Житомирянку Аліну Кундіч під час повітряної тривоги 1 грудня не пустили в укриття за адресою провулок Скорульського, 5 у Житомирі. Це – приміщення навколокультурного простору. Жінка розповіла Суспільному, що їй відмовили, бо дозволяють переховуватися лише працівникам закладу.
“Мені сказали, що це укриття для своїх, тобто для працівників навколокультурного простору. Хоча я раніше сюди без проблем заходила. Так, було мало місця, але люди тіснилися, готували чай, спілкувалися. Були люди старшого віку, діти. Раніше без проблем всіх пускали і ніхто не говорив, що будівля ця може скластися”, – розповіла Аліна.
За словами орендарки приміщення Оксани Вахнюк, до листопада 2022 року керівником закладу була інша людина, яка і дозволяла під час повітряної тривоги пускати сюди всіх охочих.
Оксана Вахнюк також розповіла, що цей підвал – небезпечне укриття. Його стіни мають тріщини, тут аварійні тепломережі та відсутня система вентиляції. Як нова орендарка приміщення, вона написала грант на його реконструкцію.
“Ми подали наші пропозиції в організацію “Крим SOS”. Був конкурс грантів. Там нам запропонували максимально можливу суму. Це 189 тисяч гривень. У нашому випадку це дуже мало. Приблизно стільки грошей нам потрібно, щоб відремонтувати систему вентиляції, щоб можна було відкрити це приміщення для людей. Але не зараз, бо це небезпечно. І брати на себе таку відповідальність, щоб запускати людей у братську могилу, я не готова”, – сказала Оксана Вахнюк.
На онлайн-мапі сховищ, яку опублікувала Житомирська міська рада, за адресою Скорульського, 5 є найпростіше укриття, яким може скористатися кожен. Акт про взяття його на облік підписали у січні 2022 року представники комісії спільно з балансоутримувачем приміщення, каже керівник управління цивільного захисту населення Житомирської міської ради Микола Дідківський.
За його словами, приймаючи це укриття, представники комісії надали свої рекомендації. Акт підписали, зокрема, і представники балансоутримувача. “Цим актом і керувалися, коли дозволяли людям сюди заходити під час сигналів повітряної тривоги. Якщо щось по ходу міняється, то немає проблем. Люди телефонують на наше управління, до міського інформаційного центру, – і ми все уточнюємо. Якщо є потреба, спеціаліст виїде і на місці розгляне проблему”, – сказав Микола Дідківський.
За словами виконувача обов’язків керівника міського центру з надання правової допомоги Андрія Мілютіна, якщо укриття взяте на облік, а також відображене на інтерактивній мапі, то доступ до нього обмежувати не мають права. Не пустити до укриття можуть лише у разі, якщо воно розташоване на території режимного об’єкту.
“Коли починається тривога, і люди на онлайн-мапі бачать, що є укриття, зокрема, й на території приватної власності, то вони можуть безперешкодно ним скористатися. Заборона доступу у це укриття є порушенням прав цієї людини”, – сказав Андрій Мілютін.