Свіжі новини

ГоловнаУкраїнаУродженка Житомирщини, одна із найбагатших жінок України, вивела за кордон велику частину...

Уродженка Житомирщини, одна із найбагатших жінок України, вивела за кордон велику частину капіталу

27 березня 2024 року великий український виробник лікарських засобів «Фармак» закрив угоду з придбання польської фармацевтичної компанії «Symphar», ставши 100% її власником. Ця угода стала наступним кроком після минулорічних придбань у Чехії та Словаччині.

Також 27 березня український енергетичний холдинг «ДТЕК» підписав угоду про купівлю акцій спеціальної проектної компанії, створеної польською компанією «Columbus Energy», що дасть ДТЕКу право на будівництво систем зберігання електроенергії потужністю 133 МВт на півдні Польщі. Українські інвестиції у великий польський проект оцінюються у сотні мільйонів доларів США. Плюс до цього ще у минулому році ДТЕК заявив про будівництво вітропарку потужністю 60 МВт у Румунії.

Уродженка Житомирщини, одна із найбагатших жінок України, вивела за кордон велику частину капіталу

І вчора в телефонній розмові мій давній знайомий польський фондовик, який до війни заводив акції українських підприємств на Варшавську фондову біржу для залучення довгих інвестиційних грошей в Україну, відкрито запитав у мене – чому ви у нас просите багатомільярдні інвестиції, але при цьому ваш національний великий капітал йде зі своєї країни?

Справді, це ключове питання для ухвалення рішень про інвестування в Україну нашими потенційними іноземними інвесторами: чому вони мають заходити на український ринок, якщо місцеві великі підприємці з нього виводять свої капітали на купівлю закордонних активів?

Звичайно ж, все можна правильно обґрунтувати та аргументувати (навіть за умови війни). Проте, цвяхом у голові сидить думка про те, що «Фармак» і «ДТЕК» все ж таки збирають гроші у воюючій країні з сильно збіднілих українських споживачів для інвестування в закордонні активи. І про це добре знають наші іноземні інвестори. Яке рішення вони ухвалять щодо інвестування в Україну?

Уродженка Житомирщини, одна із найбагатших жінок України, вивела за кордон велику частину капіталу

Олександр Гончаров

Про “Фармак” та Філю Жебровську:

АТ «Фармак» (англ. Farmak) — лідер фармацевтичного ринку України за обсягами продажу лікарських засобів у грошовому вираженні (за даними Proxima Research у 2022 році). Штаб-квартира знаходиться в Києві, Україна. Голова наглядової ради компанії — Філя Жебровська. Виконавчий директор — Володимир Костюк.

Компанія виробляє більше 400 найменувань лікарських засобів. Препарати представлені в 14 терапевтичних групах. Серед основних напрямів — протизастудні, ендокринологічні, гастроентерологічні, кардіологічні, неврологічні препарати.

Продукція АТ «Фармак» експортується до понад 40 країн світу. Лікарські засоби «Фармак» продаються в країнах ЄС, Центральної та Південної Америки, СНД, Близького Сходу, Азії. Компанія має 5 міжнародних представництв в Узбекистані, Казахстані, Киргистані, Польщі, В’єтнамі, а також офіс в ОАЕ.

«Фармак» є членом асоціації «Виробники ліків України».

Історія
1925 — заснований Київський хіміко-фармацевтичний завод ім. М.В. Ломоносова.

1950-ті рр. — запуск виробництва рентгеноконтрастних засобів. Розробка та випуск лікарського засобу «Корвалол»; синтез нових лікарських засобів.

1960-ті рр. — виготовлення 27 найменувань ліків.

1970-ті рр. — експорт продукції заводу до понад 20 країн світу, серед яких Німеччина, Франція, Італія, Єгипет, Греція, Ангола.

1990-ті рр. — приватизація Київського хіміко-фармацевтичного заводу ім. М.В. Ломоносова та реорганізація підприємства у в АТ «Фармак».

2000-ні рр. — підписання угоди про довготривале партнерство з лідером у галузі розробки та виробництва інсулінів – американською корпорацією Eli Lilly. Компанія запустила виробництво людських генно-інженерних інсулінів за ліцензійною технологією Eli Lilly.

2010—2021 рр. — здобуття позиції лідера фармацевтичного ринку України за обсягами продажу лікарських засобів у грошовому вираженні за даними Proxima Research International.

Після початку Російсько-української війни «Фармак» припинив реєстрацію і постачання лікарських засобів до Російської Федерації.

У 2015 році «Фармак» запустив новий завод з виробництва активних фармацевтичних інгредієнтів у м. Шостка Сумської області.

У 2022 році «Фармак» згорнув представництво компанії у республіці Білорусь, яка підтримує російське вторгнення в Україну.

Потужності
«Фармак» має фармацевтичний завод у м. Києві та завод із виготовлення активних фармацевтичних інгредієнтів у м. Шостка, Сумської області. Також компанія володіє лабораторно-технологічним комплексом R&D для випробування нових і вдосконалення існуючих технологій готових лікарських засобів.

Виробничі потужності, лабораторно-технічний комплекс підприємства мають міжнародну сертифікацію та відповідають вимогам європейських стандартів GMP.

За останні 5 років компанія «Фармак» успішно пройшла 75 інспекцій та аудитів, що були проведені українськими та міжнародними регуляторними органами, а також компаніями-партнерами з Великої Британії, Швейцарії, Німеччини, Польщі, Словаччини, Чехії, Латвії, Литви, Ізраїлю та Грузії.

Наразі підприємство проводить розробку близько ста складнокомпонентних лікарських засобів на базі п’яти новітніх лабораторій. Щорічно на ринок виходить до 20 нових препаратів.

Компанія реінвестує в розвиток до 90% прибутку. Щорічні інвестиції в наукові дослідження й розробки складають близько 15 млн доларів США. Інвестиції у розвиток бізнесу в Україні за останні 20 років (2002-2022) склали 400 млн доларів США.

Соціальні проєкти
У 2011 році було засновано Благодійний фонд «Фармак», правонаступником якого став Благодійний фонд Родини Жебрівських. Основні напрямки діяльності: підтримка армії, охорони здоров’я, освіти, відновлення пам’яток культури, збереження історико-культурної спадщини, надання соціальної допомоги та захисту населенню, подолання наслідків COVID-19.

З 2017 року АТ «Фармак» щороку проводить забіг у місті Шостка «Біг для здоров’я». Захід проводиться 3 вересня до Дня міста Шостка за підтримки міської влади.

У 2018 році ПАТ «Фармак» у співпраці з ГО “Український екологічний клуб «Зелена хвиля» розпочав інформаційно-просвітницький проєкт «Екошкола». У 2019 році компанія доєдналася до Глобального Договору ООН і стала першою фармацевтичною компанією України, яка увійшла до складу організації. У 2020 році СЕО «Фармак», Володимир Костюк ввійшов до складу Наглядової ради Глобального Договору ООН.

У 2021 році працівники компанії “Фармак” взяли участь у форумі Генеральної Асамблеї ООН, де презентували інноваційний ПЛР-тест.

Завдяки модернізації виробництва, яка допомогла скоротити викиди вуглецю і споживання енергоресурсів, “Фармак” увійшов в число 25 українських компаній, що мають найкращу програму з корпоративної соціальної відповідальності (за даними рейтингу “Топ-25 найкращих програм КСВ”).

У 2021 році «Фармак» було відзначено серед топ-5 кращих компаній зі сталого розвитку. Оцінювання проводилося за ESG-критеріями (Environmental, Social and Corporate Governance) (за даними рейтингу «Рейтинг сталого розвитку за ключовими напрямками ESG»).

Ваша стаття

Читайте також

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img