Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
ТО ЛИ ЕЩЕ БУДЕТ…
ТО ЛИ ЕЩЕ БУДЕТ…

Хороводы вокруг тарифного вопроса...

 • ТО ЛИ ЕЩЕ БУДЕТ…
  ТО ЛИ ЕЩЕ БУДЕТ…

  Хороводы вокруг тарифного вопроса...

 • Як управляючі житловими будинками компанії наживаються на житомирянах
  Як управляючі житловими будинками компанії наживаються на житомирянах

  СПРАВЖНЮ РЕФОРМУ і ЕЛЕМЕНТАРНЕ ШАХРАЙСТВО...

 • Житомирская полиция завершила расследование преступлений видеоблогеров, которые пропагандировали нас ...
  Житомирская полиция завершила расследование преступлений видеоблогеров, которые пропагандировали нас ...

  Детективы полиции Житомирщины завершили расследование...

 • СБУ затримала на хабарі директора Департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації
  СБУ затримала на хабарі директора Департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації

  Служба безпеки України викрила на...

Новини
Продається чорнозем

Продається чорнозем

10 вересня 2019
КОЛИ ТА ЯК В УКРАЇНІ ПРАЦЮВАТИМЕ РИНОК ЗЕМЛІ І СКІЛЬКИ КОШТУЄ ЗЕМЛЯ У ПОСТРАДЯНСЬКИХ КРАЇНАХ?


Володимир Зеленський анонсував скасування мораторію на продаж і відчуження земель сільгосппризначення та створення відкритого ринку землі. Причому вже до 2020 року. Чи готова країна до цього? Одні стверджують, що це призведе до масового скуповування за копійки або навіть «силового віджимання» землі у сільських жителів і фермерів. Інші впевнені, що скасування мораторію призведе до зростання економіки і добробуту громадян.

Практично в усіх пострадянських країнах реформа ринку землі відбулася. Щоправда, зі змінним успіхом.

МОРАТОРІЙ ТА ЙОГО НАСЛІДКИ

Приватну власність на землю в Україні було впроваджено 2001 року. Тоді ж у країні було впроваджено мораторій на продаж землі, який продовжувався сім разів.

Весь цей час єдиним способом передання землі у користування іншим особам залишалося укладення договору про оренду. Це призвело до створення та розвитку величезного тіньового ринку сільгоспугідь. Аграрні компанії брали паї в оренду на 50 років, а сільські жителі отримували мізерні виплати – по 50 доларів за гектар на рік. Це в п’ять разів менше, ніж вартість оренди паїв у Болгарії або Польщі.

Більше того, попри заборону, землю в Україні все-таки примудряються продавати і купувати. Аналітики з’ясували, що на продаж через Інтернет виставлено 52400 гектарів паїв. Найбільше продають землі на сході та півдні країни, найменше – в західних областях. Середня ціна гектара – 37393 грн. Найдорожчим гектар землі є на Львівщині – 53824 грн., а найдешевший – у Донецькій області – 22539 грн.

СКІЛЬКИ КОШТУВАТИМЕ УКРАЇНСЬКА ЗЕМЛЯ?

Точного механізму скасування мораторію поки що немає. Відомо, що над цим питанням б’ються відразу кілька робочих груп. Нову модель українського ринку землі розробляють разом зі Світовим банком в офісі президента Зеленського.

Головне питання: за скільки зможуть продати землю господарі паїв? Таких в Україні налічується майже 7 мільйонів. За прогнозами, вартість землі після скасування мораторію може зрости у півтора-два рази.

Передбачається підвищення вартості сільгоспземель до 2-4 тисяч доларів за один гектар залежно від цінності земельного активу.

А ЯК У НИХ?

АЗЕРБАЙДЖАН
ТИП РИНКУ: закритий для іноземців. Ціна с/г-землі: 1 тис. дол. за гектар.
ЯК РЕГУЛЮЄТЬСЯ? Іноземці можуть тільки орендувати землю. Обмежень для фізичних і юридичних осіб немає. Ціни на землю встановлюються ринком і муніципалітетами.
РЕЗУЛЬТАТ РЕФОРМИ. Проведено досить ефективно та швидко. 3,5 млн. людей стали землевласниками. Почалося зростання економіки країни. 20% землі у приватній власності.

ГРУЗІЯ
ТИП РИНКУ: відкритий з обмеженнями. Ціна с/г-землі: 1,5 тис. дол. за гектар.
ЯК РЕГУЛЮЄТЬСЯ? Іноземні фізособи можуть купити від 5 до 100 га, якщо мають п’ятирічний досвід роботи в агросекторі Грузії. Іноземні юридичні особи можуть купити землю, якщо вони зареєстровані в Грузії та їх засновники мають п’ятирічний досвід в агросекторі або орендують землю в Грузії протягом цього часу. Обмежень за площею та регуляції цін немає. Ділянки до 5 га звільняються від податку.
РЕЗУЛЬТАТ РЕФОРМИ. З 2005 року землю почали продавати, передусім орендарям. Для цього були створені кредитні програми. В результаті 25% сільгоспземель перебувають у приватній власності. Створено велику кількість маленьких ферм.

КИРГИЗСТАН
ТИП РИНКУ: закритий для іноземців. Ціна с/г-землі: 1,3 тис. дол. за гектар.
ЯК РЕГУЛЮЄТЬСЯ? Іноземцям та юрособам Киргизстану заборонено купувати землю. Це можуть робити тільки фізособи - громадяни країни. Вартість часто занижується через високий рівень корупції.
РЕЗУЛЬТАТ РЕФОРМИ. 75% земель були поділені та приватизовані. 2,7 млн. осіб отримали землю у власність. Держава проводить політику об’єднання фермерів у кооперативи, через це плата за оренду – мізерна. Часто – в натуральній формі.

МОЛДОВА
ТИП РИНКУ: закритий для іноземців. Середня ціна с/г землі: 1,7 тис. дол. за гектар.
ЯК РЕГУЛЮЄТЬСЯ? Іноземцям купувати землю заборонено, але дозволено особам із подвійним громадянством. Обмежень за площею та кількістю немає.
РЕЗУЛЬТАТ РЕФОРМИ. Велика кількість обмежень з боку держави негативно впливає на ринок. Проте почалося відновлення економічного зростання. Зараз 69% земель перебувають у приватній власності.

РОСІЯ
ТИП РИНКУ: закритий для іноземців. Середня ціна с/г-землі: 1,15 тис. дол. за гектар.
ЯК РЕГУЛЮЄТЬСЯ? Іноземці, особи без громадянства та юридичні особи, у статутному капіталі яких частка іноземних вкладень більше 50%, можуть тільки орендувати землю. Земельний податок встановлюється органом муніципалітету.
РЕЗУЛЬТАТ РЕФОРМИ. Понад 85% земель перебувають у держвласності і непрозоро передаються приватним особам. При цьому існують угоди, коли земля купується за ціною сільгоспугідь, переводиться в іншу категорію і продається під індивідуальне будівництво.

На головну сторінку

«    Січень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Новини