На Житомирщині зафіксовано випадок захворювання на лептоспіроз — інфекційне захворювання, яке часто пов\’язане з відпочинком біля водойм
На Житомирщині зафіксовано випадок захворювання на лептоспіроз — інфекційне захворювання, яке часто пов\’язане з відпочинком біля водойм. Як повідомила Тетяна Волкова, завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій Житомирського обласного центру контролю та профілактики хвороб, житомирянин захворів на лептоспіроз у липні під час купання та риболовлі в одній із водойм поблизу Житомира.
Лептоспіроз є зооантропонозним захворюванням, яке можуть переносити інфіковані дрібні ссавці, зокрема гризуни. Інфекція передається людині через контакт із забрудненою водою, ґрунтом або їжею. Хвороба не передається від людини до людини, проте може бути дуже небезпечною, якщо вчасно не звернутися за медичною допомогою. У випадку житомирянина, захворювання супроводжувалося серйозними ускладненнями, і його госпіталізували. Іншого пацієнта, який також мав підозру на лептоспіроз, після обстежень виписали, оскільки діагноз не підтвердився.
Лептоспіроз — сезонне захворювання, випадки якого найчастіше реєструються влітку та на початку осені, коли люди проводять багато часу на природі. Волкова наголошує на важливості дотримання гігієни та обережності під час відпочинку біля водойм, щоб уникнути інфікування.
Лептоспіроз — це небезпечне інфекційне захворювання, яке найчастіше пов\’язане з купанням, риболовлею та іншими видами відпочинку біля водойм із непроточною водою, такими як ставки, річки чи болота. Збудник хвороби може потрапити в організм людини через мікротравми на шкірі або слизові оболонки (очі, ніс, рот) під час контакту з водою, забрудненою сечею інфікованих тварин, особливо гризунів.
За словами Тетяни Волкової, фахівчині з Житомирського обласного центру контролю та профілактики хвороб, симптоми лептоспірозу часто нагадують грип або ГРВІ. Хвороба починається з головного болю, високої температури, пропасниці, болю в м\’язах, особливо литкових, і почервоніння очей. Проте лептоспіроз може швидко прогресувати, призводячи до серйозних ускладнень, таких як ураження нирок, печінки і навіть головного мозку. У важких випадках захворювання може супроводжуватися висипанням і жовтяницею.
Щоб уникнути лептоспірозу, фахівці рекомендують:
– Уникати купання та риболовлі у водоймах, які можуть бути заражені.
– Носити захисний одяг і гумові чоботи під час роботи на сінокосах і в інших зволожених місцях.
– Уникати контактів з хворими або інфікованими тваринами, а також щеплювати домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу.
– Захищати своє житло від проникнення гризунів, а при їх виявленні — знищувати їх. Важливо також зберігати воду та їжу в недоступних для гризунів місцях.
Лептоспіроз залишається актуальною проблемою в Житомирській області. Щорічно реєструють від одного до п\’яти випадків. Найсерйозніший спалах захворювання стався в 1999 році, коли в Червоноармійському районі (нині Пулинська громада) захворіли 42 людини. У 2023 році в області зареєстрували три випадки, один з яких виявився смертельним.