Голова Житомирської ОДА перебирає на себе невластиві функції. Як представник президентської вертикалі, він намагається втручатися і в місцеве самоврядування. А це аж ніяк не відповідає його повноваженням.
Таке твердження не безпідставне. Доказом цього є сьогоднішня публікація на офіційному веб-сайті ОДА під назвою «Сергій Машковський селищним головам: «Поступіться власними амбіціями заради користі громад». Цікава не лише її назва, але й інтерпретація.
«Сергій Машковський закликав сільських голів не боятися втратити свої робочі місця: «Думайте ширше. Сьогодні ми творимо майбутнє наших дітей. Поступіться власними амбіціями заради користі громади», – йдеться у повідомленні.
З одного боку, натяк зрозумілий. Шановні, у жовтні будуть місцеві вибори і хтось із вас точно не потрапить до влади. Тобто, маєте бути готовими, що прийдуть інші, а не за горами ще й децентралізація влади. Закон вріже повноваження, громади об’єднаються, так що буде несолодко. Очевидно, сільські голови вже й самі готові до різних конфігурацій.
Проте, існують об’єктивні обставини, що позбавляють Сергія Машковського нав’язувати власні правила гри. Територіальна громада сама вирішує, кому в населеному пункті віддати головну керівну посаду. Це прописано у статті 2 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні»: «Місцеве самоврядування в Україні – це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади – жителів села чи добровільного об\’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста – самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України».
Відтак, на Житомирщині спостерігається пряма загроза місцевому самоврядуванню з боку президентської вертикалі. Сергій Машковський так захопився ідеями децентралізації, що дозволяє собі ігнорувати основну цінність демократії – самоврядування. Керівник області має пам’ятати, що посада голови ОДА – не виборна. А представників місцевого самоврядування як раз і обирають. При цьому, єдиним джерелом влади в Україні є народ.
Доля голови ОДА залежить від волі президента, а на місцях люди самі вирішують, кому делегувати свої повноваження. Виконуючи директиви центральної влади, що надходять із Києва, Машковському не варто ігнорувати закони, за якими живуть пересічні жителі нашої області.