У північній частині Житомира розташувалося передмістя із промовистою назвою Крошня. Та частиною міста воно стало лише із 1971 року, адже раніше це було окреме селище, а ще раніше, до 1958 року тут розміщувалося три окремих села, одне з яких називалося Крошня Чеська. Його історія досить цікава.

Як відомо, ще у 1867 році царський уряд видав указ, яким гарантував чеським переселенцям із Австро-Угорщини свободу віросповідання, звільняв їх на п’ять років від податків, земельних зборів та служби у війську. І вже наступного року в Україну приїхало багато чехів. Найбільше їх осіло на Волині. У 1868 році 184 родини чеських селян прибули на околиці Житомира і вже через кілька років тут з’явилося нове поселення – село Крошня Чеська.

Відомо, що чехи започаткували на Волині чимало новацій, зокрема традиції вирощування хмелю. З собою вони привезли насіння найкращого у Європі Гжатського хмелю й розбили для нього значні плантації. Кажуть, що саме вони привезли в Україну й насіння люцерни та нові технології у вирощуванні великої рогатої худоби.
У свій час у Житомирі чехи також заснували чимало підприємств, зокрема завод Махачека і Янси (нині пивзавод на Мальованці) та ряд пивних заводів братів Альбрехтів.

На жаль, у 1874 році пільги для чехів були відмінені. Тоді ж для них ввели військовий обов’язок. Отож потік чеських переселенців призупинився. На початку 20 століття у Крошні Чеській їх мешкало більше тисячі (за даними 1923 року 1733 особи) , як для села – не так вже й мало. Саме чешське поселення проіснувало тут досить таки довгий період, аж до 1958 року. Перед цим його декілька раз перепідпорядковували адміністративно, а в 1946 році – перейменували. Відтоді Крошня Чеська отримала найменування – Крошня Друга. Як окремий населений пункт село припинило існувати у 1958 році, внаслідок обʼєднання із сусідніми: Крошнею та Новою Крошнею в один населений пункт – смт. Крошня. А в 1971 році Крошню обуло приєднано до Житомира і тепер це просто – мікрорайон Крошня.

Нині від колишньої чешської колонії залишилося не багато. Хіба що вулиця з одноіменною назвою – Чеська Крошня, яка простягнулася на 700 метрів, від вул. Покровської аж до Соколовського карʼєру. Раніше вона називалася по-іншому: Заводська і Косіора. Заводська, тому що поруч працювали два великих заводи: цегельний і консервний, нині ці підприємства не працюють, на їх території створені десятки менших, дрібніших виробництв, маркетів і магазинів. Також на розі вулиць Покровської і Чеської Крошні вже довгий час успішно працює кафе «Господа у Альбрехта», співзвучне із призвіщем відомих чеських заводчиків і меценатів братів Альбрехтів. Як відомо, у минулому сторіччі вони відкрили в Житомирі декілька пивзаводів.
Сама вулиця має переважно одноповерхову забудову й не виключено, що нині тут проживають чимало родичів декількох поколінь колишніх чешських колоністів.
Володимир Суботенко