Щоб побачити затоплені вулиці обласного центру, не обов’язково чекати весняних повеней. Будь-яка затяжна злива зазвичай перетворює перехрестя вулиць Покровської і Святослава Ріхтера в непрохідне болото чи то озеро, в залежності від обсягу опадів. Там не раз вже плавали автомобілі, що ризикнули їхати у сильний дощ.
Проте, це приклад хоч і яскравий, але зовсім не поодинокий. Цілі багатогектарні території часто заливає на Крошні, а на Марянівці чимало приватних будинків взагалі знаходяться в зоні постійного ризику підтоплень. Водостічні мережі Житомира не справляються із локальними стихіями води. Тим більше, що водоприймальні лотки і решітки в місті практично ніхто не чистить, у більшості випадків вони забруднені і засмічені.

У Житомирській міськраді пояснюють це тим, що загальна протяжність мережі водопостачання міста становить 529,1 км, з яких 323,4 км (61,1%) перебувають у зношеному стані. Система водовідведення включає 27 каналізаційних насосних станцій та 264,5 км каналізаційних мереж, з яких 192,0 км (73,0%) перебувають у зношеному стані.
Яких же заходів вживає міська влада задля поліпшення водовідведення в обласному центрі?
В оприлюдненому 11 березня 2025 року проєкті рішення сесії щодо виконання Програми соціально-економічного і культурного розвитку Житомирської міської територіальної громади за 2024 рік повідомляється:
«В межах реалізації проєкту «Розвиток міської інфраструктури – 2», за фінансової підтримки Світового банку, завершено реконструкцію головної каналізаційної насосної станції. Рівень виконання робіт з реконструкції каналізаційних очисних споруд, включаючи заміну механічного, електричного обладнання та каналізаційних мереж, становив 91,0%; водопровідних та каналізаційних мереж – 70,0%; насосних станцій водопроводу та водоочисних споруд – 98,0%, враховуючи консервацію водоочисних споруд.
Упродовж 2024 року розпочали реалізацію проєкту з будівництва водопровідної мережі від проспекту Миру в м. Житомирі до смт Лісове загальною протяжністю 2570 м, що фінансується за кошти UNICEF та місцевого бюджету. Також почали будівництво нової лінії каналізаційного колектора від головної каналізаційної насосної станції до каналізаційних очисних споруд довжиною 2,2 км та роботи з реконструкції самопливного каналізаційного колектора діаметром 800 мм по вул. Корольова.
Здійснили реконструкцію підвищувальної насосної станції: демонтували старе обладнання, встановили два нових насоси, засувки та трубопроводи. Упродовж 6 років технічно переоснащено 13 підвищувальних насосних станцій, 2 насосні станції першого і другого підйомів, 1 водопровідну насосну станцію 3-го підйому, що дозволило підприємству зекономити 17,0% електроенергії.
Упродовж року (минулого) комунальним підприємством «Житомирводоканал» міської ради замінено 2217 м. вуличних водопровідних мереж та вводів до житлових багатоквартирних будинків, 496 м. зношених водопровідних трубопроводів. Замінено 164 засувки та вентилі у водопровідних колодязях, встановлено 31 новий пожежний гідрант, збудовано 3 водопровідні колодязі, капітально відремонтовано – 48. Збудовано 28 каналізаційних колодязів, капітально відремонтовано – 32».
Як бачимо, дуже ґрунтовний і обємний звіт. В ньому багато аналізу, цифр і обсягів зробленої роботи. Але чи дає він пряму відповідь на запитання: «Коли ж саме настане той момент чи то рік, що в Житомирі не буде підтоплень, не будуть під час зливи плавати люди і автомобілі»? Такої конкретної відповіді, на жаль, цей звіт не дає. Експерти кажуть, що це навіть технічно неможливо, адже застаріла, завужена «совкова» система каналізації була спроектована так, що її не можливо розширити і повністю модернізувати.
З іншого боку, міські чиновники, виконавці та підрядники в цьому, мабуть, і не зацікавлені. Бо їх більше цікавить нескінченний процес заміни, перекопування, прокладання, модернізації, оптимізації і т.п. Поки це триває, у них є заробіток – і заробіток непоганий! Згадайте, скільки кримінальних справ було відкрито за останніх 5 років у комунальній сфері міста. Десятки! Але у в’язниці ніхто не сидить, навпаки, деякі трохи налякані корупціонери – чиновники навіть отримали неустойки, за ніби-то незаконне переслідування. Отже, є нескінченний обсяг роботи й для правоохоронців міста. Всім вигідно, окрім самих жителів міста, які ще, мабуть, наївно вірять в те, що ситуація із водовідведенням скоро кардинально поміняється.
І щоб, так би мовити, не стомлювати довгою дидактикою читача, хочу насамкінець привести один цікавий приклад, який побачив на одному із європейських телеканалів.
Виявляється, що приблизно 3 тисячі років тому, у древньому Римі імператор наказав під містом провести каналізацію. Тодішні підрядники працювали над цим завданням близько десяти років і врешті під містом викопали і впорядкували величезний канал (щоб по ньому міг проїхати імператор на колісниці й оцінити роботу), під кутом нахилу 1% ( тоді електронасосів і підсилювачів не було). Канал дотягнули за межі Риму, де змонтували обʼємні очисні ями і лише потім очищена вода попадала в річку.
І що ж тут цікавого?
- Ця система каналізації успішно працює до сьогоднішнього дня.
- Вона жодного разу не забилась і не деформувалась.
- Ніхто ще у світі не придумав кращу систему каналізації за цю.
Володимир Суботенко
