На офіційному сайті Бердичева днями було оприлюднено проект рішення міської ради щодо встановлення мінімальної вартості оренди нерухомості а 2025 рік.
Таке рішення приймається в Бердичеві щороку, але за двадцять з лишком років ще ні разу не доводилось стикатись з випадками його застосування.
По ідеї, воно приймається для того, щоб ті люди, які здають в оренду свою житлову чи комерційну нерухомість не могли сказати, що ми здаємо її безкоштовно чи за три копійки. Податкова інспекція тоді б мала казати, що «ні», є офіційно затверджена мінімальна ціна, яка має братись до розрахунку вашого прибутку, і відповідно, нарахувань податку на нього. Але, як розповідали раніше, в податковій окремий облік таких випадків не ведеться, тож статистики про те, скільки квартир здають в місті, в них немає.
Якщо ситуацію із здаванням в оренду квартир дійсно важко відслідкувати, то ситуацію з наданням в оренду комерційних та виробничих приміщень контролювати значно простіше. Так, кожна оформлена нерухомість (в тому числі і тимчасові споруди), обов’язково проходить через якусь реєстрацію у міській раді. Або це дозволи на встановлення МАФів, або договори оренди земельних ділянок, або інші правовстановлюючі документи.
І тоді варто лиш звірити списки власників такої нерухомості з реєстром підприємців, в якому вказані КВЕДИ їх діяльності. Якщо в реєстрі власника немає, або ж в нього немає відповідного КВЕДу, тоді має розраховуватись (згідно з прийнятим рішенням міськради, або за реальним договором) сума щомісячного та річного прибутку, і виставлятись повідомлення про нарахування податку.
Так, нещодавно ми писали про ремонт будинку навпроти універмагу, який робив власник приміщень викупленого колишнього магазину «Спорттовари». На момент ремонту він не був підприємцем, але перед тим, як здавати в оренду відремонтовані приміщення, планував оформити відповідну діяльність.
А тепер про цифри. Проектом рішення пропонується затвердити мінімальну вартість місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомого майна фізичних осіб у Бердичівській міській територіальній громаді на 2025 рік в залежності від функціонального використання об’єктів нерухомості:
- 16,60 грн з ПДВ – для некомерційної діяльності, у тому числі для проживання фізичних осіб (надання житла в найм);
- 55,34 грн з ПДВ – для виробничої діяльності;
- 49,80 грн з ПДВ – для іншої комерційної діяльності.
Незрозуміло, правда, чому для виробничої діяльності вартість має бути більшою, ніж для комерційної, але таке співвідношення було і в попередніх аналогічних рішеннях.
Отже, щоб дізнатись скільки мають платити податку ті, хто здає свої квартири потрібно 16,60 помножити на площу квартири, наприклад, 50 кв. метрів, помножити на 12 місяців та взяти від цієї суми близько 20%. Тобто, за здачу протягом року квартири площею 50 метрів в найм, за рік потрібно сплатити близько 2 тисяч гривень податку.
Олександр Доманський, Ріо-Бердичів