Свіжі новини
ГоловнаАфішаЯк отримати компенсацію за жахливі наслідки негоди?

Як отримати компенсацію за жахливі наслідки негоди?

Сильний вітер лютував Україною цими днями. Під час непогоди шторм виривав дерева, біл-борди і навіть зривав дахи з будівель.

Часто може здаватися, що отримати компенсацію за шкоду через непогоду неможливо, але насправді це не так. Є багато випадків, коли українцям вдавалося отримати гроші за завдану шкоду. Наприклад, коли на автомобіль раптово впало дерево або коли буревій зруйнував частину будинку – зірвав дах чи пошкодив стіни.

Експерти радять найперше зібрати достатньо доказів щодо того, коли і за яких обставин була завдана шкода. Найпростіший крок – фіксувати всі обставини на фото або відео. На них має бути видно, де саме сталася подія і що цьому передувало.

А от куди звертатись, щоб отримати грошову компенсацію за завдані збитки? Про це розповів очільник столичної юстиції Станіслав Куценко.

Він дав поради, до кого звертатись українцям, щоб отримати компенсацію за пошкоджену автівку, пошкоджені чи зруйновані через буревій частини будинку а також у випадку, якщо постраждали люди.

Стихія може спіткати людину в будь-який час і в будь-якому місці.

При падінні дерев чи гілок, травмуванні людей тощо негайно інформуйте Службу порятунку за номером 101.

Непоодинокі випадки, коли на автомобілі падають дерева, покрівлі чи рекламні щити. У таких ситуаціях слід негайно зателефонувати в поліцію та повідомити про цей факт – це Крок-1.

Важливо пам’ятати, що у разі, якщо дерево впало на автомобіль, який рухався, то це кваліфікуватиметься, як Дорожньо-транспортна пригода (ДТП), відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону “Про обов\’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.

“Зауважте, що якщо було офіційне попередження про шторм та припаркований автомобіль пошкоджений внаслідок негоди, відшкодувань від органів місцевого самоврядування не варто очікувати. В будь-якому випадку подію треба зафіксувати. Якщо ж дерево впало на припаркований автомобіль, необхідно також викликати поліцію”, – каже Станіслав Куценко.

Працівники поліції складають протокол та акт огляду, де зазначено: – опис пошкоджень; – кількість прихованих пошкоджень; -фото/відеопідтвердження. Зауважте, що ДТП – це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або травмовані люди чи завдані матеріальні збитки.

У такому випадку працівники поліції мають право скласти ряд документів:

• Протокол про адміністративне правопорушення;

• Акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі;

• Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі;

• Схему місця ДТП. Як правило, при падінні дерева на автомобіль під час руху складається протокол за статтею 140 КУпАП – Порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт.

Протокол складається відносно посадової особи, яка відповідає за утримання вищевказаного зеленого насадження. Після цього даний протокол направляється до суду, який вирішує, чи притягнути цю особу до відповідальності. За наслідками розгляду протоколу суд виносить постанову.

“Навіть якщо посадова особа не буде притягнута до адміністративної відповідальності, це не означає, що ви не зможете вимагати та отримати матеріальне відшкодування. Ви все одно маєте право на отримання компенсації, якщо доведете, що підприємство, яке зобов’язане утримувати зелені насадження, неналежним чином виконувало свої обов’язки.

Крок-2: Після телефонного повідомлення в поліцію потрібно повідомити органи місцевого самоврядування”, – додає Станіслав Куценко.

Якщо у вашому місті є “гаряча лінія”, то слід зателефонувати туди та повідомити про те, що сталось, і обов’язково занотувати собі номер цього звернення. Також можна зателефонувати до районної адміністрації або сільської ради.

Крок-3: Встановлюємо відповідальну особу. Для того щоб встановити того, хто відповідатиме за заподіяну шкоду, потрібно з’ясувати, чи відноситься дерево, яке впало, до об’єкта благоустрою. Якщо так, то до якого саме і хто за нього відповідає.

До об’єктів благоустрою населених пунктів належать:

1. Території загального користування: парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам’ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування.

2. Прибудинкові території.

3. Території будівель та споруд інженерного захисту території.

4. Території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

Отже, для встановлення відповідальної особи, яка буде компенсувати завдані падінням дерева збитки, потрібно встановити, на балансі якого підприємства знаходяться зелені насадження (дерева). З цією метою слід написати звернення або запит до органу місцевого самоврядування, в якому обов’язково зазначити місце розташування дерева (можна прикласти фото).

“Якщо аварійна ситуація сталася з дахом вашого будинку, то ремонтом повинен займатися управитель або виконавець, з яким було підписано договір про надання житлово-комунальних послуг.

Роботи з поточного ремонту та санітарно-технічного обслуговування дахів належать до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і надаються відповідно до укладених договорів на управління багатоквартирним будинком (Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 № 150)”, – каже юрист.

Читайте також