Звуки мелодії “А льон цвіте” та 12 ударів курантів — так головний годинник Житомира на будівлі міськради 1 січня опівночі 2025 року “сповістив” жителям міста про початок наступної історії життя. За словами майстра-годинникаря Анатолія Куркова, який понад 20 років його обслуговує, більш як півстолітній житомирський “Біг-Бен” і далі безупинно відраховуватиме час у спадок.
“Я впевнений, що головний часомір Житомира на пішохідній Михайлівський найближчим часом, попри всі зовнішні чинники, як і раніше, служитиме містянам вірою і правдою. Нещодавно нам вдалося знайти заміну деталі, яка спричиняла часті перебої у його роботі, що змушувало нас вряди-годи призупиняти його роботу для ремонту. Ми довго шукали цю деталь і наразі вже вмонтували її у старий годинниковий механізм. І станом на сьогодні вона цілком “прижилася”, тож, думаю, годинник, не зупинятиметься”, — розповів Суспільному Анатолій Курков.
Анатолій Курков, майстер-годинникар перевіряє роботу головного міського годинника
Механізми для роботи головного годинника Житомира
Зі слів житомирського годинникаря, інженера за фахом, деталь, яка спричиняла перебої в роботі годинника на міській ратуші, була пов’язана із роботою двигуна-редуктора, від якого загалом залежить рух годинникових стрілок на циферблаті. Останнім часом проблема була пов’язана із переходом стрілки на чергову годину. Втім, каже майстер, годинник, і далі потребує постійного пильного нагляду та контролю.
Інженер Анатолій Курков перевіряє роботу годинника
“Наразі все добре. Але для того, аби переконатися, що годиннику нічого не загрожує, я двічі чи тричі на тиждень спеціально приходжу на Михайлівську до приміщення міськради і спостерігаю, як він працює. Намагаюся приходити, коли відбувається перехід із години на годину, тобто коли вмикається музика, звучить бій курантів і секундна стрілка на циферблаті переходить в іншу годину. Я приходжу, стою, прислуховуюся і просто спостерігаю за ним знизу. А один раз місяць або частіше піднімаюся сходами наверх, щоб, як то кажуть, заглянути у його серцевину. Можливо, десь щось потрібно підкрутити чи підмастити. Бо годинник, як і живий організм, потребує постійної перевірки”, — сказав майстер-годинникар.
Майстер-годинникар перевіряє роботу внутрішніх механізмів годинника
За словами Анатолія Куркова, попри те, що годиннику виповнилося 52 роки, електронна частина його механізму і досі бездоганна. На перебої у його роботі останнім часом впливала переважно механіка. Однак, попри те, що “проблемну” деталь у механізмі замінили, годинник і надалі потребуватиме профілактики та перезавантаження.
Головний годинник Житомира на будівлі міськради