Проблема утворення все більшої кількості сміття з кожним роком стає все більш нагальнішою як для людства в цілому, так і для окремих країн, територій чи міст.
Бердичів теж не може залишитись в стороні від цивілізаційного тренду і з кожним роком збільшує свою частку у засмічення планети.
Різні країни і міста по різному підходять до питань збирання, перевезення, складування, утилізації чи повторної переробки сміття, але є загальні характеристики у цих процесах: все це дорого і займає тривалий час. В розвинутих країнах Європи плата за вивіз сміття з домогосподарства складає від 20 до 30 Євро, тобто більше тисячі гривень, і це крім того, що існують жорсткі вимоги щодо його сортування.
У цей високий тариф включаються в тому числі і витрати на повторну переробку багатьох груп відходів, а отримана сировина чи енергія від переробки є лише додатковим прибутком, а не джерелом оплати переробних технологій. Навіть в Житомирі, де працює сортувальна лінія, витрати на її роботу включені до складу тарифу.
А формується тариф не просто зі стелі, а розраховується за нормами утворення сміття, які в свою чергу розробляються спеціалістами, а затверджуються органами місцевого самоврядування. Саме такі норми планується винести на затвердження на найближчу сесію Бердичівської міської ради.
Новими нормами буде урегульовано не тільки вивезення побутових відходів, але й великогабаритних відходів, ремонтних відходів та відходів зелених насаджень. А якщо точніше, то не нормами, а тарифами, які будуть встановлені на основі нових норм.
Так, кілька років тому у тарифі було закладено норму на вивезення великогабаритних відходів у розмірі 10%, але практика показала, що це не зменшило проблеми. По-перше, до великогабаритного сміття може відноситись лише те, що продукується в оселі, але не влазить до контейнерного баку. Тобто, старі крісло, диван, стіл, а ні в якому разі не гілки чи листя. А саме ними виявились забиті місця біля контейнерних майданчиків останні два роки.
Днями підприємство «Полісся-Екосфера», яке в нас займається вивезенням побутового сміття оприлюднило свою офіційну позицію з приводу гілок, але шкода, що це не було зроблено раніше.
Проблему з вивезенням відходів зелених насаджень може вирішити нове рішення міської ради, яке буде розглядатись на сесії 20 листопада, але лише тоді, коли прийняті нові норми будуть включені до нового тарифу. Тобто, депутати мають вирішити, чи будуть рости купи гілля, чи з’явиться спосіб їх планомірного вивезення та ефективної переробки.


Олександр Доманський, Ріо-Бердичів









