Питання державних закупівель – одна з найбільш болючих точок України. Абсолютна монополія на ринку гемодіалізу – життєво необхідної процедури для хворих на хронічну ниркову недостатність (ХНН) – за роки незалежності забрала життя близько 100 тисяч людей. Скільки ще українців під загрозою – питання часу.
В Україні вартість одного сеансу гемодіалізу коливається від 900 до майже 2000 грн. На Житомирщині за це доводиться платити 1208 грн. Постачає витратні матеріали хворим у нашу область німецький виробник «BRAUN». При цьому, найдешевше таке лікування у Полтавській області, а найдорожче – у Закарпатській, Волинській та Луганській – 1912 -1980 грн.
Так, дві компанії-монополісти захопили і поділили між собою “ринок” гемодіалізу України, і ось як вже більше 20 років диктують державі свої ціни, завищені на 200-300%, і “новачків” на ринок не пускають.
Дивним чином протягом усього періоду незалежності нашої країни тендери на продаж витратних матеріалів для гемодіалізу виграють дві групи осіб: “Гамбро”, яку пов\’язують з Леонідом Файнблатом і “Фрезеніус” під керівництвом Володимира Подвірного та Сергія Сумина.
Оскільки гемодіаліз проводиться виключно за рахунок коштів з держбюджету (процедура дуже дорога), ясна річ, на всіх бюджетних грошей не вистачає. Так, щорічно в невидимій черзі на надання процедури помирає близько 5 тис. українців. Не варто повторювати – якби ціни на гемодіаліз не були завищені на 200-300%, цих смертей не було б.
Необхідність постійного проходження процедури (3 рази на тиждень по 4-5 годин) буквально прив\’язує хворих до відділення гемодіалізу, так як здійснюється процедура виключно в спеціально обладнаних стаціонарах.
Щорічно від нестачі бюджетних коштів на закупівлю витратних матеріалів для проведення процедур гемодіалізу вмирає, як мінімум, 5 тисяч осіб з хронічною нирковою недостатністю. Скільки сьогодні залишається під загрозою – можна тільки здогадуватися.
Результати тендерів показують, що ринок монополізований і ділиться навпіл між двома фірмами, які займаються поставками витратного матеріалу для гемодіалізу. Перша група “Гамбро” і Леонід Файнблат виводить на торги не пов\’язані один з одним за документами фірми, які можуть брати участь у державних тендерах на рівних підставах. І розігрують успішні тендери виключно між собою. Так, згідно даних ресурсу Вісник державних закупівель, тільки за останнє півріччя група уклала договорів на суму 464,4 млн грн.
А група “Фрезеніус” на чолі з Володимиром Подвірним і Сергієм Суміним, за даними цього ж видання, за цей же період заробила 353,5 млн грн.
Регіональні лікарі-нефрологи, які для хворих прирівнюються до Бога, давно спрацювалися з компаніями-монополістами. І допомагають їм, як можуть: залякують пацієнтів неякісними препаратами, старими апаратами, навіть мітинги з плакатами під копірку влаштовують – це особливо модно зараз. При цьому не секрет, що за таку співпрацю лікарі отримують відкати.
Не дивлячись на те, що в регіони починають приходити нові фірми, монополісти жорстко тримають оборону. Однак, ціна розрахунку занадто висока: десятки мільйонів з держбюджету і, що найстрашніше, людські життя.