Журналісти сайту Субота Онлайн днями вирішили перевірити якість нашої води з крану.
Для порівняння її ж відфільтрували через глечиковий фільтр “Brita”. Третьою “піддослідною” була “Моршинська негазована”.
Аналіз води робили у “Центрі фільтрації води”, який знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Покровська, 41 (за кошти редакції).
Джерело 1 – “Моршинська негазована”
Джерело 2 – Відфільтрована вода з крану
Джерело 3 – Вода з крану
“Моршинська негазована”. Усі показники в межах норми – вода придатна для пиття
Вода з крану. Три показники виходять за межі норми – вживання цієї води може бути небезпечним для здоров’я
Як бачимо, показники “Моршинської негазованої” та відфільтрованої води з крану – в межах норми. Ці води можна вживати. А ось три показники води з крану – виходять за межі норми, вживання цієї води може бути дуже небезпечним для здоров’я і ось чому:
Окисність вище норми
Перевищення свідчить про вміст у воді легко окислюються органічних сполук, багато з яких негативно впливають на печінку, нирки, репродуктивну функцію організму. При знезараженні такої води хлоруванням утворюються хлорвуглеводнів, значно більш шкідливі для здоров’я населення (наприклад, хлорфенол).
Залізо вище норми
Чи безпечно залізо в питній воді? Звичайно ж ні. Інакше це загрожує несприятливими наслідками. На що впливає надмірний вміст заліза у воді:
1. На вашу шкіру. Підвищений вміст заліза може пошкодити клітини шкіри, що призведе до інфекції і появи зморшок. Крім того, така вода не змиває залишки мила з тіла, викликаючи закупорку пор і скупчення масла на шкірі, що призводить до різних шкірних проблем, таким як екзема або прищі.
2. На здоров’я. Високий вміст заліза може викликати діабет, гемохроматоз, проблеми зі шлунком, нудоту і блювоту. Воно також може пошкодити печінку, підшлункову залозу і серце.
3. На їжу і напої. Ми вже говорили про те, що підвищений вміст заліза у воді викликає неприємний металевий присмак. Якщо ви використовуєте таку воду для приготування будь-яких напоїв, таких як чай або кава, їх смак також зміниться. Крім того, вода з високим вмістом заліза може забарвити в темний колір фрукти, овочі та інші продукти, приготовлені в ній, і зіпсувати смак.
4. На сантехніку, кухонні прилади та одяг. Якщо у воді багато заліза, воно схильне залишати червонувато-помаранчеві плями на сантехніці, включаючи ванну, душ і змішувачі. Якщо мити посуд в такій воді, ви можете виявити темно-червоні плями на столових приладах і тарілках. Якщо прати в такій воді, це призводить до появи жовтих плям на одязі, її вицвітанню і погіршенню якості.
5. На труби. Коли по трубам тече вода з високим вмістом заліза, це призводить до накопичення мінералу, викликаючи закупорювання труб. Це, в свою чергу, може засмітити раковини і туалети і привести до зниження тиску води у вашому будинку, накопичення червонувато-коричневої слизу в ваших трубах.
Марганець значно вище норми
Безпечна для організму добова доза коливається від 1 до 5 мг і залежить від віку людини: діти – 1-2 мг, дорослі – 2,5-5 мг. Регулярне вживання води з підвищеною концентрацією марганцю стає причиною цілого ряду захворювань:
порушень центральної нервової системи;
проблем з серцево-судинною системою;
мутагенних і алергічних ефектів;
легеневих захворювань;
порушень функціонування мозку і погіршення метаболізму.
Надмірне вживання марганцю призводить до зниження апетиту, підвищеної стомлюваності, проблем з пам’яттю і постійної втоми. Особливо понаднормовий марганець шкідливий для дітей.
Присутність марганцю в питній воді може викликати накопичення відкладень у системі розподілу води (чи це не одна з головних проблем нашого Водоканалу?)
Ми обов’язково поцікавимось, скільки у Житомирському водоканалі витрачають коштів на очищення води з крану, а поки що, будь ласка, не вживайте її невідфільтровану – це може спричинити дуже серйозні проблеми зі здоров’ям!