Реформування системи охорони здоров’я в Україні вже багато років поспіль залишається головною темою на екранах телевізорів, у радіоферах та на шпальтах газет. Не оминають цю питання і користувачі соціальних мереж, які засипають інформаційний простір гострими коментарями.
Якщо кожен новий міністр охорони здоров’я розпочинає свою кар’єру із гучних заяв про реформи, то необхідність в їх проведенні найбільше відчуваємо ми з вами – прості громадяни.
У жителів Житомирщини слова «оптимізація» та «реформа» викликають негативні асоціації, бо для цього є чимало приводів. Особливо насторожує остання інформація про скорочення ліжко-місць та звільнення медичного персоналу в обласній клінічній лікарні ім.О.Ф.Гербачевського. Єдиний в області медичний заклад, який для багатьох людей є останньою надією на порятунок, теж торкнеться реформа. Ефект від таких змін відчують на собі пенсіонери, важкохворі, учасники АТО та ті, хто не може собі дозволити лікування в німецьких чи ізраїльських клініках.
Своїм баченням реформ української системи охорони здоров’я та їхнім впливом на житомирську медицину поділився заступник голови фонду «Інтелект Полісся» Анатолій Мельниченко.
«Необхідність проведення реформ в українській системі охорони здоров’я пов’язана із ситуацією в нашій державі. Україна займає останнє місце в Європі за показниками тривалості життя та лідирує за рівнем смертності населення. Ми скотилися до рівня африканських країн. Однак, реформа охорони здоров’я зводиться до так званої оптимізації, що в підсумку означає тотальне скорочення ліжок. Чи дасть зменшення кількості лікарняних ліжок ефект? На мою думку, це не буде реформою, якщо мова йде про нашу обласну лікарню та й інші медичні заклади такого рівня. Якщо необхідність оптимізації ще можна обґрунтувати в районних чи міських лікарнях, то на рівні області пояснення цьому знайти складно», – наголошує Анатолій Мельниченко.
За словами Анатолія Андрійовича, проводити будь-які скорочення в обласній лікарні неприпустимо, адже там є відділення, яких немає в районах. Мова йде про кардіохірургічний центр, відділення судинної хірургії, гематології, опіковий центр та інші. Особливе занепокоєння викликає те, що найчастіше жителі Житомирщини помирають від серцево-судинних захворювань. А скорочення кількості ліжко-місць аж ніяк не зменшить такі плачевні показники.
Анатолій Мельниченко вважає, що реформа охорони здоров’я в Україні має бути спрямована на продовження тривалості життя і зменшення смертності. Досягти цього можна при двох умовах. По-перше, якщо в лікарнях не звільнятимуть медичний працівників. По-друге, попереджувати смерті людей буде якісне діагностичне та хірургічне обладнання.
Заступник голови фонду «Інтелект Полісся» критикує реформу в медицині попередньої влади, яка зводилася лише до 20 хвилин, за які «швидка» має доїхати до пацієнта: «Як в умовах українського бездоріжжя «швидка» з райцентру може за 20 хвилин прибути до хворого у віддалене село? Реформа призвела до того, що майже ліквідували систему дільничних лікарень. Вважаю, що смертність, а особливо сільського населення, після цього не зменшилася. Інша справа, якби закупили санавіацію, яка б за лічені хвилини прибували на виклик».
Анатолій Мельниченко доводить безглуздість нинішніх реформ на такому прикладі: «Зараз гостро стоїть питання реабілітації учасників АТО. Ви уявіть, що штат фізіотерапевтичного відділення обласної лікарні планують скоротити майже на 50%. Із 52 працівників хочуть звільнити 24. Щоб підготувати висококваліфікованого масажиста або медичну сестру, яка працює з обладнанням для цього відділення (понад 100 видів устаткування), одного-двох років замало. То хто тоді буде реабілітувати наших воїнів або допомагати людям стати на ноги після інсультів та інфарктів?».
Разом із тим Анатолій Мельниченко наводить позитивні приклади реформування медицини в Коростені. Міський голова Володимир Москаленко знайшов у місцевому бюджеті кошти на придбання найсучаснішого урологічного операційного комплексу для міської лікарні ще кілька років тому. Окрім того, Коростень забезпечений найсучаснішими «швидкими». Місто отримало їх завдяки партнерським угодам Норвегією та Німеччиною.
«У нас косметичні, а не системні зміни хочуть назвати реформою», – резюмував Анатолій Мельниченко.