Кришталик людського ока прозорий — таким його створила природа. В ньому немає нервових закінчень чи судин, а от вода й мінеральні речовини є. Завдяки такій його будові в нас гарний зір від народження (звісно, якщо немає вроджених вад), проте з віком ситуація змінюється.
Коли кришталик мутніє, зір погіршується. Цей стан у медицині називають катарактою. Вона може бути різної інтенсивності та щільності, а починається зазвичай у старості (тому її ще називають старечою), але може з’явитись і раніше. Якщо вам уже зараз потрібне лікування катаракти в Києві, Одесі, Львові чи іншому місті, звертайтесь у клініки мережі «Оксфорд Медікал», де працюють кваліфіковані спеціалісти з використанням новітнього обладнання.
За якими ознаками можна розпізнати катаракту
Зазвичай катаракта розвивається повільно, тому важливо регулярно відвідувати лікаря, особливо у віці 50+, щоби встигнути помітити її ознаки на ранній стадії й не допустити погіршення стану.
Симптомами захворювання є:
- спотворене сприйняття кольорів (вони видаються менш яскравими, бляклими);
- зниження гостроти зору, зокрема вночі;
- підвищення чутливості до яскравого світла;
- двоїння картинки в очах;
- затуманений зір (картинка виглядає як під плівкою);
- поява плям або смужок перед очима.
З віком катаракта починає розвиватися через розпад білків та руйнування волокон у кришталику, що є природним процесом. Але поганий стан довкілля, генетична спадковість або травми можуть призводити до її ранньої появи.
Стадії розвитку катаракти
Залежно від того, як змінюється прозорість кришталика, виокремлюють такі стадії розвитку хвороби:
- Початкова — якщо гострота зору і знижується, то це ще не відчувається, а помутніння є лише за межами оптичної зони.
- Незріла — зір відчутно погіршується, оскільки помутніння доходить вже до центральної оптичної зони.
- Зріла — помутніння поширюється на весь кришталик, а зір погіршується до тієї критичної межі, коли залишається тільки світловідчуття.
Далі відбувається розпад волокон кришталика й розрідження його речовини, що веде до четвертої стадії катаракти — перезрілої.
Профілактика та лікування катаракти
Щоби не допустити швидкого прогресування хвороби, лікар може призначити із профілактичною метою спеціальні вітамінні краплі. Та якщо катаракта вже розвинулася, дає ускладнення й погіршує якість життя, знадобиться заміна кришталика.
У клініках «Оксфорд Медікал» такі операції проводять із використанням сучасного обладнання — фемтосекундного лазера, вакууму та ультразвуку. Це дозволяє робити процедуру ще до повного помутніння кришталика.
Виникли запитання до лікаря? Записуйтеся на консультацію до офтальмолога й регулярно проходьте профілактичні обстеження.