Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
В зоні ООС загинув ще один військовий з Житомирської області
В зоні ООС загинув ще один військовий з Житомирської області

Чоловік 4 роки був в...

 • В зоні ООС загинув ще один військовий з Житомирської області
  В зоні ООС загинув ще один військовий з Житомирської області

  Чоловік 4 роки був в...

 • Неподалік Житомира горіло кафе, пожежу було видно з різних мікрорайонів міста
  Неподалік Житомира горіло кафе, пожежу було видно з різних мікрорайонів міста

  Попередньо, потерпілих...

 • Водохреще у Житомирі. ФОТО. ВІДЕО
  Водохреще у Житомирі. ФОТО. ВІДЕО

  Знайдіть себе та друзів на...

 • Шановний пане Савицький, чому ваші водії знущаються над житомирянами?
  Шановний пане Савицький, чому ваші водії знущаються над житомирянами?

  «Колись такого не було… Щоб...

Новини
Цивільний шлюб: чи можна розраховувати на спадок
Цивільний шлюб: чи можна розраховувати на спадок
14 серпня 2019
Про види майна та права

Згідно з Сімейним кодексом України, проживання в цивільному шлюбі не є підставою для виникнення у пари прав і обов’язків подружжя. Тому питання, що стосуються успадкування майна у цивільному шлюбі, переважно доводиться вирішувати через суд. А для цього важливо знати, яке це майно: спільно нажите чи таке, що належало тільки померлому.

Якщо майно спільно нажите (купили разом, побудували). Згідно з законом, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у законному шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності. Хоча в разі спору вищі суди застосовують норму Сімейного кодексу, яка передбачає, що майно, придбане жінкою (чоловіком)за час шлюбу, але на кошти, які належали їй (йому) особисто, є приватною власністю жінки (чоловіка). Тобто судова практика суперечлива і рішення суду може бути непередбачуваним.

Важливо знати, що якщо вартість особистого майна жінки або чоловіка за час шлюбу істотно збільшилася за рахунок спільних грошових (трудових) витрат, то воно може бути визнано об’єктом права спільної власності подружжя. У цій ситуації треба довести суду, що майно збільшилося у вартості завдяки вам. Наприклад, під час спільного проживання добудували прибудову, і ціна будинку збільшилася у два рази. Підтверджуючими документами можуть бути, наприклад, технічний паспорт, декларація про введення будинку в експлуатацію.

Якщо майно тільки померлого (подарували, успадкував). Для того щоб претендувати на спадщину цивільного чоловіка (жінки), спочатку потрібно звернутися до суду для встановлення факту спільного проживання. Тільки так ви доведете нотаріусу, що проживали разом і маєте право на прийняття спадщини.
При зверненні до суду ви можете подати одну з двох заяв:

1 у порядку окремого провадження (тільки для встановлення факту проживання однією сім’єю з померлим без реєстрації шлюбу більше п’яти років);

2 у порядку позовного провадження.

Перше можна подати в разі, коли, крім вас, спадкоємців немає і подальшого спору щодо майна не виникне. У заяві потрібно зазначити: мету встановлення факту (наприклад, для вступу в спадщину); докази, що підтверджують спільне проживання.

До заяви додаються:

- копії паспорта й ідентифікаційний код спадкоємця;
- копія свідоцтва про смерть померлого;
- копії документів, що підтверджують спільне проживання (прописка, спільні договори тощо);
- документ про сплату судового збору.


Друга заява подається, якщо визнання факту спільного проживання вплине на права і обов’язки інших спадкоємців. Тут ідеться про спільно нажите майно цивільного подружжя. В цьому випадку вам потрібно буде через суд виділити вашу частину зі спадкового майна і визнати за вами права власності на цю частку.

Про спадкоємців і черговість

Якщо майно належало тільки померлому, то право на спадкування залежить від того, чи було оформлено заповіт.

- Спадкування майна померлого, якщо є заповіт. Заповіт – це воля померлого, тому до того, хто в ньому вказаний, переходять права та обов’язки спадкодавця. Але спадкоємець може від них відмовитися. Незважаючи на наявність заповіту, згідно зі ст. 1241 Цивільного кодексу України, право на обов’язкову частку мають неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні законні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки померлого.

- Спадкування майна померлого, якщо немає заповіту. Якщо майно померлого належало йому за правом власності, тобто воно вже було у нього до вступу з вами в цивільні відносини, то (якщо немає заповіту) спадкування відбувається за законом у порядку черговості.

- У першу чергу успадковують діти, батьки, той із законного подружжя (чоловік, жінка), хто пережив іншого.

- По-друге – рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід.

- По-третє - рідні дядько, тітка.

За відсутності всіх перелічених вище спадкоємців право на спадкування має людина, яка проживала зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (цивільна жінка/чоловік).

Важливо: якщо цивільний чоловік (жінка) були одружені з іншою людиною, то до спадкоємців четвертої черги не належать.

На жаль, за законом, проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них права на спадкування за законом у першу чергу. Однак, згідно із ч. 2 ст. 1259 Цивільного кодексу України, якщо ви протягом тривалого часу матеріально забезпечували надавали іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані, ви можете звернутися до суду і визнати право на спадкування разом зі спадкодавцями першої черги.

На головну сторінку

«    Серпень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Новини