Вiрус герпесу може вражати очi, печiнку, легенi та мозок. Про таке попередили лікарі.
-Цей збудник люди отримують ще в ранньому дитинствi вiд оточення – переважно батькiв, — розповiдає професор Михайло Андрейчин, лiкар-iнфекцiонiст, епiдемiолог, доктор медичних наук, дiйсний член Нью-Йоркської академiї наук. – У першi роки пiсля народження в половини дiтей уже є цей вiрус. З вiком вiдсоток iнфiкованих збiльшується до 80 – 90%. Вважається, що майже всi дорослi живуть iз вiрусом простого герпесу (I типу) -вiн у прихованiй (латентнiй) формi зберiгається на слизових оболонках упродовж усього життя.
– Коли вiн проявляється?
– Коли в результатi перевтоми, сильного стресу чи гарячки, спричиненої якоюсь хоробою, знижується iмунiтет, вiрус простого герпесу активiзується. Iнодi це стається у жiнок пiд час менструальних циклiв. Тодi на слизових оболонках губ, рiдше на щоках, повiках i навiть у вушних раковинах виникають висипи, якi супроводжуються свербежем i неприємними больовими вiдчуттями, iнодi високою гарячкою. Ознаки захворювання можуть проявлятися кiлька разiв упродовж року. Тому не слiд цiлуватися з людьми, у кого на губах ознаки цього захворювання.
Герпетична iнфекцiя здатна поширитися й на очi, що дуже небезпечно, бо може розвинутися слiпота. А вiрус II типу здатен спричиняти герпетичний уретрит у чоловiкiв та жiнок. Коли iмунна система дуже ослаблена, це може призвести й до розвитку менiнгiту та менiнгоенцефалiту. Буває, уражається печiнка – цей орган збiльшується, виникає жовтяниця. На тлi герпетичної iнфекцiї можуть виникати вториннi ускладнення. До прикладу, бактерiальна пневмонiя. Такi ускладнення герпетичної iнфекцiї дуже небезпечнi, особливо в малих дiток.
-А як треба лiкувати герпес?
– Лiкують герпетичну iнфекцiю амбулаторно – у домашнiх умовах. Для цього використовують рiзнi мазi, зокрема, оксолiнову, iнтерферонову, теброфенову. Для швидшого загоєння та знеболення змащують мiсця з висипом шипшиновою або облiпиховою олiєю, новокаїном. А iнколи доводиться призначати антибiотики,
препарати, якi стимулюють вироблення противiрусного iмунiтету, гормональне лiкування i вводити специфiчний iмуноглобулiн. Є вакцина проти простого герпесу, проте її вводять лише тим хворим, у яких часто спостерiгаються рецидиви.