Свіжі новини
ГоловнаУкраїнаРада ухвалила спірний законопроєкт про закупівлю реакторів для Хмельницької АЕС

Рада ухвалила спірний законопроєкт про закупівлю реакторів для Хмельницької АЕС

Верховна Рада ухвалила проєкт, який розблоковує добудову двох атомних блоків на Хмельницькій АЕС. Парламент проголосував у цілому за дозвіл “Енергоатому” купити необхідне обладнання в Болгарії і про початок робіт на майданчиках у Нетішині, де розташована станція. Досі спроби затвердити такий закон не мали успіху.

Рішення підтримали 269 депутатів, зокрема фракції “Слуга народу” та “Батьківщина”, та групи “Платформа за життя та мир”, “За майбутнє”, “Довіра” і “Відновлення України”.

Саме Верховна Рада має надавати дозвіл на проєктування та будівництво ядерних об’єктів, які мають загальнодержавне значення. Зараз цей дозвіл наданий. І хоча в самому законі не названа сума контракту, критики кажуть, що мова може йти про сотні мільйонів доларів. Принаймні парламент Болгарії дав дозвіл проводити перемовини з продажу обладнання за не менше як 600 млн євро.

Ухвалений Радою документ ще має підписати президент, але він напередодні його публічно підтримав.

Частина депутатів та експертів у сфері енергетики вже давно протестують проти добудови ХАЕС і нібито даремного витрачання десятків мільярдів гривень. Вони кажуть про начебто корупційні ризики, пов’язані зі спорудженням. А також вказують на недоцільність втілювати проєкт, у межах якого встановлять реактори російського виробництва, які Болгарія давно отримала від РФ.

Натомість міністерство енергетики переконує, що нові атомні блоки в роботі вкрай необхідні через нестачу електроенергії і постійну загрозу руйнування електро- і теплових станцій Росією. Окрім того, в уряді наполягають, що левова частка обладнання цих блоків було раніше вироблене в Україні.

Поданий урядом законопроєкт про добудову атомних реакторів наприкінці 2024 року у парламенті зняли з розгляду. Але зараз пропрезидентська фракція із союзниками провела через Раду схожий документ. При чому внесла норми щодо атомних блоків у документ, який готували до другого читання зовсім в іншій сфері – про спрощення умов ведення господарської діяльності.

Читайте також