Від 5 вересня у Житомирі підвищилась вартість розливної питної води в автоматах. Якщо раніше за літр води підприємці брали від 80 копійок до 1 гривні, то зараз єдиний тариф на всіх – 1 грн 50 коп. за літр. Таке подорожчання неабияк обурило покупців, які за шестилітровий бутель тепер мають викласти 9 грн, замість шести. Особливо бідкаються пенсіонери.
«Ту воду не можна пити, а ця дорога вже стала, що неможливо. Ціни – це щось страшне», – говорить житомирянка Майя.
«В неділю брала, а це прийшла і емоції зашкалюють. На картку з пенсійного фонду чомусь зайве не капає. Жах якийсь, немає слів, одні матюки, вибачте», – обурюється жінка.
Натомість підприємці виправдовуються: це вимушений крок, на який впливає низка факторів, спричинених спершу пандемією, а згодом і повномасштабною війною.
«Коли був коронавірус, ціни у місті росли, а постачальники води ціну не підвищували. Коли почалась війна, ціни виросли у багато разів, а ми воду певний час давали взагалі безкоштовно. Потім давали по 50 копійок. Коли ці ціни й витрати почали вимотувати і підприємство стало іти в мінус, то постало гостро питання підвищення ціни. За цей час і пальне здорожчало удвічі. До війни воно було 26 грн, а зараз на заправках ви можете подивитися ціну», – роз’яснює «ФОП Тулінас» Микола Тулінов.
«Затрати великі. У нас у кожній воді присутній метал, залізо, щоб його прибрати потрібна сіль. Сіль возили зі Слов’янська та Білорусі, Мозера. Зараз возять з Німеччини і Польщі, 500 грн за мішок 25 кг. Цю сіль потрібно періодично засипати для промивки балона, для очищення заліза. Затрати на дизель», – каже «ФОП Миснюк» Володимир Миснюк.
Через збільшення вартості розливної питної води у місті, тутешні жителі масово стали скаржитись до міської ради. Коментуючи ситуацію мер Житомира роз’яснює: влада не має права втручатись у комерційну діяльність підприємців, тим паче, впливати на вартість товарів. Втім, застерігає підприємців не гратися з цінами під час війни, натякаючи про можливі наслідки.
«ФОПи, підприємства, компанії з інших міст – синхронно підняли ціну. Це безумовно був зговір. Ми не маємо права втручатись у підприємницьку діяльність, але підтримувати ту норму рентабельності, яка була до війни, точно на сьогодні не час. Тому, місто дає дозволи на встановлення, у нас є право переглянути ці дозволи. Ще деякі з них не оформлені, навіть, тому архітектура підготує відповідні документи до кінця тижня. В нас є право, по закінченню договорів на встановлення, провести конкурс і визначити тих, хто буде прислуховуватись до потреб житомирян», – зазначив Житомирський міський голова Сергій Сухомлин.