Ви здивуєтесь, але, щоб вступити у хороший виш на Заходi, починати треба вже сьогоднi, а не навеснi. I тут чимало нюансiв, якi варто знати тим, хто хоче здiйснити цей смiливий крок.
Наприклад, щоби навчатися за кордоном, добре володiти iноземною мовою замало.
Треба брати активну участь у громадському життi, любити спорт, а ще бути кмiтливим i наполегливим. Навiщо?
Щоб зарекомендувати себе як дуже перспективного студента i переконати адмiнiстрацiю вишу чи спонсора в тому, що ви вартi знижки в оплатi навчання чи й взагалi вчитися безплатно! I ще втiшає: для вступу в закордоннi вишi не потрiбнi результати ЗНО, достатньо атестата!
Тож як вступити в iноземний виш? Та якi особливостi навчання за кордоном? Це нам розповiли тi, хто успiшно здолав цей шлях.
У Британiї рiк готують до вступу
Студентом британського вишу може стати лише той, кому 18 i бiльше. Крiм того, потрiбно на дуже доброму рiвнi володiти англiйською. I ще – багато вишiв вимагають вiд iноземних студентiв пройти так званий Foundation (13 тисяч фунтiв на рiк) чи A-levels (12 тисяч фунтiв на рiк) – курси для вступникiв у вишi, якi тривають рiк чи два вiдповiдно. Тут фахiвцi допоможуть визначитися з майбутньою спецiальнiстю, а також пройти курс спецiальної навчальної програми. А документи для школи вступників можна самостiйно надiслати електронною поштою.
“Для цього потрiбнi атестат про середню освiту i сертифiкат з результатами мiжнародного iспиту з англiйської мови – TOEFL або IELTS. Пiсля навчання на цих курсах можна вступати у виш, – розповiдає Катерина Ластiвка, яка навчалася в City University London. – Для цього потрiбно заповнити спецiальну анкету – UCAS-форму. Там описати всi свої науковi досягнення, а також вказати свою мотивацiю – чому вступник хоче навчатися саме тут i саме на цiй спецiальностi. Крiм того, треба вказати шiсть вишiв, у яких не проти навчатися. I, звичайно, результати TOEFL або IELTS. Школа для вступникiв прикрiплює до цiєї анкети свою характеристику абiтурiєнта i вiдправляє у вишi. Далi – очiкування результатiв”.
Навчання у Великобританiї через високу популярнiсть здебiльшого платне. Тож стипендiї, якi отримують студенти, фактично є просто знижками на навчання.
“Деякi вишi дають iноземцям невелику стипендiю (у середньому 500 фунтiв) впродовж перших двох-трьох мiсяцiв навчання, – розповiдає дiвчина. – Британська рада не зважає на успiхи в навчаннi, а розглядає матерiальний добробут студента. Якщо документи пiдтверджують, що студент не має змоги оплачувати навчання i при цьому повноцiнно жити, але навчається дуже добре, то може видiлити певну суму стипендiї. А якщо на навчання не вистачає коштiв, можна звернутися по фiнансову допомогу до британських компанiй. Для цього потрiбно написати гiдний мотивацiйний лист, продемонструвати свої успiхи у навчаннi та переконати компанiю, що оплата вашого навчання буде для неї вигiдною. Звичайно, є умова – пiсля навчання потрiбно буде певний час обов\’язково працювати на цю компанiю”.
Зазначимо, що нинi вартiсть навчання в унiверситетах Великої Британiї для iноземних студентiв становить у середньому вiд 9500 до 15 000 фунтiв на рiк.
У США ЦIНУЮТЬ СПОРТСМЕНIВ
Цiни на навчання в унiверситетах Сполучених Штатiв – дуже високi (один рiк може коштувати 30 – 40 тисяч доларiв). А тому українцям набагато вигiднiше i дешевше спочатку вступити в коледж (5 – 7 тисяч доларiв на рiк). Навчання тут триває 2 роки, а пiсля цього можна вступити одразу на третiй курс унiверситету.
“В Америцi потрiбно подавати документи для навчання приблизно за пiвроку, тобто якщо навчання починається у вереснi, то вже в березнi треба подати всi документи, – розповiдає 22-рiчна Христина Савiна. Дiвчина навчалася у Foothill College у штатi Калiфорнiя на спецiальностi – комунiкацiї. – На щастя, навчання в багатьох вишах можна починати аж тричi на рiк – у вереснi, сiчнi i квiтнi. Крiм того, потрiбно показати хорошi результати в тестах SAT i ACT, написати якiсний мотивацiйний лист, а також представити рекомендацiї вiд учителiв i, якщо такi є, вiд роботодавцiв. Далi – набираємося терпiння i чекаємо рiшення унiверситету. Чим вищий рейтинг коледжу чи унiверситету, тим вищi й вимоги до вступникiв.
На мотивацiйний лист в унiверситетах i коледжах звертають особливу увагу. Багато студентiв знiмають навiть спецiальнi вiдеоролики, у яких представляють себе, свою дiяльнiсть… Таке у США дуже цiнується, особливо якщо абiтурiєнт має ще й спортивнi навички. Подавати документи в бiльшiсть вишiв можна в онлайн-режимi”. Розмiр стипендiї в США дуже рiзниться, залежно вiд рiвня навчального закладу. Тож студенти тут отримують як 500, так i 2500 тисячi доларiв на мiсяць. Також можна писати заяву в спецiальнi стипендiальнi фонди з поясненням, чому саме вам потрiбна стипендiя. Кожен фонд має свої вимоги до потенцiйних стипендiатiв, з ними можна ознайомитися на сайтах самих фондiв. Бiльшiсть навчальних закладiв Сполучених Штатiв надають студентам гуртожиток. У престижних вишах у гуртожитках є басейн, окремi тренажернi зали, а подекуди тут забезпечують навiть безплатнi снiданки.