Голодомор 1932-1933 рр. – один із найстрашніших фактів в історії України. Тоталітарна система винищила велику частину нашого народу, багато людей на все життя запам\’ятали жахи тих років.
80 літ тому через жорстокі, репресивні методи викачування зерна з напівголодного українського села, взимку і навесні 1933 року у нас мала місце масова смертність людей від голоду, аналогів якої не знайти в історії світової цивілізації.
Цинічний злочин, скоєний радянською владою за сталінського режиму в 1932-1933 роках, – не єдина спроба позбавити українську національну спільноту права на існування, проте чи не найжахливіша. Страшна моровиця лише за один рік забрала життя мільйонів людей, фактично зруйнувала сільське господарство на українських землях, а головне – позбавила українців впевненості у майбутньому й нав\’язала їм почуття страху перед «одвічними муками».
Переконливим доказом такого твердження є архівні документи, в яких у хронологічному порядку зафіксовано наростання продовольчої кризи внаслідок тотального вилучення сталінським режимом хліба з України, що викликало смерть від голоду, тяжкі захворювання, канібалізм (хоч це офіційно заперечувалось владою СРСР протягом багатьох десятиріч).
Правда про голод відіграла ключову роль у національному відродженні наприкінці 80-х і початку 90-х років, стала одним із найважливіших факторів здобуття незалежності України. Здавалося б, що українська держава увіковічить пам’ять жертв голодомору, збагатить нашу уяву новими науковими і документальними публікаціями, художньо-публіцистичними творами, які б нагадували новим поколінням про злочин тоталітарного режиму проти українського народу.
Нажаль, як засвідчили нещодавні події у парламенті, влада не приділяє належної уваги цій трагедії. Так, минулого тижня народні депутати не спромоглися навіть включити у порядок денний другої сесії проект постанови Верховної Ради України “Про вшанування на державному рівні 80-річниці пам’яті жертв Голодомору” (№2185 від 05.02 2013). 2 квітня за повернення до цього питання проголосувало 215 представників народу у законодавчому органі країни. Всього лише 31 один голос (із 208) дали представники фракції Партії регіонів, 88 (із 99) – ВО “Батьківщина”, 40 (із 42) – ПП “УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”, 35 (із 36) ВО “Свобода”, 0 (із 32) – КПУ та 21 (із 27) – позафракційні.
З житомирських депутатів свої голоси “ЗА” віддали Юрій Благодир, Віктор Развадовський, Генадій Зубко, Сергій Пашинський, Борис Тарасюк, Рустам Раупов, Анжеліка Лабунська та Володимир Литвин. “Не голосували” Віталій Журавський, Володимир Пехов, Олександр Присяжнюк та Василь Самойленко.