Олександр Ракович – відомий у Житомирі підприємець завдяки фірмовим магазинам «Полісся-Продукт». Після останніх місцевих виборів він вперше став депутатом Житомирської міськради від Радикальної партії Олега Ляшка.
Генеральний директор ТОВ ТК «Полісся-Продукт» розпочав будувати свій бізнес у 2002 році. За цей час його компанія стала найбільшою регіональною мережею магазинів, в якій зараз налічується 73 торгові точки по всій області.
Покупці добре впізнають продукцію «Полісся-Продукт» за фірмовими брендами «Суперово», «АмНям», «Гратіс», «ХатіПаті», «Z Vodkа», «Душевна».
У міськраді Олександр Ракович очолює фракцію Радикальної партії та координує роботу трьох молодих депутатів. У той час як на підприємстві у нього майже півтори тисячі працівників.
Про політику, бізнес та плани на майбутнє в інтерв’ю розповідає Олександр Ракович.
Олександре Івановичу, розкажіть, будь ласка, чому Ви, як успішний бізнесмен, вирішили піти в політику?
Будучи генеральним директором немаленької компанії, я давно зрозумів, що є багато проблем, вирішити які мені не під силу. Своїм працівникам допомогти можна, але якщо мова йде про рівень всього міста, то тут потрібно більше важелів впливу. Як керівник підприємства може вплинути на ремонт доріг у Житомирі, утеплення будинків, розвиток парків? Якщо в компанії працює 1,5 тисячі людей, то це є своєрідним індикатором рівня життя у місті. Саме на прикладі свого колективу я побачив, що у Житомирі є над чим працювати і пора за це взятися.
Після того, як Ви стали депутатом міської ради, чого зараз більше в житті – політики чи бізнесу?
Я намагаюся дотримуватися балансу, хоча не завжди виходить. Стараюся максимально вирішувати загальноміські проблеми, а той час, який залишається, віддаю бізнесу. Зараз більше повноважень делегую керівному складу своєї компанії, бо там у мене хороша команда.
Радикальна партія, яку Ви в міськраді очолюєте, найменш чисельна і одночасно зібрала наймолодших депутатів. Як Вам працюється зі своїми молодими однопартійцями?
Спочатку багато хто казав, що мені буде важко через різницю у віці з депутатами нашої фракції. Я розумію, що у політиці, так само як і на підприємстві, найкращим варіантом є баланс. Якщо весь колектив молодий, то в людей багато енергії та ініціативності, але немає досвіду. Натомість у старших є досвід, але рухатися вперед заважає консерватизм. Вважаю, що у цій ситуації можна провести паралелі з футболом, де поєднані досвід і молодість.
А молоді депутати до Вас дослухаються?
Думаю, що про це краще запитати в них. Я звик працювати із молодими, бо на підприємстві це основна маса нашого колективу. У такому середовищі і сам внутрішньо залишаєшся молодим, і одночасно черпаєш нові погляди, яких тобі не вистачає та ділишся досвідом.
Що Ви вважаєте найбільшим своїм досягненням майже за рік роботи в міській раді?
Вважаю, що за цей рік ми, з одного боку, багато чого зробили, а з іншого – багато справ ще чекають свого втілення в життя. Знаю точно, що місто може розвиватися тоді, коли в нього є гроші. Відтак, першочерговим пріоритетом для мене є боротьба з тіньовою економікою та наповнення міського бюджету. Ми ініціювали звернення про необхідність реєстрації у Житомирі підприємств, які працюють у нашому місті, але зареєстровані не тут. Податки сплачуються як раз за місцем реєстрації. Адже це додаткові кошти, завдяки яким місто буде розвиватися і ставати комфортним.
Чи вистачає Вам так званих депутатських коштів на вирішення проблем, з якими звертаються виборці і чи доводиться допомагати власними грошима?
Депутатських коштів недостатньо, бо до мене звертаються не лише за матеріальною допомогою. Постійно співпрацюємо з благодійними організаціями, спортивними закладами, дитячими садочками, школами. Підтримуємо систематично 95-ту бригаду, кіокушинкай карате, наш муніципальний футбольний клуб «Житомир», футбольну дитячу школу, футзальну команду. Підтримка спорту, молоді і здорового життя не пов’язана із моїм депутатством, бо я займаюся цим давно. Просто через те, що став публічним, про це почали говорити більше.
Підприємцям полюбляють нагадувати, що бізнес повинен бути соціально відповідальним. Тобто, окрім прибутків власникові він має сприяти розвитку суспільства. Що ви можете сказати з цього приводу про свій бізнес?
Ми тісно співпрацюємо із навчальними закладами Житомира. Цього року професійно-технічну освіту передали на фінансування місцевих бюджетів і 80 млн. для Житомира – це нелегкий тягар. З одного боку накладно, але разом із тим розумію, що ми повинні підтримувати профтехосвіту, бо керівники підприємств можуть таким чином готувати собі кадри. Тим більше, якщо мова йде про потужні підприємства, які не спроможні за два місяці навчити фахівців. Ми також співпрацюємо з Житомирським кооперативним коледжем бізнесу і права, Житомирським професійним ліцеєм харчових технологій, із Житомирським вищим професійним технологічним училищем, та Житомирським торговельно-економічним коледжем, Житомирським професійним ліцеєм легкої промисловості. Спочатку беремо учнів для проходження практики, потім на стажування. Найстаранніших працевлаштовуємо у себе на підприємстві. Аби мотивувати таких дітей, щоб вони краще вчилися, ми запровадили стипендії у двох навчальних закладах. Раніше це була разова щорічна, а цього року вирішили, що будемо виплачувати кожного місяця тим, хто продемонструє найкращі результати.
Як Вашому підприємству вдається протистояти тиску конкурентів і триматися на плаву?
Зараз бізнесу дуже нелегко через конкуренцію не тільки між супермаркетами, які торгують продуктами, побутовою хімією, електронікою. Така ж ситуація в сегменті аптек, закладів громадського харчування. Розумієте, у бізнесі постійно виникають якісь форс-мажори. Зараз найбільша проблема – це відтік кадрів, які навчаються в Житомирі, а їдуть працювати за кордон. У зв’язку із цим багато підприємств відчувають брак кваліфікованих фахівців. Єдиний вихід – це піднімати заробітну плату. Якою б не була повага до керівництва, гарними стосунки в колективі, але саме оплата праці є основним критерієм лояльності. У Житомир приходять підприємства з іноземними інвестиціями, що з одного боку ускладнює роботу місцевим бізнесменам, а з іншого – ставлять нам високу планку, на яку ми не можемо не відреагувати. Вони переманюють наших працівників більшою зарплатою, а тому ми також її піднімаємо, щоб не втрачати людей. Зберегти свої позиції на ринку нам також допомагає цінова політика.
А чим відрізняється цінова політика в мережі магазинів «Полісся-Продукт» від інших торгових закладів?
В основу стратегії нашого підприємства покладено слоган «Акційна ціна щодня». Споживчий кошик у нас завжди коштує дешевше, ніж в інших магазинах. Ми орієнтуємося на те, аби зробити доступними продукти харчування для людей, які не мають достатньо коштів. Особливо, коли мова йде про такі соціальні продукти як хліб, молоко, борошно. Водночас ми прагнемо тримати високу якість наших товарів завдяки власному виробництву. Зокрема, у нас є фірмові хліб, випічка, крупи, борошно. Торгуємо своєю продукцією і в магазинах наших партнерів, а також в інших областях. Окрім цього, вже звичними стали різні акції. Клієнт може отримати знижку при покупці якогось товару, накопичувати бонуси на довший період, а також взяти участь у розіграші побутової техніки.
Чим найближчим часом плануєте займатися в міській раді?
Щодо планів на майбутнє, то бачу доцільність у створенні в місті ради керівників найбільших підприємств. Наша компанія давно співпрацює із Житомирським хлібозаводом, лікеро-горілчаним заводом, «Житомирськими ласощами», то чому б не перенести це на рівень всього міста. Директори не всіх підприємств є депутатами міськради чи представлені у виконкомі, але вони наповнюють місцевий бюджет. Кожен такий керівник соціально відповідальний, бо в першу чергу в нього багато працівників. Ми навіть придумали об’єднавчий слоган «Житомирське купуєш – майбутнє будуєш!». Нещодавно мер Житомира Сергій Сухомлин підписав угоду про партнерські стосунки з польським містом Битом. Вважаю, що це важливий крок для взаємодії і на рівні бізнесу. Така співпраця розширить експортні можливості житомирських підприємств, а іноземні виробники можуть приїхати до нас і налагодити своє виробництво, створивши додаткові робочі місця для житомирян.
Чи сподіваєтеся на підтримку своїх ініціатив депутатами від інших політичних сил?
Я переконаний, що у вирішенні питань благоустрою міста немає партійності. Коли мова йде про дороги, будинки, розвиток спорту, депутати відкидають свою партійну приналежність, бо ці проблеми стосуються кожного із нас. Суперечки виникають здебільшого навколо якості виконаних робіт і використання грошей з міського бюджету. Як підприємець, я не звик до того, що грошима можна нераціонально розпоряджатися і не виконувати роботу якісно. Громада міста має все контролювати, тому я виступаю за прозору діяльність депутатів і готовий за все звітувати.