Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
Що вчора було у кабінеті директора
Що вчора було у кабінеті директора "Житомиргазу"? ВІДЕО


 • Що вчора було у кабінеті директора
  Що вчора було у кабінеті директора "Житомиргазу"? ВІДЕО

 • Як житомиряни Кіпр годують
  Як житомиряни Кіпр годують

  Вчора біля будівлі «Житомиргаз», що...

 • Скільки грошей заробляє керівник
  Скільки грошей заробляє керівник "Житомиргазу" і що про це думають житомиряни?

  Зарплата голови правління акціонерного товариства...

 • У житомирських дитсадочках замерзають діти
  У житомирських дитсадочках замерзають діти

  Ранкове повідомлення від батьків. Ліна...

Новини
Американці подарували Україні ліки, які не працюють проти "Дельти"?

Американці подарували Україні ліки, які не працюють проти "Дельти"?

25 вересня 2021
Україна бореться з COVID-19, зокрема і шляхом вакцинації. Однак чи правильний підхід до програми щеплення, чи вдасться назавжди приборкати коронавірус? Про це ділиться своїми думками інфекціоніст заслужений лікар України професор Ольга Голубовська.

— Скажіть, будь ласка, що у нас відбувається з вакцинацією?

— Як ми й прогнозували, є певні проблеми у сфері логістики: масові програми вакцинації завжди важко організувати. А в Україні це особливими труднощами супроводжувалось. І нині виявилося під час перевірки, що коли відкривається контейнер, то стає зрозуміло: вакцини надходять із порушенням процедури зберігання, в тому числі холодового ланцюга. А це дуже важливо, і я вельми сподіваюся, що ці вакцини утилізують. Найменші наслідки — це те, що вони не будуть ефективними. Але ніхто достеменно не знає, які там відбуваються реакції, тому їхнє введення, не дай Боже, може супроводжуватись і якимись побічними наслідками. Ніхто цього не передбачить. До того ж чимало фахівців, як і я, не згодні з певними моментами.

Американці подарували Україні ліки, які не працюють проти "Дельти"?


— Що вас непокоїть?

— Я не згодна, що потрібно вакцинувати людей, які перехворіли менш ніж пів року тому чи навіть дев’ять місяців тому. В багатьох країнах Європи, в Канаді не вакцинують. Я не довіряю, наприклад, нашій національній технічній групі з вакцинації. Зверніть увагу: директор Інституту інфекційних хвороб академік Вікторія Іванівна Задорожна, відомий у світі експерт, не раз писала заяву про вихід. А вона повинна очолювати цю групу, а не бути простим її членом. Це ж смішно! Очолювати групу повинен ключовий фахівець, що має статус у світовому співтоваристві. Вікторія Іванівна писала у МОЗ, що її там не слухають, не чують і все, що вона говорить, абсолютно не враховується. Ми її тоді просто вмовляли. Сьогодні я не знаю, вийшла вона чи ні. І вибачте, але в мене нема жодної довіри до цієї групи, склад якої викликає певний подив.

— Своєю чергою українці вам довіряють. Скажіть, чи можна перенести в часі друге щеплення і яка ймовірність заразитися відразу після вакцинації?

— Людина, якій зробили щеплення, перебуває у стані інфекційного процесу. Він постійно у нас в організмі проходить. Тому я завжди говорю: якщо людина вакцинувалася, то вона повинна в найближчий тиждень дуже себе берегти. Треба посилити засоби індивідуального захисту.

Нині проблема, що чимало різних штамів з’являється. Говорять про «Дельту», післязавтра буде ще щось. Ви ж розумієте, що штами в природі виникають набагато раніше, ніж ми їх здатні виявити. І вони вислизають трохи і від природного імунітету, і від вакцинального. Начебто якийсь перехресний імунітет є, але факт, що він виявився все-таки не суворо специфічним. Люди, навіть повністю вакциновані, повинні розуміти: вони можуть захворіти, особливо якщо отримають велику дозу збудника — тоді йде прорив імунітету. Тому завдання залишається незмінним. Якщо судилось інфікуватися, то краще одержати малу дозу, щоб легко перехворіти. Адже цей процес у тому числі дозозалежний. І ліпше людині бути імунною. Що стосується питання перенесення на тиждень вакцинації, то, гадаю, нічого страшного. Рекомендації даються чіткі, тому що за ними проходили клінічні дослідження.

— А тим, хто не хворів, обов’язково вакцинуватися?

— Так. Я прихильник того, що людина повинна бути імунною. Її імунна система має вивчити нового збудника, знати, що він є у природі, повинна з ним зустрітись. Ідеально, якщо це відбудеться шляхом вакцинації або легкого перебігу захворювання. І коли навіть виникатимуть нові штами, то, щонайменше, імунна система буде вже навчена і, маємо надію, сформується швидка імунна відповідь. Ми ж пам’ятаємо, що, крім антитіл, велику роль відіграють Т-клітини пам’яті. Збудник перебуває під різним тиском — і природного імунітету, і поствакцинального, а також під упливом чинників довкілля. Він намагається знайти слабкі ланки. Скажімо, одне з останніх досліджень, опубліковане наприкінці червня американцями, показало, що вірус навіть здатний уражати клітини, які раніше були до нього несприйнятливими. Ми сьогодні тільки входимо в цей період, коли з’являються нові штами. І вже багато країн досягли високого рівня вакцинації населення. І нині досліджуватимуть вплив щеплень. Ось чому я вважаю, що повинен бути аналіз. А в нас його до пуття і нема ніякого, тільки звітуємо про кількість вакцинацій. Епідеміологи практично не працюють в осередках. Раніше проводили постійно так звані сероепідеміологічні дослідження — тобто регулярно визначали рівень антитіл у популяції проти будь-якого інфекційного захворювання. Ось провели масову вакцинацію, і треба перевірити, як більшість населення, популяція, на неї відповіла. Ми ж перебуваємо в особливому середовищі: люди бідні, живуть у стресі. Я вже не кажу, що Чорнобильська зона теж нікуди не ділась. Ось як вони відповідають? Може, слабко. Це ж треба проводити наукові дослідження. У нас цього практично не робилося. Добре, що хоч за наполяганням Ради нацбезпеки та оборони нещодавно було здійснено дослідження, яке показало: 33% населення мають антитіла до коронавірусу. Ось чому, до речі, можливо, ми ще й тримаємось якийсь час.

— Скажіть читачам головне: ми витримаємо?

— Ми в цьому хаосі вижили. Так, на превеликий жаль, не всі. Загинуло багато моїх колег. Але хочу наголосити: ми вже сьогодні набагато більше озброєні різними знаннями з лікування. Адже всі ж розуміють, що хворіти інфекційними хворобами будемо завжди і вакцинація лиш запобігає важкій формі. Проте людині головне — щоб вона вижила. Ось у цьому плані ми вже просунулися. Крім того, напевно, половина українців таки має імунітет до коронавірусу. Гуморальний імунітет, повторюся, 33% мають, а Т-клітинна відповідь є у ще більшої кількості. Тобто серйозне «проепідемування» українців уже відбулося. Так що, гадаю, ми неодмінно виживемо. А хто у цій ситуації мав рацію, хто ні — покаже тільки час. Бачите, цей вірус дуже своєрідний, обговорюється його лабораторне походження, тому він такий малопередбачуваний. Ніхто не спрогнозував весняної хвилі. Всі думали, що ось осіння найстрашніша. А виявилося, весняна хвиля за інтенсивністю разів у п’ять була важчою клінічно і щодо навантаження на стаціонари. Тоді коївсь якийсь кошмар... Мені дуже хочеться, аби цього більше не повторилося. Зрозуміло, що будуть сплески, люди хворітимуть. Ви чуєте, як у багатьох країнах, приміром Індонезії, провакцинованій китайським коронаваком, люди хворіють, але смертність там невелика. Тому, як казав цар Соломон, і це мине. Треба розуміти, що ми з вами будемо жити далі. І хворіти іншими інфекційними захворюваннями теж.

Р. S. Поки інтерв’ю готувалося до друку, посольство США в Україні повідомило про прибуття до нас партії з 60 тис. флаконів медпрепаратів Bamlanivimab і Etesevimab від коронавірусу, які повинні розподілити між лікарнями. Тим часом відомо, що Управління з продовольства і медикаментів США в червні 2021-го призупинило застосування цих медикаментів при лікуванні COVID-19.
Коментуючи подію виданню unn.com.ua, Ольга Голубовська зауважила, що «ми вже повинні звикнути: нам дають те, що іншим вже не треба». Адже ці ліки не ефективні проти деяких штамів коронавірусу, в тому числі й «Дельти», яка циркулює в Україні. Окрім того, препарати вводяться внутрішньовенно і мають певні особливості застосування і зберігання, які важко забезпечити в наших реаліях. «Ці ліки повинні бути використані на початкових етапах захворювання, якщо лікар вважає, що стан пацієнта має тенденцію до погіршення. Якщо їх призначати у пізній стадії, найтяжчій, то тим самим можна, навпаки, посилити тяжкість перебігу захворювання. Хочу вкотре повторити: жодної панацеї, жодних диво-ліків від коронавірусної інфекції, на жаль, не існує», — наголосила О. Голубовська.
Джерело статті: silskivisti.kiev.ua

На головну сторінку

«    Вересень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Новини