис. торгових підприємств. За нашими оцінками, осіб, які реально торгують, у 5–6 разів більше», — розповів «k:» радник голови наглядової ради ПАТ «Укрінбанк» Сергій Равняго.

Торговці пручатимуться

Самі торговці не в захваті від неминучих змін, що можуть принести для них додаткові витрати. Один термінал обходиться в середньому в $250–300. Крім того, з кожної операції магазин повинен заплатити банку комісію, розмір якої коливається від 1,6 до 3% від суми операції (залежно від банку та обігу торгової точки). За оцінками приватного підприємця Василя Шевчука, якщо через термінал проводитиметься оплата вартості 10% усіх товарів, то при середньому річному обороті невеликої торговельної точки на рівні 1,5 млн. грн. видатки на комісії фінансовій установі складуть від 2,5 до 5 тис. грн. щомісячно. Очевидно, що витрати на поліпшення сервісу закладатимуться у вартість товарів. «Додаткові витрати торговельні підприємства і зараз перекладають на плечі покупців. Більше того, покупців навпаки стимулюють розраховуватися готівкою. Так, в деяких мережах при розрахунку платіжною картою не застосовується дисконтна карта, і якщо покупець хоче знижку, він змушений розраховуватися готівкою», — розповідає керуючий партнер шведського проекту Develop Your Business Ігор Гут.

Продавці вважають, що витрати на придбання обладнання у багатьох випадках можуть бути абсолютно невиправдані. «Про можливість розрахуватися карткою в моєму магазині запитують максимум два покупці зі ста, середній чек яких рідко перевищує 60–70 грн. Хочу купити термінал для годиться, але поки не підключатиму його до банківського обслуговування, оскільки практичного сенсу в таких витратах не бачу», — прокоментував підприємець із Луганська Олексій Кравцов. Українські споживачі, особливо в невеликих населених пунктах, усе ще з побоюванням і настороженістю ставляться до безготівкових розрахунків у роздробі. Людям простіше знімати готівку через банкомат і розплачуватися за покупки «живими грошима». Та й самих продавців установлювати термінали стримують не тільки додаткові витрати. Ритейлерам зручно не «світити» реальних оборотів і проводок через касу, чого не можна буде уникнути за наявності терміналу.

Відповідно, вони зроблять усе можливе, щоб уникнути «карткової повинності». Способів ухилення від використання платіжних терміналів може бути кілька. Перший — термінали будуть «для краси»: їх закуплять, але не підключатимуть. Другий — проситимуть покупців розрахуватися готівкою, мотивуючи збоєм при підключенні до банку при поганій якості телефонного зв´язку та низькій швидкості інтернету. При цьому продавці сподіваються, що самі покупці не побіжать скаржитися в Держінспекцію захисту прав споживачів, а зі своєю ініціативою ревізори наскочать не скоро. Враховуючи, що на сьогодні в Україні відкрито понад 600 тис. роздрібних торгових точок, важко уявити, щоб контролюючі органи змогли перевірити особисто кожен магазин. Під штрафні санкції потраплять лише ті, на яких до Держспоживінспекції надійдуть скарги від незадоволених покупців.

Порушувати вимоги карткових розрахунків магазини можуть і мимоволі. Власники торгових центрів не мають наміру прискорювати процес забезпечення платіжними терміналами торгові точки, які орендують площі на території ТЦ і ТРЦ. «Ці умови в договорах з орендарями (ритейлерами) не зафіксовано. Вибір, в якій формі вести розрахунки з покупцями — у готівковій чи безготівковій — залишається на розсуд самих продавців. в Власники ТРЦ не втручатимуться їхню операційну діяльність», — наголосив керівник департаменту стратегічного консалтингу «Української торгової гільдії» Віктор Оборський.

На головну сторінку

«    Березень 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Новини