Після позачергової сесії Новоград-Волинської міської ра¬ди ми зацікавились підприємством, яке виявило бажання зробити новий інвестиційний проект. Та найбільше зацікавив нас виступ адвоката Ігоря Мирончука, який прямо на сесії зробив сенсаційні заяви щодо людей, які представляли цей інвестиційний проект. Чи знали ми, прості мешканці Новограда-Волинського, що в нас на очах відбуваються злочинні справи і причетні до них досить поважні люди?
Усе розпочалося у 2011 році. У місто прийшла інвестор Рибальченко Тетяна Антонівна, яка купила 27,53% акцій Публічного акціонерного товариства «Новоград-Волинська міська шляхово-експлуатаційна дільниця» (надалі – «НВ ШЕД»).
«В основному я займалася зернотрейдингом, але весь час мріяла керувати серйозним виробництвом. У Києві мене познайомили з підприємцем Сергієм Снігирем, який після певної кризи не міг самостійно потягнути розвиток виробництва в Новограді-Волинському. Сергій розповів, що він є основним акціонером ПАТ «Новоград-Волинська міська шляхово-експлуатаційна дільниця», у яке входить дочірнє підприємство ТОВ «Маркол», та запропонував мені придбати частину його акцій та разом розвивати це підприємство. Я придбала у нього 27,53% акцій цього підприємства. На момент, коли я стала співвласником, уся техніка на підприємстві, на жаль, була розпродана і у власності залишилась земельна ділянка 1,652 га та виробничий комплекс, який складався з офісного та складських приміщень загальною площею біля 3000 квадратних метрів за адресою: м. Новоград-Волинський, вул.Герцена, 26. Але найбільше мене цікавило ДП «Маркол», адже завдяки цьому підприємству, яке займалося видобутком піску, можливо було розвинути ПАТ «НВ ШЕД».
Була хороша перспектива, адже на території «НВ ШЕДу» стояло ще й устаткування з виробництва бруківки, якою вже було викладено частину території комплексу, а також центральну частину міста. Була можливість відновити це устаткування, виробляти бруківку. «Міська влада також була зацікавлена в розвитку місцевого підприємства і тісною співпрацею.
Коли я стала співвласником цього підприємства, виконавчою службою було встановлено велику заборгованість за оренду землі, заробітної плати, а також існував борг перед «Укрсиббанком». «НВ ШЕДу» у 2006 році був виданий кредит для придбання обладнання в сумі 606 тисяч гривень зі строком погашення до 2017 року, але вже на той момент підприємство заборгувало відсотки по цьому кредиту. Я взяла на себе зобов’язання та погасила борги із зарплати та оренди землі, стала членом правління наглядової ради підприємства разом зі Снігирем С. С. та іншими акціонерами.
Снігир С. наполягав на тому, щоб керівником «НВ ШЕДу» поставити його людину — Ігоря Шевчука, який буде вирішувати різні питання для підприємства. З новим керівником я обговорила нову стратегію розвитку підприємства, запропонувала здати в оренду ті приміщення, що не використовуються, щоб було легше відновити устаткування. Запросила спеціалістів, зробила передоплату на преси для виготовлення бруківки, закупила інше обладнання, залишалося зробити деякі дослідження для того, щоб цех запрацював. Але саме з цього моменту Ігор Шевчук не був зацікавлений у розвитку підприємства. Він не брав на роботу спеціалістів, яких я направляла, і постійно блокував роботу цеху. Потім почали поступати сигнали від співробітників, що директор здає приміщення в оренду за готівку, нічого офіційно не оформлюючи. Певна річ, я почала ставити питання на зборах, щоб усе контролювалося і офіційно проводилося.
Мені постійно приходилося платити власні кошти за оренду землі, щоб більше не було заборгованості. Так було протягом трьох років. Також я, спілкуючись з банками, намагалася реструктурувати той борг, який існував по кредиту, але «Укрсиббанк» продав цей кредит у «Дельта Банк». Мені довелося домовлятися в Києві з банком про викуп цього кредиту з дисконтом, тому що підприємство на той момент не працювало. Я домовилась, і банківський рахунок «НВ ШЕДу» не арештовують, а право викупу кредиту з «Дельта Банку» з великим дисконтом за власною ініціативою Сергій Снігир викупив за суму в 350 тисяч гривень. Усе обладнання, яке було придбано за кредитні грошові кошти, залишилося на підприємстві.
На щомісячній наглядовій раді ми з керівником оговорювали подальшу роботу і розвиток підприємства, але на мої неодноразові прохання з організації роботи «НВ ШЕДу» директор, на жаль, знаходив якісь відмовки і нічого не робив. На мої прохання звільнити директора і поставити іншу людину для організації ефективної роботи, основний акціонер Сергій Снігир, власник 47,07 % акцій, заявляв, що Ігор Шевчук його влаштовує, так як він може вирішувати питання на будь-якому рівні в Новограді-Волинському. Поки я могла фінансувати підприємство, то Шевчук І. та Снігир С. були зацікавлені в мені.
Я припинила фінансування, так як у жодному проекті, який я пропонувала, директор не був зацікавлений. Фактично він розвалював підприємство, не міг дати технічного обґрунтування процесу виробництва, плану розвитку підприємства.
На початку 2015 року з оголошень на різних сайтах в інтернеті мені стало відомо, що продається виробничий комплекс та земельна ділянка площею 1,652 га в м. Новограді-Волинському по вул. Герцена, 26 за 10 мільйонів гривень та були зазначені телефони Шевчука І. А. На мої дзвінки Шевчук І. повідомив, що нічого не продає, а тільки вивчає ринок нерухомості.
Коли я приїхала на підприємство, то від бухгалтера я дізналася, що Шевчук І. та Снігир С. переоформили земельну ділянку, на якій знаходиться «НВ ШЕД» на підконтрольне підприємство Снігиря С. С., де керівником є його дружина. Також мені стало відомо, що устаткування з виробництва бруківки, на придбання якого було витрачено кредитні кошти, та все обладнання «НВ ШЕДу» також виведено з балансу підприємства та перекинуто на баланс компанії Сергія Снігиря – ПП «Імперія Смаку».
Мої дзвінки ігнорувалися. Снігир С. та Шевчук І. уникали зустрічей.
Я зрозуміла, що були підроблені документи, на підставі яких було незаконно відчужено основні активи підприємства. 16 травня 2015 року я була змушена подати заяву в міліцію з цього приводу», — розповідає Тетяна Антонівна.
За підробку документів, на підставі яких в інтересах третіх осіб було незаконно відчужено земельну ділянку та майно акціонерів ШЕДу, було відкрито кримінальне провадження.
«Міліція закрила кримінальне провадження тільки тому, що Тетяна Рибальченко проживає в м. Києві і її не могли допитати. Дивним чином зникли документи, і міліція не змогла установити збитки, нанесені від кримінального злочину. Ситуація була абсурдною, адже Тетяна Антонівна не отримувала жодної повістки, ніхто не телефонував, хоча потерпіла залишила номер свого мобільного телефону. Новоград-Волинська прокуратура займалася відписками і не здійснювала жодного контролю над розслідуванням цього кримінального провадження. І тільки після прийому в прокуратурі вона добилася проведення експертизи свого підпису в Протоколі № 7 Наглядової Ради ПАТ «НВ ШЕД», який був підроблений. Експертиза це підтвердила. Відповідно Тетяна Антонівна подала клопотання слідчому Новоград-Волинської міліції про накладання арешту на земельну ділянку.
Слідчий з цього приводу подав відповідне клопотання до Новоград-Волинського міськра-йонного суду Житомирської об¬ласті, але чомусь слідству відмовили, хоча було надано достатньо доказів. На суді, який відбувся 04.11.2015 року, Тетяна Рибальченко дізналася, що, крім земельної ділянки 1,652 га, було відчужено за цим підробленим протоколом і виробничий комплекс «НВ ШЕДу», який складається з ряду приміщень, загальною площею 2696,9 квадратних метрів та вартістю понад шість мільйонів гривень. Знову звернулася із заявою до міліції.
Після звернення до Новоград-Волинського суду ще по двох кримінальних провадженнях, за якими слідчі винесли постанови про закриття кримінальних проваджень за відсутністю складу злочину, прокуратура м. Новограда-Волинського винесла дві постанови від 07.10.2015 року про скасування цих постанов та слідство відновилося.
Йшов час, розслідування гальмувалося, слідчого, який проводив досудове розслідування, через день кидали на чергування та дали ще біля десяти кримінальних справ», — більш детально розповідає адвокат Тетяни Рибальченко Ігор Мирончук.
«Я зрозуміла, що в поліції, суді та прокуратурі м. Новогра¬да-Волинського я не доб’юся прав¬ди, ніякого неупередженого, повного та об’єктивного розслідування проведено не буде, тому була змушена звернутися зі скаргою до Прокуратури. На підставі скарг Прокуратура Житомирської області витребувала всі кримінальні провадження в Новоград-Волинській поліції, вивчила матеріали та після цього об’єднала три кримінальні провадження в одне та направла цю справу для розслідування в ГУ Національної Поліції в Житомирській області.
На початку 2016 року за поданням слідчого ГУ Національної поліції в Житомирській області майором поліції на вказану земельну ділянку та виробничий комплекс по вул. Герцена, 26 м. Новограда-Волинського Житомирської області Корольовським районним судом м. Житомира було накладено арешт. Зараз слідчим відділом ГУ Національної Поліції Житомирської області проводиться досудове розслідування цих злочинів, і я надіюсь, що справа дійде до суду та злочинці понесуть відповідне покарання, а акціонерам «НВ ШЕД» повернуть вкрадене майно підприємства», — говорить доведена до відчаю Тетяна Антонівна.
Під час розмови з Рибальченко Тетяною Антонівною ми дізналися ще багато цікавих фактів, що стосуються Новоград-Волинських бізнесменів. У наступній статті розповімо, чому і як зник проект по відкриттю в місті величезного сучасного торгового комплексу з катком та розвагами для дітей, який так анонсували ще декілька років тому. Наше журналістське розслідування триває. Є надія, що зі зміною керівництва в прокуратурі, поліції відбудеться швидке розслідування і махінатори будуть виведені на чисту воду. А ми нашим правоохоронним органам допоможемо встановити справедливість, адже саме за чесне і правильне життя в Україні стоять наші хлопці на захисті Батьківщини.