Свіжі новини
ГоловнаПодіїЕлектровітряки заввишки майже 200 метрів планують встановити прямо на пасовищах під...

Електровітряки заввишки майже 200 метрів планують встановити прямо на пасовищах під Бердичевом. Люди проти, а влада – робить що хоче!

До редакції «Житомир Онлайн» звернувся чоловік з села Семенівської громади, Бердичівського району – Січенко Юрій Олександрович, з проханням допомогти у висвітленні та вирішенні ситуації, що виникла у його громаді, за яку йому болить душа, адже селяни готові й на компроміс та влада їх і чути не хоче!

Січенко Юрій Олександрович

Наш журналіст виїхав до Семенівської громади аби поспілкуватися з людьми та розібратися в ситуації: в селі Закутинці планують ставити вітрові електростанції (надалі – ВЕС) на пасовищах, на відстані близько 500 метрів до краю села, що на думку мешканців, значно вплине на стан здоров’я людей, худоби та іншої живності в селі!

Юрій Олександрович розповідає: «Проект по встановленню ВЕС розроблявся близько півтора роки тому та ніхто в громаді про це й не знав. Я ж дізнався про це а ж 8 листопада цього року, після чого одразу звернувся в сільську раду, щоб пояснили, де мають ставити ті вітряки. Наш староста, Ващенко Микола Миколайович, на мою пропозицію обговорити питання вітряків з людьми відповів: «Депутати громади проголосують і так, і людей ніхто питати дозволу не збирається…» 9 листопада на наступний день мені подзвонили і сказали, що обговорення все ж буде. Голова громади Семенюк Наталія Володимирівна навіть прислала за мною авто. Та приїхавши на обговорення, я побачив, що людей немає, а присутні в залі одні старости та голова громади з юристом й землевпорядником, бо «вони привикли все робити в тайні».

Коли я їх запитав, чому вони людей ставлять перед фактом і обговорюють питання в Великих Нізгурцях, а не приїжджають в Закутинці, бо і там має бути вітряк встановлений, то мені відповіли: «Що це одна громада і не обов’язково обговорювати в обох селах!». Все ж мені вдалося переконати їх, щоб обговорення були і в Закутинцях.

15 листопада мали бути обговорення та замість них був балаган, тож ні про що не вийшло домовитись, бо хтось «за», а хтось «проти»… Я підозрюю, що наш староста попередньо вмовив людей, які живуть по іншу сторону села та не користуються тим пасовищем, щоб вони були «за вітряки». Влада аргументує встановлення вітряків тим, що будуть йти податки в нашу громаду і все…»

«Але ж ми втратимо пасовище, бо вітряк планується встановлювати саме на ньому, а згідно екологічної оцінки впливу ВЕС на навколишнє середовище, я прочитав, що:
«В процесі експлуатації ВЕС впливає на людину у вигляді виникнення різноманітних змін в організмі людини, як результат дії електромагнітного поля, а саме: ураження серцево-судинної системи, нервової, що тягне за собою і психічні розлади, також можливі утворення злоякісних пухлин, небезпечний вплив мають і на плід у період вагітності і це не все…

Також такий вітряк згубно діє і на флору, і на фауну, грунт, атмосферне повітря, водні об\’єкти, землекористування у вигляді шумів, вібрацій, електромагнітного випромінювання, оптичних ефектів, механічного впливу, і відходів. Логічно, що для розміщення ВЕС потрібне буде і повне відторгнення сільськогосподарських земель… ».

Розробники проекту та влада нам каже, що ВЕС зовсім не шкідливий, що в області вже є такі вітряки. Ми просили організувати нам туди поїздку-екскурсію, щоб ми побачили на власні очі та поговорили з людьми, чи справді вони не шкідливі тощо. Та виявилось, що «нас взяли на понт», бо таких вітряків в області ще не має.

22 листопада, в селі Хажин, о 16 год, виявляється, проходить позачергова сесія з одним питанням в порядку денному, про яку люди не знають і на цей час вже не змогли добратись туди, та я все ж добрався, і близько 16:20 год сесія вже закінчилась і за цей час депутати вже встигли проголосувати, що потрібно виділити ту землю під будівництво ВЕСу. Депутатам абсолютно все одно, бо вони не місцеві – їм тут не жити під цими вітряками. Навіть наш депутат від Закутинців, і староста наш нас не відстоюють…

Зі мною навіть зустрічався представник фірми-забудовника, щоб знайти компроміс та в результаті зустрічі компроміс ніхто й не шукав, а просто поставили перед фактом. Що ВЕС буде, бо є документація.
Наша землевпорядник – Лідія Євстакіївна, навіть натякнула мені, що: «Могли б приїхати хлопці з Києва, і Ви б мовчали».

Наш журналіст поспілкувався і з іншими мешканцями села – і вони проти ВЕСу в них під хатами.

Журавльова Галина Іванівна

Так, місцева пенсіонерка – Журавльова Галина Іванівна, зі слізьми на очах сказала, що: “Проти такої станції, адже у неї проблеми зі здоров’ям, час від часу операції, а тут ще й ці випромінювання будуть… То це ж вкорочення життя…”

Домогосподарка – Світлана

Цікаво, що на запитання, «а якщо б станцію посунули десь на 1 км від села?» жителі села відповіли:
Домогосподарка – Світлана: «Якщо подалі від села, то й ми й не проти! Хай собі працює тільки, щоб людям не мішало і випасу худоби! От в нас вишка «Київстар» тут стоїть теж з порушеними нормами. Вона маю бути подалі за селом, а не прямо за хатами, бо це теж які випромінювання! А ще й вітряк буде, то це село з двух сторін облучається! Це ж якась «вбивча камера» виходить, а не село!»;

– Домогосподарка – Валентина Миколаївна, згадує: «На зборах ми казали депутатам, що воно нам там не треба, бо там і корови пасуть, і діти там маленькі граються… Людям доведеться пасти корів на людських паях в такій ситуації. А депутати нам рота закривають, бо вони з цього щось, мабуть, мають. Якщо нас не почують, то ми будемо писати і в міністерство і під Житомирську ОДА приїдемо!»;

Матір трьох дітей – Альона

Молода матір трьох дітей – Альона, яка живе на окраїні села та найближче до майбутнього «вітряного велетня», каже, що: «Категорично проти вітряка у мене під будинком, бо це шум! Тут і траси поруч достатньо! Ці ж випромінювання будуть впливати на самопочуття, на головні болі. Я і так цілу жменю таблеток щодня п’ю, тож боюсь уявити, що буде після встановлення вітряка. Чого людям замість вітряків не побудувати ферму чи завод?… Люди ж без роботи сидять… Півсела на заробітках… Ні дитячого майданчика, ні садочка навіть у нас немає. Хай би щось таке краще зробили, щоб дітям було де грати та щоб наші чоловіки були поруч і працювали в селі».

Староста села Закутинці – Микола Миколайович

А от староста села Закутинці – Микола Миколайович відповів журналістові сайту Житомир-Онлайн: «Такі запитання потрібно задавати депутатам сільської ради, бо вони голосують та саме вони вирішують. Жителі села під час одного опитування показували, що вони не проти встановлення ВЕС на території села. А люди деякі проти, бо до них неправильно донесена інформація, ніби атомну бомбу в селі будемо ставить. У нас же є заключення різних державних служб. Якщо їм не довіряти, то для чого вони існують?… Є документи на все це. Треба в земельний відділ йти та там є всі документи».

Ситуацію прокоментувала по телефону і землевпорядник Семенівської громади – Лідія Євстакіївна: «Відстань до найближчого житлового будинку, де буде встановлено вітряк, згідно норм ДБН. Протокол та рішення громадських слухань були затверджені самими ж людьми. На сайті сільської ради таких документів немає. Пропоную Вам пошукати в нашому архіві. А земля, на якій планується встановлення вітряка, за цільовим призначенням є землею запасу, а не пасовищем як думають люди, тож пасовище в них забрати не можемо, бо це не пасовище згідно документів. А на землях запасу маємо право робити те, за що проголосували депутати. Відповідь на всі Ваші запитання Ви можете знайти в нашому архіві».

Голова ОТГ Наталія Володимирівна, на жаль, не взяла слухавку. Її коментаря поки не маємо.

Юрій Олександрович збирається написати запит на доступ до публічної інформації в сільську раду з проханням про отримання копій протоколу та рішення громадських слухань й копію оцінки шкідливості встановки ВЕС, що проводило управління екології Житомирської ОДА.

Залиште свій коментар
Ваша стаття
Читайте також
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img