Свіжі новини
ГоловнаУкраїнаНа Міжнародній конференції житомиряни вітали поляків зверненням "Слава Україні".

На Міжнародній конференції житомиряни вітали поляків зверненням \”Слава Україні\”.

Науковці кафедри теорії та історії світової літератури НН ІФЖ ЖДУ імені Івана Франка взяли участь у роботі Міжнародної наукової конференції «Польський та середньоєвропейський романтизм в постколоніальному контексті» у Варшаві.

Днями у Варшаві відбулася Міжнародна наукова конференція «Romantyzm polski i romantyzm środkowoeuropejski w kontekście postkolonialnym», яку проводили Інститут польської літератури Варшавського університету та Інститут літературознавчих досліджень Польської академії наук. Організатор – проф. кафедри полоністики Варшавського університету Міхал Кузяк.
В конференції взяли участь близько 40 науковців з Нідерландів, Німеччини, Польщі, Словаччини та України. Нашу країну представляли викладачі кафедри теорії та історії світової літератури Інституту філології та журналістики ЖДУ ім. І. Франка: завідувач кафедри проф. Володимир Єршов, доц. Олена Талько, ст. викладач Ольга Коржовська, аспіранти Вікторія Білявська, Юліана Кацемба, Анастасія Церковна, а також доцент кафедри полоністики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка д.ф.н. Марія Брацка.
Головним завданням конференції було вироблення нових підходів до розуміння літературних процесів епохи романтизму, передусім, із перспективи постколоніальної методики, яку найчастіше застосовують до літератури ХХ століття. Постколоніальна теорія дозволяє потрактувати центральноєвропейський романтизм як формацію, для якої конститутивним є явище чужого політичного й культурного домінування і, що особливо цікаве, дозволяють спостерегти її амбівалентність у дискурсі колонізатора та сколонізованого. Основні питання, що підіймалися під час доповідей та дискусій – проблема національної (слов’янської, центральноєвропейської) тотожності, самосвідомості, самоописування в перформативних дискурсах романтиків, доцільність застосування постколоніальної / колоніальної критики у відношенні до польської та західноєвропейських літератур.

Посилену дискусію викликали доповіді викладачів й аспірантів кафедри теорії та історії світової літератури: «Образ Олізара в контексті східнослов’янських літератур» проф. В. Єршова, «Національно-романтична парадигма Євстахія Янушкевича» доц. О. Талько, «Концепція авторства і творчості в середньовічній літературі та літературі українського романтизму: спільне й відмінне» ст. викладача О. Коржовської, «Koncept gallomanii i gallofilii w twórczości pamiętnikarskiej Ewy Felińskiej» асп. В. Білявської, «Problem umierania polskości w „Pamiątkach Soplicy” i „Uwagach o dawnej Polsce” H. Rzewuskiego» асп. Ю. Кацемби та «Сенсибільність і раціоналізм в образі мешканця українсько-польського пограниччя в „Щоденнику з подорожі до Німеччини, Швеції, Росії і Польщі в 1813 – 1814 роках” Дж. Джеймса» асп. А. Церковної.
Конференція була насиченою та надзвичайно плідною, житомирські викладачі вели наукові диспути, зокрема, з відомими професорами Варшавського університету: Едвардом Касперським, Євгеніушем Чаплеєвічем, з професором Ягеллонського університету Івоною Венгжин, графом Яном Олізаром.
Приємно зазначити, що конференцію завершувала доповідь доц. О. Талько, фінальними словами якої були: «Слава героям!». На закінчення професор В. Єршов від імені всієї кафедри та університету вручив подяку організатору конференції проф. Міхалу Кузяку.

Читайте також