Верховна рада України у другому читанні ухвалила законопроєкт, який легалізує медичний канабіс. Що зміниться у лікуванні пацієнтів Житомирського онкодиспансеру, кому першою чергою потрібний цей препарат та чи підготували для цього юридичну базу — дізнавалися кореспонденти Суспільного.
Ігор Радчук — лікар-анестезіолог обласного онкологічного диспансеру. Працює у кабінеті протибольової терапії. Свого часу переймав досвід надання паліативної допомоги у Швеції — працював в одному із хоспісів. Каже, там застосовують для обезболення ліки із використанням медичного канабісу.
“Я був на стажуванні у хоспісі у Стокгольмі і бачив, як там надають медичну допомогу пацієнтам, які потребують паліативного догляду. Я бачив, як там на балконі сидить пацієнт, який має четверту стадію онкології. Він курить цигарку з канабісу і випиває келих червоного вина. Тобто якість життя для таких пацієнтів відіграє велику роль. Загалом у країнах Західної Європи медичний канабіс використовується при 50 різних діагнозах”, — сказав Ігор Радчук.
За словами лікаря, медичний канабіс призначається винятково лікарем. Все залежить від того, які скарги має пацієнт. Але головне його призначення — мінімізувати біль.
“Можлива і комбінація цих препаратів. Все одно вони діють на різні рецепторні групи. Ціль одна — обезболення. Але різні рецептори. Великі дози морфіну дають ряд побічних ефектів, додатковий препарат — знеболюючий. У такому випадку ми зменшуємо дозування того ж морфіну”, — розповів лікар-анестезіолог.
Психологиня онкодиспансеру Тетяна Черноус працює в обласному онкодиспансері не один рік. Вона запевняє, що застосування ліків із використанням медичного канабісу дуже полегшить страждання пацієнтів, які лікують саме онкозахворювання.
“Біль це — страшна річ. Біль забирає в людини людське. Через біль людина втрачає апетит, вона не може спати, вона втрачає інтерес до будь-яких життєвих речей, вона плаче, кричить. Поряд з нею є ще рідні, які хочуть допомогти, але вони не знають, як це зробити. Чим більший у лікаря спектр медикаментів, якими він може допомогти, тим краще. І це дуже важливо”, — сказала психологиня.
Таке обезболювання, за її словами, передусім потрібне тим пацієнтам, які проходять хіміотерапевтичне лікування, адже у них дуже тяжка інтоксикація після застосування хіміопрепаратів. У них постійна нудота, блювота, іноді болі в суглобах, ногах та руках.
Для полегшення болю деколи достатньо всього лише декілька крапель канабісу. Його можна приймати у різних формах та варіантах.
“Вони бувають у вигляді сигарет, пластиря, желейних цукерок або льодяника, якщо це для дітей, можуть бути як чай, масло. Це всі такі доступні речі. Такі ліки не потрібно колоти шприцом. І це ще один момент — це не боляче”, — розповіла Тетяна Черноус.
За словами юриста Романа Гуртовенка, український парламент ухвалив законопроєкт у другому читанні, який легалізує медичний канабіс, але при цьому не підготував належної нормативно-правової бази для цього.