Вже з самого початку року полихає скандал навколо комунального підприємства «Фольклорний ансамбль національного обряду «Родослав» Житомирської обласної ради. Справа в тому, що його директорка намагається штучно приєднати до обласної філармонії в супереч думці колективу.
Взагалі писати про культуру в наш час справа не дуже вдячна. Різного порядку «знавців» в галузі культури зараз більше ніж справжніх фахівців. І справа навіть не в отриманої колись в вишу спеціальності, а в самому розумінні мистецтва як явища, наявності певних знань в галузі менеджменту. На жаль, вже неодноразово велика кількість експертів зазначали, що майже 80% чиновників в будь-якої сфері управління не можуть підтвердити свій освітній рівень, зазначених в численних дипломах. Це конкретно означає, що чиновник, займаючи певну посаду не має відповідних знань та розуміння, яким чином або в якій спосіб керувати довіреним йому закладом.
Як сталося, що чиновник – керівник в мистецтві не розуміється на ньому?
І департамент культури Житомирської обласної державної адміністрації не виключення в цьому питанні. Навіть з трибуни Верховної ради України лунали заклики навести лад в кадровому питанні департаменту культури ЖОДА. Але висновків жодних не було!
Нагадаємо, що на початку 2017 року була прийнята Постанова Верховної ради України «Про відзначення 150-річчя від дня народження Української письменниці та громадського діяча Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки)», де зазначалося, що 25 лютого 2021 року виповниться 150 років від дня народження Лесі Українки – однієї із центральних постатей в історії національної культури. Але на сайті обласної ради в січні 2021 року з’явилося повідомлення про те, що нічого з планів з відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки в Житомирській області не виконано.
Голова Житомирської обласної ради Володимир Федоренко також ще на початку року перевірив хід реставраційних робіт у літературно-меморіальному музеї Лесі Українки у Новограді-Волинському та був в шоці від рівня підготовки до святкування ювілею письменниці, вірніше від її повної відсутності. І це при тому, що на проведення робіт було виділено 1,8 млн грн з бюджету. «Краще б нічого не робили, ніж так. Реставрація проведена недбало, темпи не витримують жодної критики. Однозначно так не повинно бути!» – прокоментував Володимир Федоренко.
Вже неодноразово наше видання піднімало тему не фаховості та зловживань з боку чиновників Департаменту культури. Були звернення до Національної поліції, навіть відкривалися кримінальні провадження, які з часом благополучно закривали за закінченням строків розслідувань, адже жодного розслідування не було. Питання до керівництва обласного ГУ Нацполіції від журналістів було риторичним – коли завершиться розслідування по відкритих провадженнях. А у відповідь була тиша і тільки на підставах повної анонімності автору матеріалу пошепки слідчі розповідали чому саме керівництво забороняє проводити слідчі дії відносно співробітників Департаменту культури, молоді та спорту ЖОДА: «Ну, ти ж сам розумієш, хто з депутатів їх кришує!»
Це «кришування» вже завдало величезну шкоду не тільки культурним закладам, а й закладам освіти, іншим дитячим установам. Навіть нещодавно в Житомирській області відбулося виїзне засідання Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування випадків та причин порушення прав дитини. Про це ми також вже писали.
Чому саме «Родослав» став заважати області?
Але повертаємося до галузі культури. Наприкінці травня цього року скандал навколо ансамблю «Родослав» вийшов на загально обласний та всеукраїнський рівень. Творча група ансамблю обурюючись на те, що з ними, як митцями ніхто не бажає рахуватися, в категоричної формі зажадали заяви про звільнення від директорки Ольги Хмельницької.
Причину обурення артистів висловив на власній сторінці соліст ансамблю, відомий в Україні співак Олексій Буднік:
«Більше терпіти не можу і мовчати теж. В листопаді нашому славному ансамблю «Родослав», має виповнитись 30 років. Всі ці роки, колектив віддано служив культурі та мистецтву, прославляючи Житомирщину і Україну. Не легкою була доля колективу: ні свого приміщення, ні свого транспорту, а інколи навіть фінансування, але не зважаючи нінащо, колектив працював, творив.
Кілька років тому, на посаду директора колективу прийшла Ольга Хмельницька. Обласна Рада і приміщення виділила, хоч в оренду, але нас це повністю задовольняло. Здавалось би все почало налагоджуватись. Але тут, де не візьмись – пандемія, карантин. Хоч важко, але пережили і цей рік пандемії, навіть майже виконали фінансовий план.
В кінці 2020 року наш директор заявляє: у нас на наступний рік недофінансування і треба скоротити третину колективу (нібито іншого виходу не має). Під скорочення підпадали як сумісники, так і люди які працювали в ансамблі на основній роботі. З боєм, але нам вдається відстояти тих, хто працює в нас на основній роботі, але всіх сумісників вона звільняє і на даний час в колективі з 45 артистів, залишилось 30.
В березні місяці ми дізнаємося, що в нас вже великий борг за оренду приміщення. Як вияснилось, наш директор не переоформила договір оренди (хоча була попереджена, що треба переоформити) і ціна оренди піднялася з 1 грн. до 72 грн за 1 м/кв. Через ці борги, у нашого директора з\’явилась ідея про перехід колективу під правління філармонії. З часом Обласна Рада все ж таки додає фінансування і проблему з орендою вирішено, але директора не покидає ідея про перехід до філармонії, мотивуючи це тим, що ніби то ми не в змозі навіть заплатити за комунальні послуги. Розуміючи те, що колектив проти переходу в філармонію, Хмельницька О.О. починає «чорну» боротьбу проти колективу, дискредитуючи і принижуючи колектив у владних кабінетах: нібито ми не ходимо на роботу, програми не цікаві і вона їх не може продати, нібито за 30 років колектив створив лише дві композиції і т.д.
Зважаючи на непрофесійність, некомпетентність, і на наш погляд зумисно створені проблеми Хмельницькою О.О.
колектив ансамблю «Родослав» категорично відмовляється працювати з даною особою. Це людина, яка за два роки свого правління не принесла в колектив нічого доброго, а лише проблеми і розчарування. Вона не змогла налагодити професійну роботу колективу, а коли зрозуміла, що їй це не підсилу, то вирішила передати колектив філармонії, а це веде до злиття колективу з філармонією, а з часом і до ліквідації ансамблю.
Ще одним кричущим фактом не людяності даної особи, було звільнення людини яка створила цей колектив і була його натхненником. Не зважаючи на важку хворобу серця, директором було звільнено художнього керівника колективу Крутоуса О.Г.».
Коментарі під постом в Фейсбуці також були з обуренням:
«Житомирщина надзвичайно співучий край, де дякуючи таким колективам як «Родослав», ми зберігаємо співочу автентику нашого краю, пропагуємо українську пісню. Впевнені, що керівництво області наддасть вам підтримку в цей важкий час. Адже такі самобутні українські колективи мають право на життя».
«Серце кров\’ю обливається, коли читаєш такі «крики душі артистів», але це болить тим, хто живе мистецтвом….сил і терпіння вам!»
«Мій любий «Родославе», тримайся!!! Ми віримо у вас. Натхнення вам, та витримки у такий нелегкий час».
«Ми сьогодні маємо відроджувати нашу культурну спадщину- традиції, звичаї, пісню, мову! Славетний колектив «Родослав» – невичерпне джерело українського фольклору! Саме цей колектив популяризує українську народну пісню і робить це на високому професійному рівні! Держава має опікуватись колективами такого рівня!»
«Я не знаю, які потрібно мати мізки, щоб знищити такий колектив. Дуже сумно, що керівництво культури області пішло на такі дії, підтримуючи О. Хмельницьку. Житомирщина повинна пишатися таким колективом, як «Родослав», адже керівники і артисти по крупинці збирали фольклор по всій Україні. Це важка праця а хтось не компетентний хоче цю всю працю знищити. Хочеться плакати. Знищують Україну, українську мову і українські обряди».
Директорка vs колектив. Хто переможе?
Сама Ольга Хмельницька записала свій коментар під назвою «Чому «Родослав» не хоче приєднуватись до філармонії» та виклала його в різних соціальних мережах, наголосивши про наступне:
«Відверто про наболіле. На даний час фольклорний ансамбль національного обряду «Родослав» знаходиться в фінансовій та творчий кризі через відсутність активної концертної діяльності, що унеможливлює оплату оренди, утримання приміщення, комунальні платежі та бюджетне недофінансування колективу. Єдиним виходом з фінансової та творчої кризи, є приєднання до філармонії. Чому ансамбль «Родослав» не хоче приєднуватись до філармонії? Тому що в філармонії треба працювати! Зараз ансамблю 30 років, а в репертуарі тільки сім концертних програм. Репертуар тримається на артистах пенсійного віку. Зараз в колективі 34 артиста, серед яких 16 пенсіонерів. В зв’язку з недофінансуванням колективу всіх сумісників та працюючих на 0,5 ставки звільнено. Артисти ансамблю «Родослав» ніколи не працювали системно. Репетиційне приміщення по вулиці Чуднівській, 105 дуже дороге. У разі приєднання до філармонії у колектива буде своя репетиційна зала, гримерки, душові кімнати».
Повністю приводити майже шостіхвилинний коментар не має сенсу. Адже вже з наведеного уривку ми можемо впевнено заявити про маніпуляційний характер даного коментаря. Про дуже дорогу оренду, про яку згадує директорка колективу, це повна брехня. Потрібно було вчасно подати заявку про пільгову оренду приміщень, як це роблять інші заклади і оренда становила б 1 гривню 29 копійок на рік. А не ту скажену суму, яку сплачує колектив із-за некомпетентності Ольги Хмельницької. І стосовно зарплати директорка також відверто збрехала, згідно отриманих відповідей на запит щодо публічної інформації, відповідні суми були перераховані Житомирською обласною радою. Тобто кого саме має намір ввести в оману Ольга Хмельницька, не зовсім зрозуміло. Але фахівців, які вже багато років працюють в галузі культури та розуміються на менеджменті в цьому, ввести в оману дуже важко.
Напевно тому після подібних безглуздих заяв, колектив ансамблю знов звернувся до Ольги Хмельницької з вимогою написати заяву про звільнення. Скандал спалахнув особливо сильно після заяви директорки щодо нібито якоїсь перевірки комісією з ОДА. Але згідно отриманих нами відповідей, на тої час жодної комісії, яка б мала повноваження перевіряти роботу ансамблю не існувало. Тільки на початку липня Департамент культури, молоді та спорту підготував проєкт Розпорядження про створення спільної робочої групи щодо вивчення ситуації з ансамблем «Родослав». І навіть станом на 12 липня вказане Розпорядження не було ще підписано.
Щодо репертуару ансамблю, то автору прийшлося звернутися до незалежних експертів. На засадах анонімності, а інакше на жаль в Житомирській області не виходить, професійні хореографи, які взагалі не мають відношення до Департаменту культури, молоді та спорту ЖОДА та ансамблю «Родослав», надали вичерпну консультація стосовно принципів складання репертуару або репертуарів великих колективів, до яких належить й «Родослав». З’ясувалося, що в багатьох колективах, які ведуть активну гастрольну діяльність, в більшості випадків, протягом року готовлять одну гастрольну програму, з якої роблять турне. Після закінчення гастрольного турне, робиться нова програма, але знову за основу беруться вже готові номери. Показово це можна визначити з саме фольклорними колективами, які виконують народні, фольклорні або стилізовані номери зі змішаним використанням хорових, танцювальних та сольних номерів. Це повністю зрозуміло, адже народні та фольклорні номери кожен день не пишуться. Вони, як й обряди існують століттями. Тому заява директорки про повністю нову програму свідчить тільки про її некомпетентність.
Чому в Департаменті культури області про культуру взагалі уяви не мають?
Головний хореограф комунального підприємства «Фольклорний ансамбль національного обряду «Родослав» Житомирської обласної ради Народний артист України Рафаїл Маліновський також прокоментував конфлікт колектива з новою директоркою:
«Так, нас намагаються передати до філармонії. Але знову все це відбувається через непрофесіоналізм директора нашого колективу. На колективах, як наш «Родослав» гроші не заробляють. Ми формуємо культуру нашого народу, саме створюємо справжню народну українську культуру! Наш колектив має назву «Фольклорний ансамбль національного обряду». Тобто обряд неможливо створити новий до кожного свята на кожен тиждень. У нас є чотири основних програми на кожен сезон, є концертні програми до народних свят. Ми не можемо влітку співати колядки та щедрівки! Наш колектив постійно бере участь у всіх міських та обласних святах. І кожного разу нам є що показати. Ми маємо досить багатий репертуар на будь-який випадок.
Директорка нам закидає зауваження, що в нас працюють люди в віці. Але як можна створити обряд, де зазвичай беруть участь батько, мати, дідусі та бабусі, коли в ансамблі будуть тільки юні артисти? Це дурість! Весілля є весілля, повинен бути каравай. А хто тоді буде його виносити? Діти?
Нам говорять, що в нас з’являться вільні репетиційні площі. Але в філармоній зараз всі один в одного на голові! Місця немає! У вас там ансамбль «Льонок» не має змоги проводити репетиції в повному обсязі! А що буде, коли там з’явиться це один великий колектив? І якому потрібні окремі приміщення для оркестру, хору, балету? Це призведе до повної руйнації нашого колективу! Ми не зможемо всі колективи філармонії одночасно працювати на однієї сцені. Це нонсенс!
Я намагався особисто зустрітися з директором Департаменту культури, молоді та спорту Житомирської ОДА Максимом Обштою. Дуже довго сидів в нього в приймальні. Потім він виходить і запитує: а хто ви? Я не хочу сказати, що в мене якась гординя. Але в нас в області не стільки багато Народних артистів. Можна було б за час знаходження на посаді хоч з кимось йому познайомитись? Моя система Поліського танцю відома на весь світ! За цією системою весь світ танцює наші українські поліські танці. А очільник Департаменту культури області навіть не може зрозуміти, про що йдеться!»
Під час підготовки даного матеріалу ми ретельно вивчили більш ста п’ятдесяти сторінок різних відповідей, зустрічалися та брали коментарі в фахівців різних напрямків в галузі культури та мистецтва. Навіть зверталися до методичної літератури Міністерства культури України та провідних навчальних закладів держави. Тому на жаль, вражаючим було порівняння з досвідом інших колективів, але це порівняння було не на користь чиновників департаменту культури. Взагалі склалося враження, що чиновники від культури навмисно намагаються знищити саме нашу культуру.
На останок – особисті юридичні послуги за рахунок держави
Впевненості в те, що чиновники самі взагалі не зможуть вирішити дане питання, додає тої факт, що директорка ансамблю чотири рази за кошти ансамблю укладала договори на надання юридичних послуг. Офіційно це на сайті zakupki.com.ua мало назву «Інформаційно-консультативні послуги з питань публічних закупівель». Що саме закуповувалося невідомо, але майже 14 с половиною тисяч гривень на це було витрачено.
І це при тому, що в Житомирській обласній раді одразу кілька управлінь виконавчого апарату повинні займатися даними питаннями та надавати допомогу в прийнятті рішень на правах власників закладу. Але кого це може хвилювати, якщо можна за кошти бюджету чи самого закладу найняти юриста «зі сторони» і не навантажувати себе додатково? Ну, так сказати, це ж не особисті гроші з власної кишені…