Народна депутатка від партії “Слуга Народу” Галина Янченко проштовхує законопроєкт №12202, яким пропонує звільнити від сплати штрафу у розмірі 7 відсотків вартості контракту оборонних постачальників, які затримали поставки зброї на фронт на понад 30 днів.
Також Янченко проштовхує правку №502 до законопроєкту №6013, яку зареєстрували від імені Олексія Мовчана та протягнув економічний комітет Верховної Ради з подачі нардепки. Ця правка так само пропонує відміну штрафів.
За даними Центру протидії корупції (ЦПК), ці законопроєкт Верховна Рада може ухвалити в цілому вже сьогодні.
Законопроєкт №12202 пропонує звільнити постачальників від штрафу у контрактах, які укладуть після набуття законом чинності, а правка №502 до законопроєкту №6013 охоплює навіть уже укладені договори.
“У законопроєктах пропонується скасувати штрафи не лише для виробників зброї, а і для скандальних державних спецекспортерів зброї та сумнівних посередників. Серед спецекспортерів – Спецтехнохекспорт, лише він має непоставок зброї на 6 млрд. А посередники, це наприклад – Львівський арсенал, на який з Міноборони вивели 1,5 млрд, а боєприпаси так і не поставили. Цими законопроєктами депутати “пробачають” таким постачальникам багатомільйонні штрафи, які мали б піти до бюджету”, – зазначає експертка Центру протидії корупції Ольга Мельник.
Наразі, за Господарським кодексом, постачальникам надається 30 днів, щоб вирішити проблеми, які виникли з постачанням. І тільки якщо виправити їх не вдається – накладається штраф у розмірі 7% від вартості контракту. Це механізм, який стимулює до своєчасного виконанная контрактів. Держава або отримає необхідне озброєння вчасно, або – компенсацію за недотримання строків поставок.
Це вже другий випадок за останній час, коли держава стає на бік постачальників, а не військових, у питаннях забезпечення фронту зброєю. Так, раніше військові почали масово повідомляти про наявність на передовій мін, які не вибухають. У відповідь у Верховній Раді та Міноборони зазначали, що причиною такої якості мін є неправильне зберігання мін військовими та погодні умови.
ЦПК закликає народних депутатів не підтримувати законопроєкт №12202 та не підтримувати 502 правку Мовчана до законопроєкту №6013. Оскільки правку №502 підтримав економічний комітет, її необхідно ставити на підтвердження у залі та не голосувати за неї.
Варто зазначити, що Галина Янченко народилася у Житомирі.