Спільна робота громадських і міжнародних організацій, благодійного Фонду Петра Порошенка дає сьогодні можливість говорити про відчутні результати в напрямку впровадження інклюзивної освіти. Сьогодні суспільство потребує нової якості послуг в освіті, в охороні здоров’я, сфері соціальних і адміністративних послуг. І саме реформа децентралізації дає ці можливості. А Житомирщина, як завжди, серед лідерів.
Про це під час підписання Меморандуму про спільне впровадження проектів з інклюзії з Мариною Порошенко повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
За словами Віце-прем’єра, нова якість послуг та впровадження європейських нормативів – це ті речі, які конкретно матеріалізуються реформою. Вже зараз можна говорити про якісні зміни: реалізовується реформа української школи, створюється новий освітній простір, відкриваються інклюзивні класи для дітей з особливими потребами.
«Для впровадження інклюзивної освіти вже напрацьоване законодавче підґрунтя. Міністерством освіти і науки України до Уряду вже подані нормативні акти, частина з яких вже буде впроваджена в цьому році. На інклюзивну освіту на наступний рік в державному бюджеті закладені кошти на суму – понад 500 мільйонів», — підкреслив Зубко.
«Підписаний Меморандум про співпрацю повинен в першу чергу надавати методологічну і технічну допомогу зі створення медіатек, ресурсних кімнат і центрів. Але, ми готові йти далі — розробляти ДБН, які повинні стати обов’язковими при створенні умов інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами. Адже, кожна дитина повинна мати право доступу до будь-якого освітнього закладу», — наголосив урядовець.
За словами Віце-прем’єра, Мінрегіон веде роботу щодо забезпечення доступності, безбар’єрності і безперешкодного доступу до соціальних об’єктів, в тому числі освітніх закладів. Вже підготовлено практичні рекомендації зі створення нового освітнього простору. Це стосується створення медіатек, нових підходів до підбору персоналу і їх навчання, дизайну приміщень тощо. Також наразі фахівцями й експертами Мінрегіону напрацьовуються рекомендації щодо створення ресурсних центрів.
За словами Марини Порошенко, сьогодні особливої уваги заслуговує питання формування мережі сучасних інклюзивно-ресурсних центрів, які були створені після реорганізації радянських психолого-медико-педагогічних консультацій. «Створення ІРЦ – це важливий крок в організації системи надання розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами. І такі установи мають з’явитися на рівні територіальних громад і районних центрів», – зауважила дружина Президента.
У ході діалогу також піднімалося питання створення доступності навчальних закладів для «особливих» дітей. Перша леді України наголосила, що з цією метою Благодійний Фонд Порошенка розробив типові проекти Медіатек та Ресурсних кімнат, які є необхідними для розвитку таких учнів.
«У результаті нашої ініціативи та в рамках децентралізації в Україні за останній рік вперше побудовано майже 100 Медіатек і Ресурсну кімнату. І з часом кількість таких приміщень в інклюзивних школах буде збільшуватися», – зазначила Марина Порошенко.
А нашим читачам також цікаво буде знати, що лідерами зі створення інклюзивних шкіл на сьогодні є Київська, Волинська, Дніпропетровська і Житомирська області. У цьому навчальному році на Житомирщині працюватиме 171 школа для дітей з особливими потребами. Можливість інклюзивного навчання отримають понад 320 дітей.
Окрім того вже третій рік поспіль в житомирській міській школі №28 будуть здобувати освіту за інклюзивною програмою 6 учнів. Для дітей з особливими потребами облаштований сучасний пандус. З дітками працюють психологи та логопед. А впродовж літніх канікул в у навчальному закладі облаштували медіатеку, на обладнання якої було виділено 332,1 тис. грн. У сучасній бібліотеці є комп’ютери, інтерактивна дошка, два телевізора. Облаштування медіатеки проводилося з урахуванням усіх потреб дітей з інклюзивністю. Відтепер всі школярі мають можливість отримувати інформацію в зручному для них форматі. На святі відкриття цієї медіатеки були гостями Геннадій Зубко та Мариною Порошенко.
Саме Благодійний Фонд Петра Порошенка серед ряду соціальних проектів опікується і створенням у навчальних закладах по всій Україні сучасних медіатек з урахуванням потреб дітей з особливими освітніми потребами. Загалом з нового навчального року в інклюзивних школах-учасниках пілотного проекту Благодійного Фонду Петра Порошенка розпочали свою роботу майже 100 медіатек. А житомирські діти, окрім міської школи №28, відтепер отримають сучасну медіатеку ще й в Хорошівській гімназії (смт.Хорошів) та Житомирської міської гуманітарної гімназії №23 ім. М.Очерета. Обов’язковою умовою усіх медіатек є те, що учні повинні мати можливість вільно відвідувати їх у позаурочний час.
«Проект по впровадженню інклюзивної освіти у всіх регіонах України проходить, на мою думку, дуже гарно. І я хочу подякувати всьому суспільству: і освітянам, і владі, і місцевому керівництву», – зауважила з цього приводу Марина Порошенко.
Насамкінець варто наголосити, що Кабінет Міністрів України 12 липня 2017 року ухвалив Постанову № 545 «Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр». Головна мета цих ІРЦ – проводити комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, надавати психолого-педагогічну допомогу та забезпечувати системний кваліфікований супровід дитини з особливими освітніми потребами.