Авторизація
Імя користувача :
Пароль :
Відновити пароль!
У Житомирському медичному інституті пройде день відкритих дверей
У Житомирському медичному інституті пройде день відкритих дверей

Шановні абітурієнти та батьки, запрошуємо...

  • У Житомирському медичному інституті пройде день відкритих дверей
    У Житомирському медичному інституті пройде день відкритих дверей

    Шановні абітурієнти та батьки, запрошуємо...

  • Юрія Сарапійчука, якого раніше звільнили за сексистські висловлювання, знову обрали сектретарем Коро ...
    Юрія Сарапійчука, якого раніше звільнили за сексистські висловлювання, знову обрали сектретарем Коро ...

    Як стало відомо сайтові Житомир-Онлайн,...

  • У Бердичеві злодій привласнив чужу банківську картку та робив з неї інтернет-проплати
    У Бердичеві злодій привласнив чужу банківську картку та робив з неї інтернет-проплати

    - Людина(тварина), яка сьогодні знайшла...

  • Які газети найбільше передплачують мешканці Житомирської області?
    Які газети найбільше передплачують мешканці Житомирської області?

    З'явилися результати річної передплати обласних...

Новини
Житомирська кардіологиня Марія Брокарєва розповіла, як хронічний стрес провокує інфаркти та інсульти

Житомирська кардіологиня Марія Брокарєва розповіла, як хронічний стрес провокує інфаркти та інсульти

2 лютого 2023
Українці вже декілька років перебувають у стані хронічного стресу: спочатку був COVID-19, тепер війна, яка зачепила кожного з нас. У когось воюють рідні, хтось вже втратив близьких на війні, хтось змушений був переїхати в іншу країну...

Хронічний стрес, який охопив всіх нас, впливає не тільки на нервову систему, а і на всі інші системи організму. Можуть бути збої в ендокринній системі: підвищення рівня цукру, порушення функції щитовидної залози. Збої можуть бути в серцевій системі, до яких приводить надлишок кортизолу і адреналіну - це тахікардія, перебої в роботі серця, підйом артеріального тиску. А ще погіршення пам'яті та головокружіння.

Як вижити? Як не опинитися на лікарняному ліжку в тяжкому стані? Як не померти через запущені хвороби? Про це обласній газеті "Субота" розповіла Марія Брокарєва - лікарка кардіологиня вищої категорії, лікарка з ультразвукової та функціональної діагностики, лікарка нутрициологиня, яка має 20-річний стаж роботи в кардіології.

Житомирська кардіологиня Марія Брокарєва розповіла, як хронічний стрес провокує інфаркти та інсульти


- Чому ми "заїдаємо" чи "запиваємо" стрес? - запитую у лікарки.

- Кожен із нас налаштовує себе триматися: "Я сильна (сильний), я витримаю", - говорить пані Марія. - Люди часто починають шукати для себе віддушину, яка принесе хоч трохи задоволення та тимчасовий спокій. Хтось починає багато курити, хтось "лікується" алкоголем, а хтось налягає на солодощі. Все це не допомагає, а лише добиває організм. Адже куріння робить судини тонкими та ламкими, алкоголь знищує печінку та веде до деградації особистості, а безліч солодощів веде до надлишкової ваги, а далі - цукровий діабет, поява холестеринових бляшок, які перекривають судини. Як результат - інсульт та інфаркт.

За 20 років своєї роботи я не бачила стільки молодих людей з серцево-судинними захворюваннями, як за останні півтора місяці. До мене звернулась 32-річна жінка після геморогічних інсультів та 41-річна жінка, яка була за крок до інфаркту: після проведення коронографії виявилося, що прохідність її коронарної артерії складає лише 5%! Тобто 95% артерії було перекрито атеросклеротичними бляшками. В місце звуження артерії лікарі поставили стент, а якби вона вчасно не звернулась до лікаря, був би інфаркт, причому обширний.

- Наскільки небезпечна зайва вага?

- Коли ми "заїдаємо" стрес солодощами, інсулін піднімається, щоб переробити цукор в крові, людина одразу відчуває прилив енергії, а потім цукор падає і наступає в'ялість, занепад сил і тоді людині знову потрібно з'їсти якесь тістечко, щоб відчути прилив сил. Деякі люди по 3-4 рази на день їдять різні солодощі. В результаті починає набиратися вага. Хочу зауважити, що практично всі мої пацієнти за період війни набрали вагу...

Спочатку наступає, так зване, вісцеральне ожиріння внутрішніх органів, потім - ліпоматоз підшлункової залози (заміна клітин підшлункової залози жировими клітинами), стеатоз печінки (накопичення жиру у клітинах печінки), де виробляється ендогенний холестерин. Тобто рівень холестерину підвищується, він відкладається на стінках судин і артерій і перекриває кровоток.

- А якщо у людини немає зайвої ваги, їй можна не боятися атеросклерозу?

- Навіть якщо людина не має зайвої ваги, але живе у хронічному стресі, в неї з'являються холестеринові бляшки. Чому? Тому що стрес провокує появу хронічного запалення в стінках судин і організм починає "латати" ці місця тим, чим може - на стінку судини починають налипати атеросклеротичні бляшки і перекривають просвіт судини. Ось чому атеросклероз нерідко виявляють у військових 25-27 років, які не мають зайвої ваги, але певний час знаходились на фронті і перебували у постійному стресі.

- Як допомогти своєму організму пережити складні часи і уникнути інсульту та інфаркту?

- Потрібно відмовитися від солодощів, в першу чергу, магазинних, в які добавляються трансгенні жири та інші не дуже корисні добавки. Тістечка краще замінити якісним медом та сухофруктами. Щоб допомогти організму, потрібно їсти багато білка, тобто м'ясо і рибу, сир, яйця, а ще овочі і фрукти. Не вживати "швидкої" їжі, кинути палити і забути про алкогольні напої.

Крім того, старатися менше дивитися і читати новини. Звісно, ми не можемо взагалі уникнути інформації, тому що маємо орієнтуватися в ситуації, але потрібно користуватися тільки перевіреними джерелами і досить дозовано. А якщо постійно дивитися відеоролики з Бучі, Маріуполя і читати страшні прогнози від астрологів, то починаються панічні атаки, які переходять в депресивний стан. Люди, які не можуть подолати тривожність, часто використовують антидепресанти, причому у великій кількості. Але це не є вирішенням проблеми, тому що велика кількість антидепресантів може ще більше погіршити стан людини. Потрібно навчитися відволікати себе від негативу роботою, спілкуванням з оптимістичними людьми, прогулянками на свіжому повітрі. Якщо є можливість, дуже корисно ходити в тренажерний зал, або просто швидко ходити. Це сприяє виділенню ендорфінів (гормонів радості), покращенню кровообігу і зниженню кортизолу (гормону стресу). Взагалі, кортизол можна вивести з організму лише фізичними навантаженнями.

Дуже важливо для людини висипатися, тому що організм відновлюється тільки тоді, коли ми повноцінно спимо. Тому потрібно лягати не пізніше 11 годин вечора і спати вісім годин поспіль.

- Чи потрібно приймати якісь вітаміни та заспокійливі трави?

- Крім правильного харчування необхідно приймати певні мікроелементи та вітаміни. Стрес "з'їдає" магній і його потрібно відновити. Організму також потрібен калій. Його найбільше у сухофруктах. Можна приймати препарати магнію та калію. А ще вітаміни групи В. Корисно заварювати заспокійливі трави: глід, пустирник, валер'яну, мелісу чи приймати препарати з цими травами - вони не викликають залежності, але без них обійтися складно. Якщо після прийому препаратів ви не відчуваєте полегшення, потрібно звертатися до лікаря, який випише медикаментозні заспокійливі препарати.

- Як краще підтримати серце?

- Серце підтримає споживання омегаполіненасичених жирних кислот. Насамперед це риба з моря та річок: червона риба (бажано, яка не штучно вирощена), скумбрія, короп, товстолоб та інші. Рибу не потрібно смажити, краще тушити, запікати чи готувати на грилі. Що стосується оселедця, то він не підходить тим, у кого високий тиск, тому що сіль затримує в організмі воду і спонукає до підвищення тиску.

Якщо у людини аритмія, потрібно негайно звернутися до лікаря, який призначать гіпотензивні або антиаритмічні препарати. Не потрібно терпіти біль за грудиною чи інші ознаки, які є "дзвіночками" проблем з серцем.

- Як вчасно виявити атеросклероз?

- Взагалі, щоб виявити проблему на початковій стадії потрібно хоча б раз у рік відвідувати лікаря і робити обстеження. Адже появу атеросклеротичних бляшок людина ніяк не відчуває, вони з часом поступово закривають просвіт судин і одного дня може трапитися непоправиме горе як грім серед ясного неба.

По протоколу лікарі повинні відправляти людину на УЗД судин голови і шиї на наявність атеросклеротичних бляшок після 40 років. Але якщо я бачу ліпідограму з високим коефіцієнтом атерогенності, високі ліпіди низької щільності, з яких можуть утворюватись атеросклеротичні бляшки, я відправляю на УЗД навіть молодих людей. І часто буває, що у 30 річних пацієнтів без зайвої ваги виявляється початковий атеросклероз. Але навіть якщо так трапляється, не потрібно впадати у відчай.

За словами пані Марії, практика показує, що атеросклероз не прогресує, якщо людина дотримується всіх наказів лікаря. Кожна людина при бажанні може правильно харчуватись, скинути зайві кілограми та знайти час для фізичних навантажень. В тяжкі для всіх часи потрібно допомогти своєму організму витримати всі випробування з найменшими втратами.

Лікар-кардіолог приймає в приватній медичній практиці "Ваш кардіолог" з 8.20 до 17.00 за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, 31. Телефон: 0975958585.

Сніжана Смірнова, Народний тижневик "Субота"


На головну сторінку

«    Лютий 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728 
Новини