Чималий резонанс викликало відео, яке з’явилося у соцмережах 3 лютого. На ньому вихователька дитячого садочка на прогулянці разом із групою дітей. Жінка кілька разів грубо шарпає двох хлопчиків. Видно, що вихователька збирає дітей на майданчику і повертається до приміщення дитячого садочка. Відео супроводжується інформацією про те, що подія була зафіксована у житомирському дитсадочку № 58, – пише народний тижневик “Субота”.
Судячи з усього, це відео було зроблене із вікна чи з балкону багатоповерхівки, яка знаходиться біля дитячого садочка. Дитячий заклад з усіх сторін оточений будинками, бо це спальний район міста.
“Жорстоке ставлення до дітей неприпустимо”
Реакція на відео була миттєвою. Користувачі соцмереж вибухнули коментарями з обуренням і засудженням поведінки виховательки, а департамент освіти Житомирської міської ради на своїй сторінці у Фейсбук засудив такі дії і підкреслив, що агресія недопустима у вихованні дітей. Крім того, начальник управління Державної служби якості освіти у Житомирській області Олексій Редько на своїй сторінці у Фейсбук теж висловив своє відношення до побаченого на відео. Він зокрема зауважив: “Жорстоке ставлення до дітей у закладі дошкільної освіти є абсолютно неприпустимим і суперечить як етичним нормам, так і законодавству України. Вважаємо, що факти насильства над дітьми повинні отримати належну оцінку для недопущення їх повторення в майбутньому”.
4 лютого вихователька ясельної групи дитячого садочка Зоя Ткачук, яка зафіксована на відео, була звільнена з роботи за згодою сторін. А з 7 лютого у дитячому садочку розпочала роботу спеціальна комісія, створена департаментом освіти Житомирської міської ради, яка проводить службове розслідування щодо діяльності адміністрації та працівників закладу.
“Вихователька визнала свою провину”
Журналістка поговорила з Тамарою Савчук – завідувачкою дитячого садочка №58, яка дуже боляче переживає те, що сталося. Вона погодилася відповісти на кілька запитань.

– У чому причина такої грубої поведінки виховательки?
– Вихователька Зоя Ткачук мені пояснила, що у момент, коли її зняли на відео, вона забирала дітей з прогулянки і вела їх у групу. Вихователька сказала, що сама не розуміє, що з нею сталося. Чи то був нервовий зрив, чи сказалося те, що ночами не висипалася через повітряну тривогу. Вона визнала свою провину.
– Як довго працювала вихователька у вашому садочку і чи були до цього зауваження до неї?
– Вихователька працювала в нашому садочку 5 років, до цього – в іншому садку. За цей час не було жодного зауваження до неї, зокрема зі сторони батьків, тому ми були дуже здивовані її поведінкою на відео. У серпні, коли ми набирали дітей у ясельні групи, чимало батьків висловили бажання віддати своїх дітей саме до Зої Ткачук. Навіть мати того хлопчика, якого на відео шарпала вихователька, віддала до неї спочатку свою доньку, а потім ще і маленького сина. Хочу зауважити, що кожного року ми проводимо анонімне опитування батьків. Вони відповідають на численні питання щодо комфорту перебування дитини, відношення до неї персоналу та інші. Із 180 батьків ніхто ніколи не виказував претензій щодо роботи вихователів і зокрема Зої Ткачук.
“Ми всі допомагаємо адаптуватися дітям ясельної групи”
– Коли набирається група раннього віку, ми разом з методистом і психологом постійно заходимо у групу, щоб допомогти дітям краще адаптуватися, – продовжує Тамара Савчук. – Адже це діти 2-3 років, ще зовсім маленькі, вони плачуть, кожен проситься на ручки, їх потрібно заспокоїти, відволікти, чимось зацікавити. – Багато з дітей не навчені самі ходити на горщик, не вміють тримати ложку, не говорять. Їх потрібно постійно переодягати, підгодовувати. Ясельну групу відвідує від 13 до 20 дітей. Вихователю дуже непросто, але я підкреслюю, що ситуація, яка сталася, неприпустима. Абсолютно неприпустимо так поводитися з дітьми. В нашому садочку таких випадків ніколи не було, і я впевнена, що більше не буде. Я завжди відкрита для батьків і кожного дня запитую у них, як почувають у садочку їх діти. Ніколи не чула скарг чи зауважень. Що стосується батьків двох дітей, які особливо постраждали від дій виховательки, то вони активно контактують з практичним психологом садочка і до мене претензій не висловлювали.
“Наскільки важливі тренінги для персоналу”
Своє бачення ситуації ми попросили озвучити практичного психолога дитячого садочка Тетяну Павлюк.
– Ситуація, яка склалася 3 січня, є неприпустимою. Жоден аморальний вчинок працівника закладу не може бути виправданий. Я систематично провожу роботу по інформуванню педагогів про особливості виховання діток, відповідальність за вчинення аморальних вчинків та жорстокого поводження. Оскільки ми зараз переживаємо дуже складні часи, у садочку систематично проводиться тренінгові роботи з працівниками, щоб підтримати емоційний ресурс та втримати стресостійкість на тому рівні, щоб вони могли виконувати свої професійні обов’язки. Ситуація, яка трапилася, активізує нашу подальшу роботу у цьому напрямку, і ми зробимо все можливе, щоб такі ситуації ніколи не повторились.
Батьки дітей ясельної групи, де працювала звільнена Зоя Ткачук, кажуть, що дуже здивовані такою ситуацією, адже діти ніколи не жалілися і охоче відвідували садочок. В цілому батьки задоволені роботою персоналу садочка.
Сама вихователька Зоя Ткачук визнала свою провину та повідомила, що вибачилась перед батьками дітей. Вона сама не розуміє, як таке могло статися…
Інцидент справді дуже прикрий, адже діти завжди відчувають поганий настрій вихователя, його грубість та знервованість. Це негативно впливає на дитячу психіку. Але потрібно завжди пам’ятати і про те, що робота з дітьми вважається однією з найскладніших. Адже у кожної дитини свій характер, свої звички, сформовані у сім’ї, свої бажання і настрій, тому вихователю потрібно задіяти весь свій педагогічний арсенал: знання, досвід, величезне терпіння, мудрість та толерантність, щоб виконати свої функції, адже несе неймовірну відповідальність за кожну дитину.
До речі, вихователі, які мають стаж та категорію, заробляють в середньому 10 тисяч 800 гривень у місяць. Не дуже багато для супернервової роботи і шаленої відповідальності…
Сніжана Смирнова