На Житомирщині почастішали випадки захворювання на ботулізм: троє хворих за 2 тижні. В переважній більшості люди потрапляють на лікарняне ліжко після вживання консервів домашнього приготування.
Про це повідомила фахівчиня з інтерв\’ювання Головного управління Держпродспоживслужби в області Галина Заріцька.
За її словами, впродовж останніх двох тижнів в Житомирській області зареєстрували три випадки захворювання на ботулізм, що виник у побуті. Серед хворих — двоє дітей:
в Овручі 25 червня захворів хлопчик 2014 року народження. 27 червня дитину госпіталізували до Овруцької міської лікарні. Перебіг хвороби середньої важкості. Причина захворювання — вживання м\’ясної тушкованки домашнього приготування;
другий випадок — в селі Забріддя Черняхівської територіальної громади. Постраждала дівчинка 2019 року народження. Вона захворіла 28 червня, а 1 липня її госпіталізували до Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні з важким перебігом хвороби. Причина захворювання — вживання м\’ясної консерви (домашня ковбаса) домашнього приготування.
“Наразі в обох постраждалих відмічається позитивна динаміка до одужання. Спеціалісти Держпродспоживслужби спільно з фахівцями Житомирського обласного центру контролю та профілактики хвороб провели первинне санітарно-епідеміологічне розслідування випадків та роз\’яснювальну роботу серед населення щодо небезпеки ботулізму”, — повідомила Галина Заріцька.
Третій випадок захворювання на ботулізм — у жителя Житомира 1969 року народження. Він захворів 29 червня через вживання м\’ясної тушкованки власного виробництва. За медичною допомогою звернувся 4 липня. Його госпіталізували до інфекційного відділення міської лікарні №1. Перебіг хвороби середньої важкості. Наразі триває санітарно-епідеміологічне розслідування цього випадку.
“Ці факти вказують на те, що люди продовжують нехтувати правилами безпечного харчування та наражають себе на смертельну небезпеку. Бо ботулізм — це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне токсико-інфекційне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених мікробом групи клостридій. Інкубаційний період при ботулізмі становить від кількох годин до 5 днів. Чим він коротший, тим важче отруєння. При найбільш важких випадках інкубаційний період не більше 24 годин”, — пояснила фахівчиня з інтерв\’ювання Головного управління Держпродспоживслужби в області.
Перші симптоми ботулізму:
різкі болі в області живота, які мають переймоподібний характер;
нудота, нестримне блювання;
діарея.
“Це ранні прояви ботулізму, які часто асоціюють зі звичайним харчовим отруєнням і тому люди не звертаються до лікаря, розраховуючи на власні сили, тим самим лише погіршуючи свій стан і прогноз. Ці симптоми тривають близько доби, а потім з\’являється здуття живота, відчуття “розпирання” в животі, пронос змінюється закрепом. Розвивається парез кишечника”, — сказала Галина Заріцька.
Далі з\’являються неврологічні симптоми:
двоїння в очах, відчуття туману перед очима, неможливість розглянути дрібні деталі, утруднене читання;
опущення одного чи двох верхніх повік, розширення зіниць, косоокість, ністагм;
млявість, дифузний головний біль, запаморочення, слабкість;
м\’язова слабкість майже у всіх групах м\’язів. Слабкість міжреберних м\’язів викликає порушення дихання. Поступово з\’являється слабкість у кінцівках;
обличчя стає схожим на маску, міміка відсутня, хворий не може висунути язик, виникає сухість в роті.
Смерть наступає в результаті дихальної недостатності або ускладнень запального характеру.