Регіональні новини розібрались, яке покарання світить працівникам ТЦК та ВЛК
Верховна Рада 12 березня ухвалила в першому читанні новий законопроєкт. Він передбачає притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які порушують правила мобілізації. У першу чергу йдеться про керівників військових комісаріатів (ТЦК та СП), а також про голів і членів військово-лікарських комісій (ВЛК).
За цей законопроєкт проголосували 273 депутати.
Для чого потрібен цей закон?
Метою цього документа є забезпечення належного виконання вимог мобілізаційного законодавства уповноваженими особами, а також гарантування дотримання прав і свобод громадян у процесі проведення мобілізаційних заходів.
Що саме пропонується змінити?
Проєктом Закону пропонується доповнити Кримінальний кодекс України новими статтями.
Порушення медогляду (нова стаття 337-1).
Відповідальність нестимуть ті, хто порушує правила проведення військово-лікарської експертизи — процедури, що визначає придатність людини до служби.
Якщо лікарі або члени комісії порушують правила медогляду їм загрожує:
- від 2 до 5 років ув’язнення;
- за повторне порушення чи змову — від 3 до 6 років із забороною обіймати посади від 1 до 3 років;
- під час військового стану — від 3 до 8 років ув’язнення з такою ж забороною.
Порушення призову (нова стаття 426-2).
Працівники ТЦК, які незаконно призивають людей або приймають їх на службу всупереч правилам, можуть бути покарані. Їм загрожує:
- службове обмеження або перебування в дисциплінарному батальйоні до 2 років, або ув’язнення до 5 років;
- у особливий період — від 3 до 6 років ув’язнення та заборона займати посади на 2–3 роки;
- у період військового стану — від 3 до 8 років ув’язнення із забороною обіймати посади від 1 до 3 років.
Боротьба з корупцією (зміни до статті 368-5).
До списку тих, кого можна покарати за незаконне збагачення, додаються також голови, члени та секретарі військово-лікарських та лікарсько-льотних комісій.
На думку законотворців, закон допоможе швидше розслідувати порушення під час мобілізації та притягнути винних до відповідальності.
Серед авторів законопроєкту – Максим Павлюк з фракції “Слуга народу”, Вадим Івченко, представник “Батьківщини” та Володимир Арешонков, який входить до депутатської групи “Довіра”.
Як відомо, в умовах повномасштабного вторгнення в Україні триває загальна мобілізація. Проте цей процес нерідко супроводжується кричущими випадками.
Так, у лютому на Полтавщині у військовій частині побили військового. Згодом чоловік помер. Родичі загиблого наголосили, що його не мали права мобілізувати через наявність відповідного медичного діагнозу.
Крім того, минулого місяця помер 34-річний Владислав Петров, син адвокатки зі Запоріжжя Людмили Петрової. За словами очевидців, його затримали працівники Центрального ТЦК і перевезли до військової частини. Петров скаржився на погане самопочуття. Чоловіка госпіталізували до медзакладу, де він невдовзі помер.