Публікуємо коротку інструкцію реанімаційної допомоги постраждалим від раптової зупинки серця
В останні роки Україна зберігає лідируючі позиції за темпами поширення захворювань серцево-судинної системи. А днями головний позаштатний терапевт МОЗ Василь Нетяженко заявив, що країна є на першому місці за смертністю від хвороб серця.
У нашому розпорядженні виявилася свіжа брошура «Що слід знати про раптову зупинку серця» , презентована в четвер, 19 вересня. Брошура вийшла під редакцією завідувачки кафедри госпітальної терапії № 1 Національного медичного університету ім. Богомольця, доктора медичних наук, професора Катерини Амосової.
За її словами, елементарний непрямий масаж серця і штучне дихання, які можна зробити, чекаючи приїзду «швидкої», дають можливість врятувати близько 5% постраждалих від раптової зупинки серця. Якщо ж поблизу є автоматичний дефебрілятор, то можна врятувати від 40% до 75% постраждалих. Головне – надавати допомогу правильно.
На основі брошури ми склали для читачів пам´ятку про першу допомогу, яку може надати потерпілому кожна людина, що опинилася поруч.
Як розпізнати раптову смерть
Втрата свідомості і, як наслідок, падіння і відсутність усвідомлених рухів – вірні ознаки того, що людині потрібна допомога. Якщо у потерпілого бліді шкірні покриви і слизові оболонки, відсутнє дихання (грудна клітина і передня стінка живота повністю нерухомі) і пульсації сонних артерій на бічних поверхнях шиї, а також розширені зіниці і відсутня реакція на світло – значить, діяти потрібно негайно.
Чого не потрібно робити
Не варто витрачати час на марні дії. При раптовій смерті важлива не кожна хвилина, а кожна секунда. Наприклад, не потрібно прикладати дзеркало або нитки до губ для визначення наявності дихання, як і не варто витрачати час на термосіння тіла і поплескування по щоках у надії привести людину до тями. Крім того, не слід шукати пульс на зап´ясті. В екстреній ситуації пульс потрібно визначати на самому доступному місці – сонній артерії.
Як правильно надати допомогу
Перш за все, ще перед початком реанімаційних дій необхідно попросити когось із оточуючих, не задіяних у спасінні, викликати «швидку допомогу».
Якщо потерпілий не реагує на звернення, потрібно відразу ж перейти на визначення пульсу. Для цього слід покласти два пальці (вказівний і середній) до бічної частини шиї, між кадиком і косим м´язом, який іде до ключиці (мал. 1).
Потерпілий повинен лежати рівно на спині на твердій поверхні – тротуар, газон, підлога в приміщенні. Не слід витрачати час, переміщаючи його на лавку, сидіння або ліжко. Не можна класти потерпілого на м´які поверхні.
Рятувальник повинен звільнити грудну клітину від усього, що її стискає, і розташувати руки так, як це показано на мал. 2. Для цього необхідно покласти долоню (байдуже, праву чи ліву) нижньою частиною на середину грудної клітини і накрити її перпендикулярно іншою рукою. Пальці повинні бути відведені вбік і не повинні торкатися грудної клітини.
Наступний етап – ритмічні скорочення грудної клітини з частотою не менше 100 скорочень на хвилину. Дуже важливо правильно тримати руки під час компресії – вони не повинні згинатися в ліктях. Натиски слід робити тільки прямими руками, за рахунок руху спини рятувальника. Глибина натисків досить сильна – не менше 5 см. Після кожного натиску слід дати грудній клітині розпрямитися.
У разі надання допомоги двома рятувальниками можна об´єднати серцеву та легеневу реанімації, тобто стимуляцію роботи серця і штучне дихання. Той, хто буде робити останнє, повинен переконатися у відсутності механічних перешкод (рідина, зубні протези) у роті у потерпілого. Потім однією рукою охопити задню поверхню шиї потерпілого, другу покласти на лоб і обережно розігнути шию, відводячи нижню щелепу вгору, як показано на мал. 3.
Після цього рятувальник повинен глибоко вдихнути, набравши максимальну кількість повітря в легені, і, щільно притиснувши свій рот до рота потерпілого, зробити видих.
При цьому рукою, розташованою на лобі, слід затиснути ніс потерпілого, щоб уникнути втрати повітря. Видихати повітря потрібно пасивно.
Продовжувати реанімацію з послідовністю 30 натиснень і 2 вдихи – видихи.
Реанімаційні дії слід продовжувати до появи ознак відновлення життєвих функцій: поява пульсу на сонній артерії, поява дихання, порозовіння шкірних покривів. Якщо дії реанімації не дають результатів протягом 30 хвилин, а також немає бригади «швидкої допомоги» – реанімаційні дії можна припиняти.
Як користуватися дефебрилятором
З 1980-х років у розвинених країнах громадські місця стали оснащуватися автоматичними дефебріляторами, які значно ефективніші при раптовій зупинці серця, ніж допомога непрофесіоналів.
Автоматичний дефебрілятор сам діагностує тип порушення серцевого ритму і у разі необхідності пропускає потужний електричний розряд через тіло потерпілого, нормалізуючи серцевий ритм. Роль людини, яка хоче допомогти, полягає в тому, щоб правильно накласти електроди, слухати звукові підказки які дає апарат, і робити все згідно з почутою інформацією.
Слід пам´ятати, що при потопленні, отруєннях, раптовій дитячій смерті цей алгоритм порятунку НЕ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ.