Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
Власник Київстару та Моршинської співпрацює із Росгвардією та охороною Путіна (розслідування). ВІДЕО
Власник Київстару та Моршинської співпрацює із Росгвардією та охороною Путіна (розслідування). ВІДЕО

Російський бізнес Фрідмана широко залучений...

 • Власник Київстару та Моршинської співпрацює із Росгвардією та охороною Путіна (розслідування). ВІДЕО
  Власник Київстару та Моршинської співпрацює із Росгвардією та охороною Путіна (розслідування). ВІДЕО

  Російський бізнес Фрідмана широко залучений...

 • Мешканці Бердичева збираються подавати до суду на водоканал через незадовільну якість води
  Мешканці Бердичева збираються подавати до суду на водоканал через незадовільну якість води

  - Я звертаюся до громадян...

 • Новий голова Київської облради Ярослав Добрянський - уродженець Житомирщини. Досьє
  Новий голова Київської облради Ярослав Добрянський - уродженець Житомирщини. Досьє

  На початку травня київські депутати...

 • Сергій Сухомлин про укриття у Житомирі
  Сергій Сухомлин про укриття у Житомирі

  З пʼятниці, і на вихідних...

Новини
Не давав про себе знати аж 22 роки!

Не давав про себе знати аж 22 роки!

25 грудня 2019
У Польщі знайшли жителя Рівненщини, який залишив в Україні сім’ю і за кордоном тихцем «підженився»

Повідомлення про те, що у Польщі знайшовся житель Рівненщини, який 22 роки тому поїхав на заробітки за кордон та не повернувся, об­летіла всю Україну. Сенсацій­ну новину підхопили засоби масової інформації. Почалася процедура реадмісії (переда­вання особи своїй державі), невдовзі чоловік повернеть­ся додому… Та хто чекає на нього? Ми розшукали дружи­ну Олександра Панасюка, яку 22 роки тому залишив у селі Верба Дубненського району Рівненщини вагітною, з малим сином на руках.

Село гуде. Хоча тут уже мало хто й згадає, яким був Саша. Коли востан­нє його бачили, не мав і трид­цяти літ. Важкі то були часи — 90-ті роки минулого століття: безгрошів’я, безробіття… Ка­жуть, тому й подався шукати кра­щої долі за кордон. Та чому не повернувся й стільки часу не да­вав про себе знати — для усіх за­гадка. Особливо дивуються, що не признавався до своєї матері і синів, один з яких від народжен­ня важко хворіє.

Не давав про себе знати аж 22 роки!


— А як дружина з дітьми жила всі ці роки? — запитую у сільраді.

— А ви самі у Валі запитайте, — відповіли мені й показали хатину, в якій тулиться із синами ця ви­страждана і вимучена непростим життям жінка.

Будинок, у якому живе, Ва­лентина Олександрівна ділить із сусідами. Її частина вже зна­двору виглядає дуже бідно. Вхід­ні двері давно покосилися, за защіпку їм служить шматок па­перу, завдяки якому вони щіль­ніше прилягають до коробки й не дають вітру вільно розгуляти­ся у сінях. Стіни давно не бачи­ли ремонту — вицвіла кольорова побілка полущилася і зробила їх плямистими. Замість плінтусів — заліплені цементним розчином шпарини…

На порозі з’являється госпо­диня — худорлява, зі щедрою си­виною на скронях жінка. В її очах помічаю одночасно і радість, і великий сум. Видно: втішена, що суджений, з яким нажила двох синів, живий. Але видушити зі себе перші слова заважає… об­раза на нього.

— Аякже, ждуть його тут, — з притиском каже Валентина Па­насюк, натякаючи на перші по­відомлення про «воскресіння» її Саші.

А тоді, трохи зм’якнувши, по­чинає розповідати про те, як жила з ним і як намучилася потім.

— Хоч він народився на Черні­гівщині, та жив тут, на Рівненщи­ні. Ми ходили з ним в один клас, — розповідає Валентина Олек­сандрівна. — Його батько був десь дияконом у церкві, а мати працювала у нашому селі про­давцем. У них ще була дочка, та вона померла від дизентерії.

У шкільні роки любові між Са­шею та Валею не було. Побра­лися вони вже згодом, коли хло­пець повернувся з армії. Пішов зять до тещі у приймаки. А зго­дом у пари син Сергій народив­ся. Це був 1992 рік, країна лише розпочинала свій шлях незалеж­ності, була криза, люди втрачали роботу. І стали із села виїжджа­ти чоловіки та жінки за кордон на заробітки.

— І я поїхала, — згадує Валенти­на. — Робила в тій Польщі все, що хочеш: помідори та огірки зби­рала, в садах гарувала, кварти­ри прибирала, цвяхи фасувала, парфуми складала, у парниках була… За все бралася, бо треба була копійка. Потім почав і Саша їздити. Бувало, разом нас нема, то Сергійка моя мама глядить.

Так на тих закордонних заро­бітках Валя відчула, що знову під серцем б’ється дитя. Тихцем зі­зналася чоловікові. Каже, він ніби зрадів. І як животик вже було видно, повіз її у Варшаву на вок­зал проводжати на потяг додому.

Як зараз перед очима бачу: був кінець листопада 1997 року. Стояв на пероні й задумливо каже: «Я так додому хочу! На кри­лах летів би», — згадує жінка. — Я запитала, коли ж він планує вер­татися. Пообіцяв бути на «поль­ське Різдво».

Однак жінка не знала, що ба­чить його востаннє.

— Сину, ти пам’ятаєш, як ми з тобою йшли його стрічати? — за­питує вона у Сергія.

Той заперечливо хитає го­ловою. І жінка — видно, що емо­ційно дуже сильна, не дозволяє себе пройняти сльозі, — продо­вжує:

— Йому було п’ять, і я з пузом. Ідемо на вокзал. Ми всі елек­трички, всі поїзди зустрічали. І так три дні. Зима, холод, сніг. Пригортала сина, казала, що на­ступний поїзд обов’язково нам привезе тата. Але Саші не було. Потім я зрозуміла, що чекати більше не варто.

Дитина тоді пережила стрес. Жінка розповідає, на нервово­му ґрунті у нього почалися виси­пи на шкірі. Намучилася вона з дитям… А тут у пологовий треба було вже їхати.

— Ми в той час так бідували, що вам не розказати. Я з матір’ю ходила на базар — все, що тіль­ки можна було, з хати на продаж повиносили, бо Сергія не було за що лікувати. А у пологовому вза­галі лежала впроголодь. Тоді на­родила сина Максима. Як піз­ніше виявилося, у нього важке психічне захворювання, — зізна­ється Валентина Олександрівна.

Лежала у пологовому будин­ку, а з голови не виходив Саша. «Чому так підло зі мною вчинив?». А ще свекруха діймала: «Де ти мого сина поділа?». Відповідала: «Що він — грудна дитина? Вер­неться». Але його все не було.

Не давав про себе знати аж 22 роки!


Пригадався їй і такий мо­мент. Якось місяців через два після народження сина Макси­ма стукає сусідка у стіну: «Йди, до тебе дзвонять!». А свого теле­фона Валя тоді не мала. Прибі­гла вона, взяла слухавку. На тому кінці дрота обізвався чоловічий голос: «Честь». «Хто то вітається зі мною по-польськи?», — поду­мала. І її наче ошелешило: Саша!

— То як життя? — запитав він.

— Прекрасно, — відповіла й не стрималася, випалила: — Ти ж мав приїхати додому!

— Я не приїду… — почула у від­повідь і зі словами «більше не дзвони» поклала слухавку.

Відтоді між ними настала по­вна тиша. Минали місяці, роки, а від Олександра не надходило жодної вісточки. Не надіслав він ні копійки для дітей.

— Ви ж знали, в якому місті був Саша, коли ви разом пра­цювали у Польщі. Невже не пробували його розшукати? — запитую.

— Ні, не шукала. Розумієте, в мене сильна образа на нього була. Хоч у Польщі на заробітках в тому місті я ще була.

Невдовзі вона подала на роз­лучення (мотивувала тим, що не знає місця перебування благовір­ного), зійшлася з іншим чолові­ком та народила йому сина Дми­тра. А мати Саші домоглася, аби її сина визнали зниклим безвісти. Та не лише неньці, а й колишній дружині з міліції почали возити на впізнання фото невідомих трупів, знайдених у Польщі. Вони Валі аж снитися почали. Дивилася на не­відомі понівечені лиця й раділа: не Олександр. Бо простила його і не бажала наглої смерті.

— Чи зраділи ви, почув­ши, що знайшовся ваш Олек­сандр? — запитую.

— Я б хотіла його побачити. Але це залежить, в якому він ста­ні. Якщо адекватний — вихлюпну йому все те, що пережила. Якщо неадекватний — нема про що й балакати. Чи можна чекати від нього якоїсь допомоги, не впев­нена, — каже.

Валя зізнається, що і з дру­гим чоловіком сімейне життя не зладилося. Давно сама усе тяг­не лише на своїх тендітних пле­чах. Ніби мимохіть зізнається, що за цей час доля випробову­вала її ще й онкологічною хворо­бою, та рак їй вдалося подола­ти. А про те, що звідусіль обсіли борги, старається не думати.

Тепер мріє вибратися зі страшних злиднів, у яких опи­нилася. Каже, готова переїха­ти у будь-яке село, де знайдеть­ся робота для неї і хата-пустка, в якій могла б будувати нове життя з синами. Чи буде у ньому місце знайді Саші, зараз навіть думати не хоче. Каже: усе в руках Госпо­да, поживемо — побачимо.

І тільки мати Надія, яка живе у Рівному, впевнена: син приїде до неї! Усі ці 22 роки вона не знахо­дила спокою через нього…

Джерело статті: Високий Замок

На головну сторінку

«    Червень 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Новини