Свіжі новини
ГоловнаУкраїнаСучасні рекомендації по догляду за пупковим залишком

Сучасні рекомендації по догляду за пупковим залишком

Коли у всіх, навіть у домашнього кота є своя думка, як доглядати за пупковим залишком, це може бути загрозою для спокійного родинного життя та небезпечним для самого малюка. Це питання насправді дуже конфліктне та породжує непорозуміння не тільки поміж родичами різного віку, а й поміж лікарів. Як завжди, будемо спиратися на сучасні знання та здоровий глузд, бо більше нема на що.

Пуповина після пологів малюкові не потрібна. У більшості дітей пупковий залишок довжиною 2-3 см. Але інколи акушери залишають його трохи довшим, якщо у дитини є певні ризики розвитку невідкладного стану чи захворювання, наприклад при резус-конфлікті. Пупковий залишок відпадає на 2-ий або 3-ій день, і значна частина дітей виписується додому вже без нього. У інших залишок відпадає пізніше, десь через 7-ий-10-ий дні. І це теж варіант норми, правда доглядати за ним батькам доведеться самостійно.

Як це зробити правильно?

Все що потребується від батьків, це тримати пупок чистим та сухим, щоб не виникло запалення. Достатньо двічі на день косметичною паличкою, змоченою в теплій чистій воді, вимити все зайве з внутрішнього частини пупкового кільця: згустки, корочки, бруд. А потім потріть тією ж паличкою шкіру навколо пупка. Якщо це потрібно, то візьміть ще одну паличку. Ваша ціль – ретельно промити пупок. Потім сухою паличкою дбайливо просушіть в такому ж порядку. В окремій квартирі перекис водню та будь які антисептики дитині не потрібні. Навіть без євроремонту сучасне житло вважається комфортним та безпечним для малюка, а ризик розвитку інфекції пупкового залишку мінімальним. Між іншим, перекис розрихлює верхній шар шкіри, епідерміс, що полегшує проникненню бактерій до неї. А будь якого кольору спирт, навіть у вигляді настоянки календули, спричиняє опіки та сухість шкіри, що теж порушує захисні якості шкіри. Крім того, опіки – це боляче.

Взагалі, застосування будь-якого засобу для малюка вимагає консультації лікаря та вивчення інформації з перевірених джерел. Такими є онлайн-довідники, наприклад https://medpravda.ua/ua, чи аналогічні портали.

Намагайтеся не закривати пупок підгузком, бо він спричиняє парниковий ефект, що сприяє швидкому розмноженню бактерій. Підвертайте підгузок так, щоб не закривати пупок, або користуйтеся спеціальними з вирізом для нього.

Коли пупковий залишок відпаде, достатньо один раз обробити ранку спиртом. Не заклеюйте пастирем, бо під пластиром теж парник для мікробів. Продовжуйте мити та просушувати двічі на день, поки ранка не загоїться.

Не бійтеся перевертати дитинку на животик. Інтернет рясніє порадами іменитих консультантів: не робити цього. Але жодних пояснень чому саме, знайти не вдалося. Ранка на пупці така ж сама, як і на колінках, коли ви падаєте на тверду поверхню. Це означає, що пошкоджується тільки самий зовнішній шар шкіри. Ані судини, ані нерви, ані будь які залози при такому пораненні не страждають. Тому кровотеча з такої ранки у дитини без порушення згортання крові малоймовірна. До того ж користь від викладання на животик значно більша за страх, бо при цьому розвиваються м’язи живота, спини та шиї. Крім того, дитина отримує безліч нової інформації, котра потрібна їй для розвитку психічної сфери.

Від чого можна відмовитися?

Консультанти відомої марки дитячого харчування рекомендують дотримуватися стерильності під час догляду за малюком. Може їм і вдається мешкати в операційних, бо інакше стерильним довго не протримаєшся. Але звичайні люди живуть в нестерильному середовищі. Безпековий догляд полягає в тому, що малюку потрібна чистота, а не стерильність. Повсякчасне прасування одягу малюка, чи купання його в кип’яченій або фільтрованій воді погано співвідноситься з реальністю, та лише виснажує породіллю. За тією ж логікою мама має підходити до дитини виключно в скафандрі. Змиріться з тим, що стерильність недосяжна. А от чистота та охайність вітається. Тому краще привчіть себе мити руки всякий раз перед проведенням туалету новонародженого, обробкою пупкового залишку чи після повернення з вулиці. З чим важко не погодитися, так це з тим, що одежа дитини має бути чистою, як і проточна вода для щоденної ванни.

Не додавайте у ваночку відвари трав та розчин давнього друга всіх бабусь калію перманганату. Все це сушить шкіру, а значить, порушує захист малюка від бактерій. Крім того, кристали калію перманганату спричиняють дуже глибокі опіки на шкірі, коли уражається не тільки поверхня шкіри, а й глибокі тканини, включно м’язи. Це дуже боляче.

Чому ж у всіх лікарнях використовують зеленку та перекис? По-перше, не у всіх, бо є лікарні з дбайливим ставленням до матері та дитини. В них досвідчений персонал з самого початку вчить маму сучасним правилам безпекового догляду. А по-друге, і перекис, і зеленка використовуються лише за певних санітарних умов. Вони базуються на математичних висновках, тобто виражаються в конкретних цифрах. В окремій квартирі у малюка не буде контакту з багатьма людьми, його ліжечко не буде стояти поряд ще з десятьма малюками. Тому його шкіра швидко та безболісно пристосується до ваших родинних мікробів.

Як зрозуміти, що щось пішло не так?

Неприємний запах від пупка, почервоніла та припухла шкіра навколо пупкового кільця та порушення загального стану малюка – це привід негайно звернутися до лікаря. Але при якісному рутинному догляді та бережному відношенні до своєї дитини, такі випадки зустрічаються вкрай рідко.

Статтю підготували редактори видання МедПравда. Ми бажаємо здоров’я та спокою вам і вашим малюкам!

Залиште свій коментар
Читайте також
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img