На світанку 22 червня 1941 р. розпочалася Велика Вітчизняна війна. Саме цього дня Житомир одним з перших міст України зазнав бомбардування гітлерівської авіації, а 9 липня 1941 р. німецькі війська ввійшли до Житомира без жодного пострілу та окупували місто. Одна з причин цього криється в психологічному факторі: населення, впевнене в дієвості пакта про ненапад, не очікувало війни у найближчі роки…
…30 місяців окупації Житомира були тяжким випробуванням для мешканців міста. В цей час тут було встановлено нацистський «новий порядок», що полягав у підпорядкуванні окупаційній владі адміністративно-господарських функцій, культурних установ, закладів освіти.
Зокрема, постраждав того часу й Спасо-Преображенський собор.
Фото руїн біля собору під час німецької окупації в соцмережі опублікував В\’ячеслав Бистрицький. На фотографіях видно, як того часу там випасали велику рогату худобу.





