Комунальна установа «Обласна база спеціального медичного постачання» Житомирської обласної ради в черговий раз опинилася в центрі уваги вищого керівництва. Голова облради Анжеліка Лабунська 15 березня заявила, що минулоріч установа у 500 разів завищувала ціни на деякі препарати.
«Три місяці тому експертна група дала заключення, що у 2015 році закупівля ліків у Житомирській області через обласну базу спецмедпостачання була завищена на 37%. По деяким позиціям є підвищення в 500 разів. Я ці документи направила до правоохоронних органів, у прокуратуру та службу безпеки. Минуло 4 місяці, і ні слуху, ні духу», – пише сайт Житомир.info з посиланням на Анжеліку Лабунську під час засідання постійної комісії з питань бюджету і комунальної власності облради.
Про те, наскільки аргументованими є такі висновки, ми вирішили дізнатися у директора КУ «Обласна база спеціального медичного постачання» Володимира Гришковця.
Володимире Володимировичу, свого часу до Вас були претензії щодо закупівлі магнітно-резонасного томографа. Чим закінчилася ця історія?
Раніше на мою адресу вже звучали звинувачення в тому, що ми купуємо не новий магнітно-резонансний томограф та ще й за завищеною ціною. Анжеліка Лабунська написала звернення в Генеральну прокуратуру, до Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, в СБУ та в Національне антикорупційне бюро. У засобах масової інформації з’являлися повідомлення, що ціна завищена аж на 50%. Вкінці минулого року до нас на базу приїхало 7 слідчих, які цілий день проводили допити. Тоді на апараті знайшли маркування, яке доводить, що він дійсно виготовлений у вересні 2015 року. Ми звернулися і до заводу-виробника в Нідерландах, який теж підтвердив, що обладнання нове. Після цих подій я зробив офіційний запит в Інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень при Міністерстві юстиції України. У лютому цього року надійшла офіційна відповідь, де є чіткий висновок. У листі йдеться про те, що апарат новий і виготовлений у 2015 році. По-друге, його середня ринкова вартість на вересень 2015 року, коли проходили торги, була 31,5 млн. грн., а зараз це вже 34,5 млн. грн. Ми ж придбали магнітно-резонансний томограф за 29,5 млн. грн. Нещодавно до мене знову зателефонувала Анжеліка Лабунська. За її словами, хтось повідомив, що в апараті не вистачає якогось елементу. Голова обласної ради вимагала написати пояснення. Безпосередньо в обласній раді я намагався з’ясувати, що конкретно не так. Як виявилося, після того, як закінчиться монтаж всього обладнання, потрібно вирівняти магнітне поле. Необхідне для цього обладнання дороговартісне, тому всі беруть його в оренду. Саме й на цю послугу ми очікуємо від сервісного центру із заводу-виробника. А хтось подумав, що не всі комплектуючі зібрані, тому й виникла така ситуація. При цьому, сервісний центр надає таку послугу безкоштовно.
А як Ви прокоментуєте заяву Анжеліки Лабунської про завищення цін на препарати аж у 500 разів?
Я поцікавився, що це за експертна група. У мене виникла підозра, що знову буде така ж ситуація, як із МРТ. Є постанова Кабінету Міністрів № 932 (від 8.08.2011 року), де чітко прописано, що за бюджетні кошти можна закуповувати лікарські засоби і вироби медичного призначення тільки ті, які є в реєстрі оптово-відпускних цін Міністерства охорони здоров’я. Там є реєстрована ціна і дорожче, ніж вона вказана, купувати не можна. Ці всі речі в першу чергу контролює казначейство. Якщо у наших паперах щось не так, ніхто гроші не заплатить. Наприклад, компанія зареєструвала на свій препарат ціну 100 грн. за флакончик і ми його придбали за 100 грн. Я ж не можу знати, яка його собівартість і скільки виробник на цьому заробляє. Більше того, не я один купую, а купує вся держава. Анжеліка Лабунська звернулася в поліцію і до нас знову приїхала перевірка. Зібрали документи і немає там ніде завищення цін. Крім того, ми не проводимо закупівлю по договорам, а лише через відкриті конкурсні торги. Будь-який постачальник може прийти і запропонувати свою ціну. Як про таке можна заявляти? Складається враження, що це елементарна некомпетентність і непрофесійність з боку посадовців.
Чи розцінюєте Ви останні події, як тиск на себе?
Наскільки я розумію, на посаду директора бази хочуть поставити свою людину і створити корупційну схему для розкрадання бюджетних коштів. У мене укладений контракт, але це не є гарантією. До прикладу, на сесії голова обласної ради заявить з трибуни, що володіє достовірною інформацією про завищення цін у 500 разів. Вона може запропонувати депутатам звільнити керівника, поки поліція проводить розслідування. Було непросто працювати і після Революції Гідності, коли змінилася в області влада. Ми тоді запрошували на торги громадськість і всі зробили єдиний висновок – прозоріших торгів вони ще не бачили. Півроку ми співпрацювали в такому режимі, а потім зауважень до нашої роботи вже не було. Мені продовжили контракт спочатку на рік, а потім ще на 5 років. Чи не є це показником роботи? Я за посаду не тримаюся, але має бути принципова позиція. Неприпустимо дозволити комусь запустити корупційну схему і розвалити систему, в якій нам жити і лікуватися й після того, як в області зміниться влада.