Запалення дихальних шляхів — це стан, який може бути викликаний різними причинами, такими як інфекції (вірусні чи бактеріальні), алергії, подразники (наприклад, дим або хімічні речовини) або хронічні захворювання, як-от астма чи хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).
Дихальні шляхи включають верхні (ніс, горло) і нижні (трахея, бронхи, легені) відділи, а симптоми запалення можуть варіюватися від нежитю та болю в горлі до кашлю, задишки чи навіть пневмонії. У цій статті ми розглянемо, як правильно лікувати запалення дихальних шляхів, щоб запобігти ускладненням.
Причини запалення дихальних шляхів
Перш ніж почати лікування, важливо зрозуміти причину запалення. Основні причини, за яких виникає запалення дихальних шляхів, включають такі як
- інфекції — вірусні (грип, застуда, коронавірусна інфекція COVID-19) або бактеріальні (стрептококовий фарингіт, пневмонія тощо);
- алергії — реакція на пилок, пил, шерсть тварин тощо;
- подразники — дим, забруднене повітря, хімічні речовини;
- хронічні захворювання — астма, ХОЗЛ, хронічний бронхіт.
Визначення причини допоможе обрати правильний підхід до лікування. Встановити вірний діагноз, а також призначити відповідне лікування може лише медичний спеціаліст.
Лікування запальних захворювань дихальних шляхів
Залежно від того, якою є причина запалення, можуть використовуватись різні лікарські засоби. Найчастіше для лікування запальних захворювань дихальних шляхів застосовуються такі ліки, як:
- антибіотики — призначаються лише за бактеріальних інфекцій (наприклад, пневмонія, бактеріальний синусит), неефективні проти вірусів;
- противірусні препарати — використовуються рідко, наприклад, для лікування грипу, мають невеликий перелік показань до застосування і досить великий — побічних ефектів;
- антигістамінні (протиалергічні) засоби або кортикостероїди (іноді) — допомагають при алергічному запаленні;
- симптоматичні засоби — знеболювальні, протикашльові, протизапальні.
Важливо! Призначати лікування може лише лікар, не займайтесь самолікуванням, це може бути небезпечним для вашого здоров’я.
Найчастіше запалення дихальних шляхів виникають на тлі бактеріальної інфекції. Відповідно, фармацевтичний ринок пропонує велику кількість антибіотиків широкого спектра дії. Серед них варто згадати Аугментин — комбінований протимікробний препарат, що містить амоксицилін та клавуланову кислоту. Він ефективний проти грампозитивних і грамнегативних бактерій, а випускається у різних дозуваннях — відповідно до очікуваних патогенів, їхньої чутливості до антибактеріальних препаратів, тяжкості захворювання та локалізації інфекції, віку, маси тіла та функції нирок хворого. Тож як приймати Аугментин 1000 чи інші дозування, визначає виключно лікар у кожному випадку індивідуально.
Як уникнути ускладнень?
По-перше, слід суворо дотримуватись усіх рекомендацій лікаря. По-друге, необхідно пройти повний курс лікування, особливо якщо це бактеріальна інфекція і лікар призначив антибіотик. Передчасне припинення антибактеріальної терапії може спричиняти рецидив захворювання та розвиток нечутливих до ліків (резистентних) патогенів.
Також під час лікування потрібно:
- відмовитись від куріння та вживання алкоголю;
- користуватись очищувачем та/або зволожувачем повітря;
- пити велику кількість рідини (якщо немає захворювань нирок чи інших протипоказань);
- дотримуватись рекомендацій лікаря стосовно режиму.
Якщо під час лікування ви помічаєте, що з’являються нові симптоми або стан здоров’я погіршується, — слід якомога скоріше звернутись до лікаря.
Не хворійте!