Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
Житомирська міська гуманітарна гімназія №23 буде ліцеєм
Житомирська міська гуманітарна гімназія №23 буде ліцеєм

Напередодні Дня працівника Освіти сертифікати...

 • Житомирська міська гуманітарна гімназія №23 буде ліцеєм
  Житомирська міська гуманітарна гімназія №23 буде ліцеєм

  Напередодні Дня працівника Освіти сертифікати...

 • Житомирський міський голова згадав про свою першу вчительку та привітав освітян міста з професійним ...
  Житомирський міський голова згадав про свою першу вчительку та привітав освітян міста з професійним ...

  Вчитель — це не професія....

 • У Баранівському районі жінку звільнили з роботи, шантажуючи її власною законною відпусткою
  У Баранівському районі жінку звільнили з роботи, шантажуючи її власною законною відпусткою

  Де ваша совість,...

 • "Їм було достатньо зробити заяву, як по Тайваню, що захистять Україну, й ніякої війни б не було"

  Свого часу у НАТО взяли...

Новини
Лікар має право: Про вільний вибір доведених форм і методів лікування

Лікар має право: Про вільний вибір доведених форм і методів лікування

27 червня 2019
Кожен лікар має право на вільний вибір апробованих форм, методів і засобів діяльності, впровадження у встановленому порядку сучасних досягнень медичної та фармацевтичної науки і практики, а також право безоплатно користуватися соціальною, екологічною та спеціальною медичною інформацією.

Подаємо перелік сучасних джерел і інструментів.


ЧИМ КЕРУЮТЬСЯ ЛІКАРІ У ЩОДЕННІЙ ПРАКТИЦІ

Протоколи лікування пропонують чіткі рекомендації для практикуючих лікарів, а також підвищують якість клінічних рішень. Крім того, вони сприяють узгодженості надання медичної допомоги пацієнтам на всіх рівнях.

Чим сьогодні можуть керуватися українські лікарі в щоденній практиці:

джерелами клінічних настанов після затвердження їхнього перекладу в якості нового клінічного протоколу внутрішнім наказом;

онлайн-платформою з протоколами на засадах доказової медицини guidelines.moz.gov.ua

уніфікованими клінічними протоколами, якщо заклад охорони здоров’я, в якому працює лікар, не затвердив нові клінічні протоколи.


ДОКЛАДНО ПРО ДОСТУП ДО СУЧАСНИХ ПРОТОКОЛІВ І НАСТАНОВ

З початку трансформації системи охорони здоров’я МОЗ України взяло курс на впровадження виключно доказових методів лікування і постулату, що медицина - це науковий підхід до вирішення питань зі здоров’ям, який не може мати національної приналежності.

Процес оновлення і вдосконалення методик у світі відбувається дуже стрімко і саме тому Міністерство дозволило лікарям використовувати найсучасніші світові протоколи і настанови. Відповідний наказ МОЗ України № 1422 від 29 грудня 2016 р. набув чинності 28 квітня 2017 року.

Для чого це лікарям?

Щоби бути певним, що він використовує доведені найсучасніші підходи, які наразі відомі медичній науці.

Де брати міжнародні настанови? Перелік джерел, які постійно оновлюються, викладений в додатку № 4 до наказу МОЗ України № 1422 від 29 грудня 2016 р.

Який алгоритм затвердження клінічних настанов?

Нові клінічні протоколи медичної допомоги та стандарти медичної допомоги (уніфіковані клінічні протоколи медичної допомоги), розроблені на основі адаптованих клінічних настанов як джерела доказової інформації про найкращу медичну практику, затверджуються наказами Міністерства охорони здоров’я України та можуть також впроваджуватися шляхом розробки клінічних маршрутів пацієнта при наданні медичної допомоги пацієнтам.

Крім того, заклад охорони здоров’я, в якому планується застосовувати новий клінічний протокол або ФОП, має право зробити переклад клінічної настанови, що розміщена в переліку джерел (додаток № 4 до наказу 1422) та затвердити переклад в якості нового клінічного протоколу внутрішнім наказом.Такий новий клінічний протокол може бути застосований саме в цьому конкретному закладі охорони здоров’я.

Уніфіковані клінічні протоколи скасували?

Уніфіковані клінічні протоколи залишаються обов'язковими до виконання, у випадках, якщо ЗОЗ не затверджують нові клінічні протоколи, або пацієнт не надав інформовану згоду.

Якщо одночасно є уніфікований клінічний протокол та новий клінічний протокол медичної допомоги при одному й тому самому захворюванні?

Новий клінічний протокол може бути застосований за рішенням лікаря за наявності попередньої інформованої згоди пацієнта на його застосування та попереднього роз’яснення лікарем відмінностей між уніфікованим клінічним протоколом та новим клінічним протоколом. Застосування нового клінічного протоколу медичної допомоги виключає необхідність застосування уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги.

Якщо одночасно наявні кілька нових клінічних протоколів медичної допомоги при одному й тому самому захворюванні? Вибір одного з наявних нових клінічних протоколів медичної допомоги для застосування щодо конкретного пацієнта здійснюється лікарем (лікарями). Про вибір одного з кількох наявних нових клінічних протоколів медичної допомоги для застосування лікар повідомляє пацієнта; таке повідомлення надається в усній формі.

Якщо неможливо повністю дотриматись нового клінічного протоколу через неможливість використання відповідних лікарських засобів або через відсутність необхідного обладнання/технологій?

Лікар повідомляє пацієнта про інші медичні установи, де медична допомога може бути надана у повній відповідності до нового клінічного протоколу (за наявності такої інформації).

Лікар також може обрати для надання медичної допомоги інший аналогічний лікарський засіб або обладнання/технології, які є доступними та можливими для використання (за попередньою інформованою згодою пацієнта). Також лікар письмово повідомляє структурний підрозділ з питань охорони здоров’я місцевої державної адміністрації про неможливість повного дотримання нового клінічного протоколу під час лікування певного захворювання та обрану альтернативу. Форма такого повідомлення є довільною.

Як використання міжнародних настанов вплине на ринок лікарських засобів?

У 2016 р. введено спрощену процедуру реєстрації лікарських препаратів, зареєстрованих органами країн із суворою регуляторною системою (Швейцарія, Японія, Австралія, Канада, США). Також спрощена процедура діятиме для препаратів, зареєстрованих Європейською аген­цією з лікарських засобів (European Medicines Agency). Тому дозвіл застосовувати європейські протоколи лікування буде стимулювати виробників реєструвати нові препарати.

ДЕ ЗАКРІПЛЕНО ПРАВО НА ВІЛЬНИЙ ВИБІР ДОВЕДЕНИХ ФОРМ І МЕТОДІВ ЛІКУВАННЯ

Право на вільний вибір апробованих форм, методів і засобів діяльності, впровадження у встановленому порядку сучасних досягнень медичної та фармацевтичної науки і практики, а також право безоплатно користуватися соціальною, екологічною та спеціальною медичною інформацією регулюється такими законами і нормативно-правовими актами:

Основи законодавства України про охорону здоров’я: Закон України (стаття 77);

Про створення та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги в системі Міністерства охорони здоров’я України: Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 28 вересня 2012 року № 751 (зі змінами та доповненнями).

За матеріалами МОЗ України

На головну сторінку

«    Жовтень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Новини